Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Szałwia okręgowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szałwia okręgowa (Salvia verticillata L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/Quirlbl%C3%BCtiger_Salbei#/media/File:Salvia_verticillata_PurpleRain_BotGardBln07122011D.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Salvia_verticillata_P14.jpg Autorzy zdjęć: BotBln i Jerzy Opioła Kwitnienie: czerwiec-sierpień

szałwia okręgowa Salvia verticillata L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa szałwi okręgowej wydajność pyłkowa szałwi okręgowej cechy charakterystyczne szałwi okręgowej występowanie szałwi okręgowej uprawa szałwi okręgowej

Szałwia okręgowa – roślina miododajna

Szałwia okręgowa (Salvia verticillata L.) jest bardzo dobrą rośliną miododajną, którą pszczelarze coraz chętniej uprawiają w pobliżu swoich pasiek. Podczas kwitnienia nie tylko obficie nektaruje, ale też świetnie się prezentuje, dzięki czemu jest też hodowana jako roślina ozdobna na działkach i w ogrodach.

Szałwia okręgowa w stanie dzikim występuje popularnie na południu Polski. Na północy na naturalnych stanowiskach żyje dużo rzadziej. Lubi suche zbocza, zarośla, tereny skaliste i przydrożne. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń, nawet jeśli są suche i niezbyt żyzne. W dobrych warunkach glebowych i pogodowych szałwia okręgowa dorasta do 60 cm. Łodyga na dole jest prosta, na górze rozgałęzia się, a na całej długości pokryta jest drobnymi włoskami. Blaszka liści ma sercowaty kształt i nierówne brzegi. Kielichy kwiatów są dzwonkowate, rosną w okółkach po 20-30 sztuk.

Szałwia okręgowa kwitnie w kolorze jasnoniebieskim lub fioletowym. Bardzo ładnie pachnie i obficie nektaruje – wydziela do 2 mg nektaru dziennie. Kwitnienie rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy sierpnia. To aż dwa miesiące nieprzerwanego pożytku. Wydajność miodowa szałwii okręgowej to około 200-300 kg z jednego hektara plantacji. Wydajność pyłkowa jest średnia.

Szałwia okręgowa jest bardzo dobrą rośliną miododajną, która pszczoły podczas kwitnienia odwiedzają wyjątkowo często. Nawet jeśli gdzieś bliżej mają inny pożytek, są w stanie polecieć nieco dalej dla nektaru z szałwii. To roślina idealna do szybkiej poprawy pożytków pszczelich. Można ją wysiewać bezpośrednio na poletku pszczelarskim w rzędach oddalonych od siebie o 40 cm. Można też wysiać nasiona w rozsadniku, a na miejsce docelowe posadzić rośliny, gdy wykiełkują. Szałwia okręgowa nie jest zjadana przez zwierzęta, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że część y zostanie zjedzona zanim w pełni zakwitnie.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 34-35

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13047

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.