Portal Pszczelarski

Szczeć sukiennicza – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szczeć sukiennicza (Dipsacus sativus L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/Weber-Karde#/media/File:Dipsacus_sativus-17.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Dipsacus_sativus-26.jpg Autor zdjęć: Eugene Zelenko Kwitnienie: czerwiec-sierpień

szczeć sukiennicza Dipsacus sativus L. roślina miododajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa szczeci sukienniczej cechy charakterystyczne szczeci sukienniczej występowanie szczeci sukienniczej uprawa szczeci sukienniczej

Szczeć sukiennicza – roślina miododajna

Szczeć sukiennicza (Dipsacus sativus L.) występuje naturalnie na obszarach śródziemnomorskich. Jej główkowe kwiatostany bywają wykorzystywane w przemyśle sukienniczym, a same kwiaty, mocno nektarujące są bardzo lubiane przez pszczelarzy.

Szczeć sukiennicza jest dwuletnią rośliną zielną, która najlepiej czuje się na stanowiskach mocno nasłonecznionych, ale w naszych warunkach klimatycznych również radzi sobie bardzo dobrze. Czasami bywa uprawiana jako roślina ozdobna, jednak jej właściwości doceniają przede wszystkim pszczelarze, uprawiając ją na swoich poletkach i w ogródkach przypasiecznych.

Szczeć sukiennicza dorasta do 150-180 cm. Ma sztywną i nagą łodygę, która na całej długości jest pokryta kolcami. Liście są podłużne, lancetowate, dość ostro zakończone. Ułożone są w kształcie rozety, a u podstawy rośliny są parami zrośnięte. Kwiatostan do złudzenia przypomina kolczastą szyszkę. Kwiaty są intensywnie fioletowe i mocno przyciągają pszczoły oraz inne owady, które żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Nektaru jest tak dużo, że na pewno starczy nie tylko dla pszczół.

Kwitnienie szczeci sukienniczej rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa aż do końca sierpnia. Wydajność miodowa rośliny, w zależności od stanowiska i stopnia nasłonecznienia kształtuje się na poziomie od 200 do 400 kg z jednego hektara. Spora jest również wydajność miodowa – od 80 do 260 kg pyłku z jednego hektara pożytku. Szczeć sukiennicza bywa też często hodowana jako roślina ozdobna. Doceniają ją nie tylko pszczelarze, ale też działkowcy i ogrodnicy. Szczeć sukiennicza bardzo dobrze rośnie na każdym rodzaju gleby, jeśli warunki nie odpowiadają jej, też dobrze wegetuje, tylko rośnie nieco mniej. Jest doskonała jako roślina uprawna na poletku pasiecznym. Należy ją wysiewać bezpośrednio na poletku pszczelarskim w rzędach oddalonych od siebie o około 40 cm. Odstępy między roślinami w rzędzie powinny być nie mniejsze niż 15 cm.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 23

Artykuły powiązane:

Szczeć pospolita - roślina miododajna

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 10106

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom