Szałwia okręgowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szałwia okręgowa (Salvia verticillata L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/Quirlbl%C3%BCtiger_Salbei#/media/File:Salvia_verticillata_PurpleRain_BotGardBln07122011D.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Salvia_verticillata_P14.jpg Autorzy zdjęć: BotBln i Jerzy Opioła Kwitnienie: czerwiec-sierpień
Szałwia okręgowa – roślina miododajna
Szałwia okręgowa (Salvia verticillata L.) jest bardzo dobrą rośliną miododajną, którą pszczelarze coraz chętniej uprawiają w pobliżu swoich pasiek. Podczas kwitnienia nie tylko obficie nektaruje, ale też świetnie się prezentuje, dzięki czemu jest też hodowana jako roślina ozdobna na działkach i w ogrodach.
Szałwia okręgowa w stanie dzikim występuje popularnie na południu Polski. Na północy na naturalnych stanowiskach żyje dużo rzadziej. Lubi suche zbocza, zarośla, tereny skaliste i przydrożne. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń, nawet jeśli są suche i niezbyt żyzne. W dobrych warunkach glebowych i pogodowych szałwia okręgowa dorasta do 60 cm. Łodyga na dole jest prosta, na górze rozgałęzia się, a na całej długości pokryta jest drobnymi włoskami. Blaszka liści ma sercowaty kształt i nierówne brzegi. Kielichy kwiatów są dzwonkowate, rosną w okółkach po 20-30 sztuk.
Szałwia okręgowa kwitnie w kolorze jasnoniebieskim lub fioletowym. Bardzo ładnie pachnie i obficie nektaruje – wydziela do 2 mg nektaru dziennie. Kwitnienie rozpoczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy sierpnia. To aż dwa miesiące nieprzerwanego pożytku. Wydajność miodowa szałwii okręgowej to około 200-300 kg z jednego hektara plantacji. Wydajność pyłkowa jest średnia.
Szałwia okręgowa jest bardzo dobrą rośliną miododajną, która pszczoły podczas kwitnienia odwiedzają wyjątkowo często. Nawet jeśli gdzieś bliżej mają inny pożytek, są w stanie polecieć nieco dalej dla nektaru z szałwii. To roślina idealna do szybkiej poprawy pożytków pszczelich. Można ją wysiewać bezpośrednio na poletku pszczelarskim w rzędach oddalonych od siebie o 40 cm. Można też wysiać nasiona w rozsadniku, a na miejsce docelowe posadzić rośliny, gdy wykiełkują. Szałwia okręgowa nie jest zjadana przez zwierzęta, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że część y zostanie zjedzona zanim w pełni zakwitnie.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 34-35
Artykuły powiązane:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 13047
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa nawłoci kanadyjskiej Anna Celińska

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?
Pewne rośliny mogą być niebezpieczne dla pszczół Edyta Glebocki

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół
Różnorodność jest OK Jakub Wojas

Przegorzan kulisty – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego Anna Celińska

Za rosnącą liczbą rodzin pszczelich nie idzie przyrost bazy pożytkowej 2022
Mała baza pożytkowa to zły znak dla rozwoju pszczelarstwa Jakub Wojas

Szczeć sukiennicza – roślina miododajna
Wydajność miodowa szczeci sukienniczej Anna Celińska
