Portal Pszczelarski

Ślazówka turyngska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lavatera_thuringiaca_Uppsala.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lavatera-thuringensis-flower.JPG Autorzy zdjęć: Udo Schröter i Sten Porse Kwitnienie: czerwiec-wrzesień

ślazówka turyngska Lavatera thuringiaca L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa ślazówki turyngskiej cechy charakterystyczne ślazówki turyngskiej występowanie ślazówki turyngskiej uprawa ślazówki turyngskiej

Ślazówka turyngska – roślina miododajna

Ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca L.) jest wyjątkowo ozdobną rośliną, która pięknie prezentuje się w ogrodzie czy na działce. Jest jednak ceniona nie tylko za efektowny wygląd, ale też spore właściwości miododajne. Warto uprawiać ją na polu przy pasiecie w celu zwiększenia i urozmaicenia pożytku.

Ślazówka turyngska należy do roślin ślazowatych. Dziko występuje na południu i w środkowej części Europy. W Polsce na naturalnych stanowiskach można ją spotkać niezwykle rzadko. Lubi zarośla, przydroża, suche murawy, brzeg rzek czy suche wzgórza. Najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych, jednak w półcieniu także dobrze rośnie, jest jedynie nieco niższa i mniej efektowna.

Ślazówka turyngska ma prostą, sztywną łodygę o długości 100-140 cm. Łodyga niemal w całości jest pokryta drobnymi, ale bardzo gęstymi włoskami, które nadają jej szary kolor. Liście są położone na łodydze skrętolegle. Kwiaty w dolnej części łodygi pojawiają się w kątach liści, u ich nasady. W górnej części kwiaty tworzą efektowne grona. Kwiaty są duże, pięciopłatkowe, najczęściej mają jasnoróżową barwę, jednak czasem zdarzają się też kwiaty niebieskie. Ślazówka turyngska najmocniej kwitnie w czerwcu i lipcu, jednak przy sprzyjającej pogodzie i odpowiednim stanowisku może mieć kwiaty nawet we wrześniu.

Wydajność miodowa ślazówki turyngskiej to około 100 kg z jednego hektara. Pyłek nie jest zbierany – duże rozmiary pojedynczych ziarenek uniemożliwiają pszczołom jego chwytanie. Piękne kwiaty i delikatny, aromatyczny zapach sprawiają, że ślazówka turyngska jest bardzo chętnie oblatywana przez pszczoły i warto mieć ją w swoim ogródku pasiecznym. Nasiona ślazówki należy wysiewać wczesną wiosną do lekko spulchnionej i oczyszczonej gleby. Poszczególne rzędy z nasionami powinny być od siebie oddalone o około pół metra. Rośliny nie mogą rosnąć zbyt gęsto, gdyż wtedy nie osiągają pełni wzrostu i słabiej nektarują.

Opracowano na podstawie: 
Mieczysław Lipiński, Pożytki pszczele, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i leśne, Warszawa 1976, s. 53

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10542

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2015-11-17 19:58:16

Pierwszy raz ją widzę ale wygląda super! Wydajność też chyba całkiem niezła.  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XVI Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto księgi - matki pszczele 2016

IX Śląski Dzień Miodu w Pszczynie

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia