Portal Pszczelarski

Sparceta siewna, esparceta siewna - roślina miododajna

Sparceta siewna, esparceta siewna (Onobrychis viciifolia Scop.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Onobrychis_viciifolia_060507.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Sainfoin2.jpg Autorzy zdjęć: Bernd Haynold i Jeantosti Kwitnienie: maj-czerwiec

sparceta siewna esparceta siewna Onobrychis viciifolia Scop. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa sparcety siewnej wydajność miodowa esparcety siewnej wydajność pyłkowa sparcety siewnej wydajność pyłkowa esparcety siewnej cechy charakterystyczne sparcety siewnej cechy charakterystyczne esparcety siewnej występowanie sparcety siewnej występowanie esparcety siewnej uprawa sparcety siewnej uprawa esparcety siewnej

Sparceta siewna, esparceta siewna (Onobrychis viciifolia Scop.) należy do roślin motylkowatych. Dziko rośnie na południu Europy, ale jest uprawiana pod każdą szerokością geograficzną. Pszczelarze doceniają ją jako roślinę miododajną, z której pszczoły produkują jasny miód o bardzo przyjemnym smaku i zapachu, oraz jako roślinę pyłkodajną.

 

SPIS TREŚCI:
1. Sparceta siewna, esparceta siewna - cechy charakterystyczne
2. Sparceta siewna, esparceta siewna - wydajność miodowa i wydajność pyłkowa
3. Sparceta siewna, esparceta siewna - występowanie
4. Sparceta siewna, esparceta siewna - uprawa
5. Sparceta siewna, esparceta siewna - artykuły powiązane

 

1. Sparceta siewna, esparceta siewna - cechy charakterystyczne 
Jako typowa roślina motylkowa sparceta wiąże azot w glebie, dzięki czemu w dużym stopniu poprawia jej żyzność. Ma bardzo rozbudowany system korzeniowy, świetnie radzi sobie także podczas długiej suszy, gdyż czerpie wodę z głębokich warstw gleby. Sparceta siewna nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, w zależności od warunków dorasta do 40-70 cm. Ma wzniesioną, niemal gładką łodygę oraz pierzaste liście złożone z kilkunastu małych listków. Motylkowe, różowe kwiaty ułożone są na szczycie łodygi w groniaste kwiatostany.

2. Sparceta siewna, esparceta siewna - wydajność miodowa i wydajność pyłkowa 
Roślina przyjemnie pachnie i jest bardzo wydajną rośliną miododajną. Kwitnienie sparcety siewnej rozpoczyna się pod koniec maja i trwa przez cały czerwiec. Wydajność miodowa z jednego hektara pożytku to około 100-180 kg, a wydajność pyłkowa uznawana jest za bardzo obfitą. Najwięcej nektaru daje pierwsze piętro kwiatków. Miód po procesie krystalizacji jest słomkowożółty.

3. Sparceta siewna, esparceta siewna - występowanie 
Sparceta siewna rośnie w różnych środowiskach, uprawiana jest na terenie całego kraju. Lubią ją nie tylko pszczoły i inne owady zbierające nektar oraz pyłek, ale też gąsienice motyla o nazwie modraszek gniady.

4. Sparceta siewna, esparceta siewna - uprawa 
Sparceta siewna jest też powszechnie uprawiana przez rolników, którzy wykorzystują ją jako pełnowartościową i wysokobiałkową paszę dla bydła. Pszczelarze, których pasieki są umiejscowione w pobliżu pól obsianych sparcetą siewną, nie muszą obawiać się ubogich pożytków. Pozostali mogą bez problemu uprawiać sparcetę siewną na poletkach przy pasiekach.

Esparceta siewna wymaga gleb wapiennych. Jest ona podatna na wyleganie, dlatego wysiewa się ją dopiero po czterech latach od użycia obornika. Przerwa w uprawie na jednym polu to około 6-7 lat. Sposób uprawy nie różni się zasadniczo niczym od innych roślin motylkowatych na nasiona.

Z powodu zdecydowanie ujemnej reakcji esparcety na kwaśność gleby, przygotowanie pola pod jej uprawę koniecznie musi zawierać w sobie zwapnienie. Wapnia musi być na tyle dużo, by gleba uzyskała aż odczyn słabo alkaliczny. Stosuje się w jej przypadku nawozy fosforowe, odpowiednia ilość to 80 do 100 kilogramów P205/hektar. Używa się ich przedsiewnie albo za sprawą dwóch dawek, to znaczy zarówno przedsiewnie, jak i po zbiorze nasion w trakcie pierwszego roku użytkowania plantacji. Nawożenie potasem robi się raz przedsiewnie, a następnie dawkuje się 40 do 60 kilogramów K2O/hektar już po zebraniu nasion w trakcie kolejnych lat korzystania z plantacji.

W celu zasiania stosuje się całe strąki, ponieważ w trakcie wyłuskiwania nasion mogą one ulec zniszczeniu. Przy zakładaniu plantacji nasiennej esparcety potrzebnych jest 45-50 kilogramów strąków na jeden hektar. Sparcetę siewną należy wysiewać na wiosnę (w trakcie pierwszej połowy kwietnia lub jeżeli temperatury w tym czasie są niskie – do końca miesiąca, jeśli tylko zachowana jest dostateczna wilgotność) w rzędach oddalonych od siebie o co najmniej 40 cm i głębokości 1,5-2 cm. Odstępy między roślinami powinny wynosić 10-15 cm. W czasie kiełkowania esparceta siewna pobiera dużo wody, więc jeśli w glebie jest jej zbyt mało, należy delikatnie zwałować jej powierzchnię. Roślina szybko wschodzi, jest bardzo wytrzymała na mróz i inne trudne warunki atmosferyczne.

Opracowano na podstawie: 
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 192
Kujawsko Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (kpodr.pl)

5. Sparceta siewna, esparceta siewna - artykuły powiązane

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 15722

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan

2016-12-06 21:53:44

gdzie można nabyć sparcetę oraz jaka jest jej cena z góry dzieki tulipan

blondynekkrk

2016-12-08 11:45:24

Tulipan poszukałbym ogłoszeń tutaj: http://www.portalpszczelarski.pl/ogloszenia/70/rosliny_miododajne.html lub samemu dodał ogłoszenie, że chciałbyś kupić sparcetę :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.