Portal Pszczelarski

Ślaz maurytański – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ślaz dziki. Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Alaz_dziki#/media/File:Malva_sylvestris3.jpg Autor zdjęcia: KENPEI Kwitnienie: czerwiec-lipiec

ślaz maurytański Malva mauritiana roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa ślazu maurytańskiego cechy charakterystyczne ślazu maurytańskiego występowanie ślazu maurytańskiego uprawa ślazu maurytańskiego

Ślaz maurytański – roślina miododajna

Ślaz maurytański (Malva mauritiana) jest miododajną roślina dwuletnią lub wieloletnią. Ma sporo właściwości leczniczych, jest też doskonałą rośliną miododajną, którą pszczoły chętnie oblatują, a pszczelarze lubią mieć w swoim ogródku pszczelarskim.

Ślaz maurytański jest uprawiany jako roślina lecznicza, ale też jako ozdobna. Dorasta do 140-160 cm wysokości. Jest dość wysoki, dlatego do uprawy potrzebuje przestrzeni. Zbyt duże zagęszczenie roślin na niewielkiej przestrzeni może ograniczyć ich wzrost. Kwiaty i liście ślazu mauretańskiego mogą być używane jako środek leczniczy na wiele dolegliwości, przede wszystkim w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Roślina ma niewielkie wymagania glebowe, doskonale rośnie nawet na bardzo ubogich glebach. Często jest wykorzystywana jako gatunek służący do rekultywacji i odnowienia terenów poeksploatacyjnych.

Ślaz maurytański kwitnie ma ciemne kwiaty w kolorze głębokiego fioletu, które dodatkowo bardzo intensywnie pachną. Roślina kwitnie od ostatniego tygodnia czerwca do końca lipca. Wydajność miodowa ślazu mauretańskiego sięga 100-150 kg z jednego hektara pożytku. Pyłek ślazu nie jest zbierany przez pszczoły. Wydajność miodowa rośliny jest jednak na tyle duża, że warto mieć ślaz maurytański w ogródku pszczelarskim w pobliżu pasieki. Zróżnicuje on pożytki i nada produkowanemu miodowi wyjątkowy smak.

Najlepsze gleby dla ślazu maurytańskiego to tereny wilgotne i żyzne, jednak świetnie poradzi sobie także na innych glebach. Wysiewanie rośliny należy rozpoczynać wczesną wiosną w rzędach umiejscowionych co około 40 centymetrów. Trzeba natomiast pilnować, by w jednym rzędzie nie wysiewać zbyt gęsto – roślina ze względu na swoje dość duże rozmiary potrzebuje sporej przestrzeni. Zasianie ślazu maurytańskiego gwarantuje zwiększenie i urozmaicenie pożytków, dzięki czemu wydajność miodowa całej pasieki będzie odpowiednio wyższa.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 18-19

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10284

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Nalewka jaśminowa z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Domowa musztarda z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Koktajl pietruszkowy z miodem

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie