Portal Pszczelarski

Stulisz miotłowy – roślina miododajna

Na zdjęciu: Stulisz sztywny (Sisymbrium strictissimum). Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org/wiki/Rauken#/media/File:Sisymbrium_strictissimum_1.jpg Autor zdjęcia: Steife Rauke Kwitnienie: maj-czerwiec

stulisz miotłowy Sisymbrium polymorphum (Murray) Roth roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa stuliszu miotłowego wydajność pyłkowa stuliszu miotłowego cechy charakterystyczne stuliszu miotłowego występowanie stuliszu miotłowego uprawa stuliszu miotłowego

Stulisz miotłowy – roślina miododajna

Stulisz miotłowy (Sisymbrium polymorphum (Murray) Roth) jest bardzo trwałą byliną, odporną na kiepskie warunki atmosferyczne. Pszczelarze doceniają go jako roślinę miododajną, dostarczającą sporo dobrego nektaru, a także duże ilości pyłku. Roślina nie ma wielkich wymagań glebowych, dlatego można ją uprawiać praktycznie na każdym terenie.

Stulisz miotłowy dziko występuje w miejscach suchych i mocno nasłonecznionych. W Polsce dziko rośnie niemal wyłącznie w rezerwatach przyrody. W warunkach uprawnych osiąga wysokość do jednego metra. Ma długą, rozgałęzioną łodygę oraz liście równowąskie o całych brzegach. Kwiaty stulisza miotłowego są zebrane w grona i mają jasnożółtą barwę. Swoim kolorem i zapachem przyciągają zarówno pszczoły, jak i inne owady żywiące się pyłkiem i nektarem. Roślina kwitnie w maju i czerwcu, jest więc świetnym źródłem pożytku w czasie, gdy inne rośliny miododajne jeszcze nie zakwitły. Z nektaru stulisza miotłowego powstaje jasny, aromatyczny miód wiosenny. Wydajność miodowa stulisza miotłowego jest dość duża: 300-400 kg z jednego hektara pożytku. Bardzo duża jest też wydajność pyłkowa. Pszczelarze, którym zależy na zwiększeniu i urozmaiceniu pożytku powinni więc zasiać stulisz miotłowy na poletku przy pasiece.

Wysiewanie stulisza miotłowego powinno odbywać się wczesną wiosną, wtedy najlepiej wykiełkuje. Gleba powinna być oczyszczona z agresywnych chwastów oraz lekko spulchniona. Po wysianiu nasion nie należy przykrywać ich zbyt dużą warstwą ziemi. Można też najpierw wyhodować rośliny w rozsadniku, a dopiero potem przenieść je do gruntu. Najlepiej sadzić młode rośliny w odległościach co najmniej 40 na 40 cm. Stulisz miotłowy kwitnie bujnie i świetnie się prezentuje, może być efektowną rośliną także w ogródku czy na działce. Roślina nie ma wielkich wymagań glebowych, dobrze kiełkuje zarówno na glebach bogatych, jak i na terenach, gdzie inne rośliny nie najlepiej się czują i słabo kiełkują.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 34

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12519

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

O co chodzi w BeePower!?

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Jak powstaje miód pitny?

Spalony pawilon pasieczny w Raszowej 2017

Dzień Chleba i Miodu w Nadolu 2017

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem