Portal Pszczelarski

Szałwia okręgowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szałwia okręgowa (Salvia verticillata L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/Quirlbl%C3%BCtiger_Salbei#/media/File:Salvia_verticillata_PurpleRain_BotGardBln07122011D.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Salvia_verticillata_P14.jpg Autorzy zdjęć: BotBln i Jerzy Opioła Kwitnienie: czerwiec-sierpień

szałwia okręgowa Salvia verticillata L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa szałwi okręgowej wydajność pyłkowa szałwi okręgowej cechy charakterystyczne szałwi okręgowej występowanie szałwi okręgowej uprawa szałwi okręgowej

Szałwia okręgowa – roślina miododajna

Szałwia okręgowa (Salvia verticillata L.) jest bardzo dobrą rośliną miododajną, którą pszczelarze coraz chętniej uprawiają w pobliżu swoich pasiek. Podczas kwitnienia nie tylko obficie nektaruje, ale też świetnie się prezentuje, dzięki czemu jest też hodowana jako roślina ozdobna na działkach i w ogrodach.

Szałwia okręgowa w stanie dzikim występuje popularnie na południu Polski. Na północy na naturalnych stanowiskach żyje dużo rzadziej. Lubi suche zbocza, zarośla, tereny skaliste i przydrożne. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń, nawet jeśli są suche i niezbyt żyzne. W dobrych warunkach glebowych i pogodowych szałwia okręgowa dorasta do 60 cm. Łodyga na dole jest prosta, na górze rozgałęzia się, a na całej długości pokryta jest drobnymi włoskami. Blaszka liści ma sercowaty kształt i nierówne brzegi. Kielichy kwiatów są dzwonkowate, rosną w okółkach po 20-30 sztuk.

Szałwia okręgowa kwitnie w kolorze jasnoniebieskim lub fioletowym. Bardzo ładnie pachnie i obficie nektaruje – wydziela do 2 mg nektaru dziennie. Kwitnienie rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy sierpnia. To aż dwa miesiące nieprzerwanego pożytku. Wydajność miodowa szałwii okręgowej to około 200-300 kg z jednego hektara plantacji. Wydajność pyłkowa jest średnia.

Szałwia okręgowa jest bardzo dobrą rośliną miododajną, która pszczoły podczas kwitnienia odwiedzają wyjątkowo często. Nawet jeśli gdzieś bliżej mają inny pożytek, są w stanie polecieć nieco dalej dla nektaru z szałwii. To roślina idealna do szybkiej poprawy pożytków pszczelich. Można ją wysiewać bezpośrednio na poletku pszczelarskim w rzędach oddalonych od siebie o 40 cm. Można też wysiać nasiona w rozsadniku, a na miejsce docelowe posadzić rośliny, gdy wykiełkują. Szałwia okręgowa nie jest zjadana przez zwierzęta, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że część y zostanie zjedzona zanim w pełni zakwitnie.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 34-35

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 13565

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami