Portal Pszczelarski

Sparceta siewna, esparceta siewna - roślina miododajna

Sparceta siewna, esparceta siewna (Onobrychis viciifolia Scop.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Onobrychis_viciifolia_060507.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Sainfoin2.jpg Autorzy zdjęć: Bernd Haynold i Jeantosti Kwitnienie: maj-czerwiec

sparceta siewna esparceta siewna Onobrychis viciifolia Scop. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa sparcety siewnej wydajność miodowa esparcety siewnej wydajność pyłkowa sparcety siewnej wydajność pyłkowa esparcety siewnej cechy charakterystyczne sparcety siewnej cechy charakterystyczne esparcety siewnej występowanie sparcety siewnej występowanie esparcety siewnej uprawa sparcety siewnej uprawa esparcety siewnej

Sparceta siewna, esparceta siewna (Onobrychis viciifolia Scop.) należy do roślin motylkowatych. Dziko rośnie na południu Europy, ale jest uprawiana pod każdą szerokością geograficzną. Pszczelarze doceniają ją jako roślinę miododajną, z której pszczoły produkują jasny miód o bardzo przyjemnym smaku i zapachu, oraz jako roślinę pyłkodajną.

 

SPIS TREŚCI:
1. Sparceta siewna, esparceta siewna - cechy charakterystyczne
2. Sparceta siewna, esparceta siewna - wydajność miodowa i wydajność pyłkowa
3. Sparceta siewna, esparceta siewna - występowanie
4. Sparceta siewna, esparceta siewna - uprawa
5. Sparceta siewna, esparceta siewna - artykuły powiązane

 

1. Sparceta siewna, esparceta siewna - cechy charakterystyczne 
Jako typowa roślina motylkowa sparceta wiąże azot w glebie, dzięki czemu w dużym stopniu poprawia jej żyzność. Ma bardzo rozbudowany system korzeniowy, świetnie radzi sobie także podczas długiej suszy, gdyż czerpie wodę z głębokich warstw gleby. Sparceta siewna nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, w zależności od warunków dorasta do 40-70 cm. Ma wzniesioną, niemal gładką łodygę oraz pierzaste liście złożone z kilkunastu małych listków. Motylkowe, różowe kwiaty ułożone są na szczycie łodygi w groniaste kwiatostany.

2. Sparceta siewna, esparceta siewna - wydajność miodowa i wydajność pyłkowa 
Roślina przyjemnie pachnie i jest bardzo wydajną rośliną miododajną. Kwitnienie sparcety siewnej rozpoczyna się pod koniec maja i trwa przez cały czerwiec. Wydajność miodowa z jednego hektara pożytku to około 100-180 kg, a wydajność pyłkowa uznawana jest za bardzo obfitą. Najwięcej nektaru daje pierwsze piętro kwiatków. Miód po procesie krystalizacji jest słomkowożółty.

3. Sparceta siewna, esparceta siewna - występowanie 
Sparceta siewna rośnie w różnych środowiskach, uprawiana jest na terenie całego kraju. Lubią ją nie tylko pszczoły i inne owady zbierające nektar oraz pyłek, ale też gąsienice motyla o nazwie modraszek gniady.

4. Sparceta siewna, esparceta siewna - uprawa 
Sparceta siewna jest też powszechnie uprawiana przez rolników, którzy wykorzystują ją jako pełnowartościową i wysokobiałkową paszę dla bydła. Pszczelarze, których pasieki są umiejscowione w pobliżu pól obsianych sparcetą siewną, nie muszą obawiać się ubogich pożytków. Pozostali mogą bez problemu uprawiać sparcetę siewną na poletkach przy pasiekach.

Esparceta siewna wymaga gleb wapiennych. Jest ona podatna na wyleganie, dlatego wysiewa się ją dopiero po czterech latach od użycia obornika. Przerwa w uprawie na jednym polu to około 6-7 lat. Sposób uprawy nie różni się zasadniczo niczym od innych roślin motylkowatych na nasiona.

Z powodu zdecydowanie ujemnej reakcji esparcety na kwaśność gleby, przygotowanie pola pod jej uprawę koniecznie musi zawierać w sobie zwapnienie. Wapnia musi być na tyle dużo, by gleba uzyskała aż odczyn słabo alkaliczny. Stosuje się w jej przypadku nawozy fosforowe, odpowiednia ilość to 80 do 100 kilogramów P205/hektar. Używa się ich przedsiewnie albo za sprawą dwóch dawek, to znaczy zarówno przedsiewnie, jak i po zbiorze nasion w trakcie pierwszego roku użytkowania plantacji. Nawożenie potasem robi się raz przedsiewnie, a następnie dawkuje się 40 do 60 kilogramów K2O/hektar już po zebraniu nasion w trakcie kolejnych lat korzystania z plantacji.

W celu zasiania stosuje się całe strąki, ponieważ w trakcie wyłuskiwania nasion mogą one ulec zniszczeniu. Przy zakładaniu plantacji nasiennej esparcety potrzebnych jest 45-50 kilogramów strąków na jeden hektar. Sparcetę siewną należy wysiewać na wiosnę (w trakcie pierwszej połowy kwietnia lub jeżeli temperatury w tym czasie są niskie – do końca miesiąca, jeśli tylko zachowana jest dostateczna wilgotność) w rzędach oddalonych od siebie o co najmniej 40 cm i głębokości 1,5-2 cm. Odstępy między roślinami powinny wynosić 10-15 cm. W czasie kiełkowania esparceta siewna pobiera dużo wody, więc jeśli w glebie jest jej zbyt mało, należy delikatnie zwałować jej powierzchnię. Roślina szybko wschodzi, jest bardzo wytrzymała na mróz i inne trudne warunki atmosferyczne.

Opracowano na podstawie: 
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 192
Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (kpodr.pl)

5. Sparceta siewna, esparceta siewna - artykuły powiązane

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 20030

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2016-12-06 21:53:44

gdzie można nabyć sparcetę oraz jaka jest jej cena z góry dzieki tulipan

blondynekkrk 2016-12-08 11:45:24

Tulipan poszukałbym ogłoszeń tutaj: http://www.portalpszczelarski.pl/ogloszenia/70/rosliny_miododajne.html lub samemu dodał ogłoszenie, że chciałbyś kupić sparcetę :)  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Kaczka po mazursku

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Łosoś w musztardzie i miodzie

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.