Portal Pszczelarski

Ruta zwyczajna – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.). Źródła zdjęć: da.wikipedia.org/wiki/Almindelig_Rude#/media/File:Ruta_graveolens_001.JPG i gl.wikipedia.org/wiki/Ruda#/media/File:Ruta_graveolens_flowers.JPG Autorzy: H. Zell i Petruss

ruta zwyczajna Ruta graveolens L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa ruty zwyczajnej wydajność pyłkowa ruty zwyczajnej cechy charakterystyczne ruty zwyczajnej występowanie ruty zwyczajnej uprawa ruty zwyczajnej

Ruta zwyczajna – roślina miododajna

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.) pochodzi z Europy Południowej i najlepiej czuje się w wysokich temperaturach. Jest uprawiana przede wszystkim na wielkich plantacjach jako surowiec dla przemysłu farmaceutycznego. Pszczelarze chętnie wysiewają ją w pobliżu swoich pasiek, gdyż obficie nektaruje i mocno urozmaica pożytek.

Ruta zwyczajna jest przede wszystkim rośliną leczniczą, bywa też w niewielkich ilościach wykorzystywana w kuchni jako przyprawa do różnego rodzaju dań. Przed wiekami rosła na terenach południowo-wschodniej Europy, jednak z biegiem czasu rozprzestrzeniła się tak, że można ją spotkać praktycznie wszędzie. Jako roślina uprawna występuje w Polsce bardzo często.

Ruta zwyczajna osiąga wysokość do jednego metra. Ma wzniesioną łodygę o barwie sinozielonej, drewniejącą tuż przy ziemi. Ma pierzaste, zaokrąglone na końcach liście oraz promieniste kwiaty, zebrane w kwiatostanach w kształcie wiechy. Kwitnie na żółto, czym zapewne przyciąga owady zbierające nektar i pyłek. Jej zapach nie należy do najprzyjemniejszych, jest silny i gorzkawy, podobnie jak i smak. Ruta zwyczajna kwitnie dość długo, bo od czerwca aż do sierpnia. Stanowi doskonały i długotrwały pożytek dla pszczół. Wydajność miodowa ruty zwyczajnej, w zależności od pogody i rodzaju gleby, kształtuje się na poziomie 200-300 kg z jednego hektara. Wydajność pyłkowa ruty określana jest jako średnia.

Najlepsze gleby dla uprawy ruty zwyczajnej to tereny zasadowe, przepuszczalne, znajdujące się na słońcu. Jednak na innych glebach ruta też całkiem nieźle sobie radzi. Choć lubi przede wszystkim ciepło, jest mrozoodporna i bez problemu przetrwa w niskich temperaturach. Nasiona ruty zwyczajnej najlepiej jest wysiewać w rozsadniku, a gdy wykiełkują, przesadzić je na miejsce docelowe w ogródku pszczelarskim. Ruta zwyczajna jest rośliną, która może wywołać silne podrażnienia czy reakcje alergiczne, dlatego prace przy roślinie zawsze warto wykonywać w grubych ogrodowych rękawicach.

Opracowano na podstawie: 
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 213

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9239

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Kapusta czerwona z porto

Piernik sułtański