Portal Pszczelarski

Ślazówka turyngska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lavatera_thuringiaca_Uppsala.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lavatera-thuringensis-flower.JPG Autorzy zdjęć: Udo Schröter i Sten Porse Kwitnienie: czerwiec-wrzesień

ślazówka turyngska Lavatera thuringiaca L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa ślazówki turyngskiej cechy charakterystyczne ślazówki turyngskiej występowanie ślazówki turyngskiej uprawa ślazówki turyngskiej

Ślazówka turyngska – roślina miododajna

Ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca L.) jest wyjątkowo ozdobną rośliną, która pięknie prezentuje się w ogrodzie czy na działce. Jest jednak ceniona nie tylko za efektowny wygląd, ale też spore właściwości miododajne. Warto uprawiać ją na polu przy pasiecie w celu zwiększenia i urozmaicenia pożytku.

Ślazówka turyngska należy do roślin ślazowatych. Dziko występuje na południu i w środkowej części Europy. W Polsce na naturalnych stanowiskach można ją spotkać niezwykle rzadko. Lubi zarośla, przydroża, suche murawy, brzeg rzek czy suche wzgórza. Najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych, jednak w półcieniu także dobrze rośnie, jest jedynie nieco niższa i mniej efektowna.

Ślazówka turyngska ma prostą, sztywną łodygę o długości 100-140 cm. Łodyga niemal w całości jest pokryta drobnymi, ale bardzo gęstymi włoskami, które nadają jej szary kolor. Liście są położone na łodydze skrętolegle. Kwiaty w dolnej części łodygi pojawiają się w kątach liści, u ich nasady. W górnej części kwiaty tworzą efektowne grona. Kwiaty są duże, pięciopłatkowe, najczęściej mają jasnoróżową barwę, jednak czasem zdarzają się też kwiaty niebieskie. Ślazówka turyngska najmocniej kwitnie w czerwcu i lipcu, jednak przy sprzyjającej pogodzie i odpowiednim stanowisku może mieć kwiaty nawet we wrześniu.

Wydajność miodowa ślazówki turyngskiej to około 100 kg z jednego hektara. Pyłek nie jest zbierany – duże rozmiary pojedynczych ziarenek uniemożliwiają pszczołom jego chwytanie. Piękne kwiaty i delikatny, aromatyczny zapach sprawiają, że ślazówka turyngska jest bardzo chętnie oblatywana przez pszczoły i warto mieć ją w swoim ogródku pasiecznym. Nasiona ślazówki należy wysiewać wczesną wiosną do lekko spulchnionej i oczyszczonej gleby. Poszczególne rzędy z nasionami powinny być od siebie oddalone o około pół metra. Rośliny nie mogą rosnąć zbyt gęsto, gdyż wtedy nie osiągają pełni wzrostu i słabiej nektarują.

Opracowano na podstawie: 
Mieczysław Lipiński, Pożytki pszczele, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i leśne, Warszawa 1976, s. 53

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8214

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2015-11-17 19:58:16

Pierwszy raz ją widzę ale wygląda super! Wydajność też chyba całkiem niezła.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.