Portal Pszczelarski

Szałwia okręgowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szałwia okręgowa (Salvia verticillata L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/Quirlbl%C3%BCtiger_Salbei#/media/File:Salvia_verticillata_PurpleRain_BotGardBln07122011D.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Salvia_verticillata_P14.jpg Autorzy zdjęć: BotBln i Jerzy Opioła Kwitnienie: czerwiec-sierpień

szałwia okręgowa Salvia verticillata L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa szałwi okręgowej wydajność pyłkowa szałwi okręgowej cechy charakterystyczne szałwi okręgowej występowanie szałwi okręgowej uprawa szałwi okręgowej

Szałwia okręgowa – roślina miododajna

Szałwia okręgowa (Salvia verticillata L.) jest bardzo dobrą rośliną miododajną, którą pszczelarze coraz chętniej uprawiają w pobliżu swoich pasiek. Podczas kwitnienia nie tylko obficie nektaruje, ale też świetnie się prezentuje, dzięki czemu jest też hodowana jako roślina ozdobna na działkach i w ogrodach.

Szałwia okręgowa w stanie dzikim występuje popularnie na południu Polski. Na północy na naturalnych stanowiskach żyje dużo rzadziej. Lubi suche zbocza, zarośla, tereny skaliste i przydrożne. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń, nawet jeśli są suche i niezbyt żyzne. W dobrych warunkach glebowych i pogodowych szałwia okręgowa dorasta do 60 cm. Łodyga na dole jest prosta, na górze rozgałęzia się, a na całej długości pokryta jest drobnymi włoskami. Blaszka liści ma sercowaty kształt i nierówne brzegi. Kielichy kwiatów są dzwonkowate, rosną w okółkach po 20-30 sztuk.

Szałwia okręgowa kwitnie w kolorze jasnoniebieskim lub fioletowym. Bardzo ładnie pachnie i obficie nektaruje – wydziela do 2 mg nektaru dziennie. Kwitnienie rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy sierpnia. To aż dwa miesiące nieprzerwanego pożytku. Wydajność miodowa szałwii okręgowej to około 200-300 kg z jednego hektara plantacji. Wydajność pyłkowa jest średnia.

Szałwia okręgowa jest bardzo dobrą rośliną miododajną, która pszczoły podczas kwitnienia odwiedzają wyjątkowo często. Nawet jeśli gdzieś bliżej mają inny pożytek, są w stanie polecieć nieco dalej dla nektaru z szałwii. To roślina idealna do szybkiej poprawy pożytków pszczelich. Można ją wysiewać bezpośrednio na poletku pszczelarskim w rzędach oddalonych od siebie o 40 cm. Można też wysiać nasiona w rozsadniku, a na miejsce docelowe posadzić rośliny, gdy wykiełkują. Szałwia okręgowa nie jest zjadana przez zwierzęta, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że część y zostanie zjedzona zanim w pełni zakwitnie.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 34-35

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10306

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.