Ślaz maurytański – roślina miododajna
Ślaz maurytański – roślina miododajna
Ślaz maurytański (Malva mauritiana) jest miododajną roślina dwuletnią lub wieloletnią. Ma sporo właściwości leczniczych, jest też doskonałą rośliną miododajną, którą pszczoły chętnie oblatują, a pszczelarze lubią mieć w swoim ogródku pszczelarskim.
Ślaz maurytański jest uprawiany jako roślina lecznicza, ale też jako ozdobna. Dorasta do 140-160 cm wysokości. Jest dość wysoki, dlatego do uprawy potrzebuje przestrzeni. Zbyt duże zagęszczenie roślin na niewielkiej przestrzeni może ograniczyć ich wzrost. Kwiaty i liście ślazu mauretańskiego mogą być używane jako środek leczniczy na wiele dolegliwości, przede wszystkim w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Roślina ma niewielkie wymagania glebowe, doskonale rośnie nawet na bardzo ubogich glebach. Często jest wykorzystywana jako gatunek służący do rekultywacji i odnowienia terenów poeksploatacyjnych.
Ślaz maurytański kwitnie ma ciemne kwiaty w kolorze głębokiego fioletu, które dodatkowo bardzo intensywnie pachną. Roślina kwitnie od ostatniego tygodnia czerwca do końca lipca. Wydajność miodowa ślazu mauretańskiego sięga 100-150 kg z jednego hektara pożytku. Pyłek ślazu nie jest zbierany przez pszczoły. Wydajność miodowa rośliny jest jednak na tyle duża, że warto mieć ślaz maurytański w ogródku pszczelarskim w pobliżu pasieki. Zróżnicuje on pożytki i nada produkowanemu miodowi wyjątkowy smak.
Najlepsze gleby dla ślazu maurytańskiego to tereny wilgotne i żyzne, jednak świetnie poradzi sobie także na innych glebach. Wysiewanie rośliny należy rozpoczynać wczesną wiosną w rzędach umiejscowionych co około 40 centymetrów. Trzeba natomiast pilnować, by w jednym rzędzie nie wysiewać zbyt gęsto – roślina ze względu na swoje dość duże rozmiary potrzebuje sporej przestrzeni. Zasianie ślazu maurytańskiego gwarantuje zwiększenie i urozmaicenie pożytków, dzięki czemu wydajność miodowa całej pasieki będzie odpowiednio wyższa.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 18-19
Artykuły powiązane:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 13900
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!