Stulisz miotłowy – roślina miododajna
Stulisz miotłowy – roślina miododajna
Stulisz miotłowy (Sisymbrium polymorphum (Murray) Roth) jest bardzo trwałą byliną, odporną na kiepskie warunki atmosferyczne. Pszczelarze doceniają go jako roślinę miododajną, dostarczającą sporo dobrego nektaru, a także duże ilości pyłku. Roślina nie ma wielkich wymagań glebowych, dlatego można ją uprawiać praktycznie na każdym terenie.
Stulisz miotłowy dziko występuje w miejscach suchych i mocno nasłonecznionych. W Polsce dziko rośnie niemal wyłącznie w rezerwatach przyrody. W warunkach uprawnych osiąga wysokość do jednego metra. Ma długą, rozgałęzioną łodygę oraz liście równowąskie o całych brzegach. Kwiaty stulisza miotłowego są zebrane w grona i mają jasnożółtą barwę. Swoim kolorem i zapachem przyciągają zarówno pszczoły, jak i inne owady żywiące się pyłkiem i nektarem. Roślina kwitnie w maju i czerwcu, jest więc świetnym źródłem pożytku w czasie, gdy inne rośliny miododajne jeszcze nie zakwitły. Z nektaru stulisza miotłowego powstaje jasny, aromatyczny miód wiosenny. Wydajność miodowa stulisza miotłowego jest dość duża: 300-400 kg z jednego hektara pożytku. Bardzo duża jest też wydajność pyłkowa. Pszczelarze, którym zależy na zwiększeniu i urozmaiceniu pożytku powinni więc zasiać stulisz miotłowy na poletku przy pasiece.
Wysiewanie stulisza miotłowego powinno odbywać się wczesną wiosną, wtedy najlepiej wykiełkuje. Gleba powinna być oczyszczona z agresywnych chwastów oraz lekko spulchniona. Po wysianiu nasion nie należy przykrywać ich zbyt dużą warstwą ziemi. Można też najpierw wyhodować rośliny w rozsadniku, a dopiero potem przenieść je do gruntu. Najlepiej sadzić młode rośliny w odległościach co najmniej 40 na 40 cm. Stulisz miotłowy kwitnie bujnie i świetnie się prezentuje, może być efektowną rośliną także w ogródku czy na działce. Roślina nie ma wielkich wymagań glebowych, dobrze kiełkuje zarówno na glebach bogatych, jak i na terenach, gdzie inne rośliny nie najlepiej się czują i słabo kiełkują.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 34
Artykuły powiązane:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 13214
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!