Portal Pszczelarski

Szałwia lekarska – roślina miododajna

Na zdjęciu: Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Salvia_officinalis1.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia_lekarska#/media/File:Salvia_officinalis0.jpg Autorzy zdjęć: Kurt Stüber i Topjabot Kwitnienie: maj-czerwiec

szałwia lekarska Salvia officinalis L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa szałwi lekarskiej wydajność pyłkowa szałwi lekarskiej cechy charakterystyczne szałwi lekarskiej występowanie szałwi lekarskiej uprawa szałwi lekarskiej

Szałwia lekarska – roślina miododajna

Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) to popularna roślina z rodziny jasnotowatych, której rodzime tereny to południe Europy oraz północ Afryki. Jest wyjątkowo ceniona ze względu na szerokie zastosowanie w medycynie i w kuchni. Pszczelarze doceniają natomiast jej wysoką miododajność.

Szałwia lekarska lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze rośnie także w półcieniu. Najlepsze do jej uprawy są gleby wilgotne i bogate w wapń oraz inne składniki odżywcze. Szałwia jest półkrzewem, który w sprzyjających warunkach glebowych i pogodowych dorasta do wysokości jednego metra. Ma wzniesione, rozgałęzione łodygi, które przy ziemi ulegają zdrewnieniu, podobnie jak cały znajdujący się pod ziemią system korzeniowy. Liście szałwii są bardzo charakterystyczne, osadzone na długich ogonkach i lancetowate w kształcie. Kwiaty wyrastają w katach liści, są najczęściej fioletowe, ale zdarzają się także bladoróżowe i białe.

Szałwia lekarska jest bardzo wydajna rośliną miododajną. Kwitnie w maju i w czerwcu, ale dopiero na drugi rok po zasianiu. Pszczoły bardzo chętnie zbierają z niej nektar i pyłek, a wytworzony z nektaru miód charakteryzuje się jasną barwą i delikatnym aromatem. Wydajność miodowa szałwii lekarskiej sięga 350 kg z jednego hektara pożytku. Dość duża jest także wydajność pyłkowa. 

Choć szałwia lekarska lubi ciepło, ostre słońce może jej zaszkodzić. Podobnie jak silny wiatr. Warto więc wysiewać ją na terenach częściowo osłoniętych lub w towarzystwie wyższych roślin. Najlepszym sposobem na założenie uprawy szałwii lekarskiej jest rozmnożenie jej nasion w rozsadniku i dopiero rośliny, które wykiełkują należy sadzić na miejscu docelowym. Minimalny rozstaw sadzonek szałwii to 40 na 40 cm. W bliższych odległościach rośliny będą wzajemnie zabierać sobie składniki odżywcze z gleby. Szałwię lekarska warto sadzić nie tylko na poletku przy ulu, ale też w przydomowym ogródku – jako ziołowa przyprawa do wielu dań sprawdza się bowiem doskonale.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 39-40

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis 

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 12490

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Naleśniki bananowe z miodem

Puszysty omlet z bananami

Marchewkowe naleśniki z miodem

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.