Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Historia ula

Pasieka Juliana Piwowarskiego. Źródło zdjęcia: muzeum.miechow.pl/wloscianska/wp-content/uploads/2013/10/pasieka_juliana_piwowarskiego_orginal.jpg

historia ula rodzaje uli ul Huberta ul Słowiański Głos Miechowskiej Wsi Patriotyzm Jutra Jan Dzierżon

Treść oryginalna artykułu: "O ulu"

Dawniej pszczoły były hodowane w ulach o gniazdach nierozerwalnych. Z biegiem czasu, zaszła konieczna potrzeba kierowania pszczołami, a główną rolę w danym razie odegrał ul. (...)

Ule bywają budowane z drzewa i słomy: jednak ule ze słomy nie są praktyczne; słoma używana jest jeszcze na wewnątrz ula. Ul musi być ciepły i tak urządzony, żeby w każdym czasie i razie, ramki mogły być: zsuwane, a ul powiększony lub zmniejszony miarę siły roju. Pierwszy ul z ruchomemi snozami był obmyślony w Grecji w 18 stuleciu. Prawie jednocześnie przyrodnik francuski: Hubert, obmyślił i wprowadził w użycie ul rozbieralny, systemu książkowego.

Około 1840 r. ks. dr. Jan Dzierżon obmyślił i wprowadził ule snozowe, nazywając jedne stojakami, drugie zaś leżakami; z czasem ule te zostały nazwane Dzierżonam: od nazwiska wynalazcy. Ul Huberta został już całkowicie zarzucony, natomiast ule Dzierżona stojaki, spotykają się jeszcze nie tylko w Polsce, ale nawet w Niemczech i Rosji. Następnie wprowadzone były ule rozbieralne, pomysłów ks. Dolinowskiego, Romoszyńskiego i innych; jednak wynalazki ich nie przyjęły się. Dopiero w 1870 r. profesor Uniwersytetu Lwowskiego, dr. Teofil Ciesielski, obmyślił ramkę na plaster i w ten sposób utworzył typ ula gnieździe rozbieralnem i otwieranem z boku. Ul ten w 1875 r. na Zjeździe Pszczelarzy Galicyjskich we Lwowie uznano za najlepszy i nazwano go Ulem Słowiańskim.

Ul Słowiański rozpowszechnił się w b. Małopolsce, nad granicznych miejscowościach b. Kongresówki, Czechosłowacji i Ukrainie. W 1880 r. w b. Kongresówce Kazimierz Lewicki wzorując się na ulu Dzierżona i Słowiańskim zmienił ramkę, wprowadził 18 ramek i utworzył typ ula otwieranego zgóry; ul ten, nazwał stojako-leżakiem, później nazwany ulem Lewickiego od nazwiska wynalazcy. W 1883 r. tenże Lewicki ulepszył kuszkę słomianą przez powiększenie jej, obicie deskami i urządzenie ruchomej nadstawki ramkowej. Tak ulepszoną kuszkę nazwał Bezdenkiem snozowym z nadstawką ramkową. Bezdenek ma tę zaletę, że jako budowany wewnątrz za słomy, zewnątrz z desek, jest zimą ciepły, latem zaś chłodniejszy. Ponieważ u góry jest węższy, a u dołu szerszy, przeto zimą więcej utrzymuje ciepła, zaś wiosną w miarę przybywanie pszczół, gniazdo jest szersze. (...)

Artykuł pochodzi z gazety "Głos Miechowskiej Wsi" wydanej 3. sierpnia 2013 r. przez Muzeum Ziemi Miechowskiej z dotacji Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Wydanie gazety wraz z artykułami w takiej formie było jedną z atrakcji wystawy pt. "Chłop potęgą jest i basta! 110. rocznica Wystawy Włościańskiej Miechów 1903".

Zobacz również:

Ule niemieckie - Gerstunga, Zandera, znormalizowany niemiecki

Muzeum Ziemi Miechowskiej

Muzeum Ziemi Miechowskiej

www.muzeum.miechow.pl

ul. Warszawska 1, 32-200 Miechów

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14325

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Żurawina z miodem i wanilią

Pierniczki świąteczne z miodem