Portal Pszczelarski

Ruta zwyczajna – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.). Źródła zdjęć: da.wikipedia.org/wiki/Almindelig_Rude#/media/File:Ruta_graveolens_001.JPG i gl.wikipedia.org/wiki/Ruda#/media/File:Ruta_graveolens_flowers.JPG Autorzy: H. Zell i Petruss

ruta zwyczajna Ruta graveolens L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa ruty zwyczajnej wydajność pyłkowa ruty zwyczajnej cechy charakterystyczne ruty zwyczajnej występowanie ruty zwyczajnej uprawa ruty zwyczajnej

Ruta zwyczajna – roślina miododajna

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.) pochodzi z Europy Południowej i najlepiej czuje się w wysokich temperaturach. Jest uprawiana przede wszystkim na wielkich plantacjach jako surowiec dla przemysłu farmaceutycznego. Pszczelarze chętnie wysiewają ją w pobliżu swoich pasiek, gdyż obficie nektaruje i mocno urozmaica pożytek.

Ruta zwyczajna jest przede wszystkim rośliną leczniczą, bywa też w niewielkich ilościach wykorzystywana w kuchni jako przyprawa do różnego rodzaju dań. Przed wiekami rosła na terenach południowo-wschodniej Europy, jednak z biegiem czasu rozprzestrzeniła się tak, że można ją spotkać praktycznie wszędzie. Jako roślina uprawna występuje w Polsce bardzo często.

Ruta zwyczajna osiąga wysokość do jednego metra. Ma wzniesioną łodygę o barwie sinozielonej, drewniejącą tuż przy ziemi. Ma pierzaste, zaokrąglone na końcach liście oraz promieniste kwiaty, zebrane w kwiatostanach w kształcie wiechy. Kwitnie na żółto, czym zapewne przyciąga owady zbierające nektar i pyłek. Jej zapach nie należy do najprzyjemniejszych, jest silny i gorzkawy, podobnie jak i smak. Ruta zwyczajna kwitnie dość długo, bo od czerwca aż do sierpnia. Stanowi doskonały i długotrwały pożytek dla pszczół. Wydajność miodowa ruty zwyczajnej, w zależności od pogody i rodzaju gleby, kształtuje się na poziomie 200-300 kg z jednego hektara. Wydajność pyłkowa ruty określana jest jako średnia.

Najlepsze gleby dla uprawy ruty zwyczajnej to tereny zasadowe, przepuszczalne, znajdujące się na słońcu. Jednak na innych glebach ruta też całkiem nieźle sobie radzi. Choć lubi przede wszystkim ciepło, jest mrozoodporna i bez problemu przetrwa w niskich temperaturach. Nasiona ruty zwyczajnej najlepiej jest wysiewać w rozsadniku, a gdy wykiełkują, przesadzić je na miejsce docelowe w ogródku pszczelarskim. Ruta zwyczajna jest rośliną, która może wywołać silne podrażnienia czy reakcje alergiczne, dlatego prace przy roślinie zawsze warto wykonywać w grubych ogrodowych rękawicach.

Opracowano na podstawie: 
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 213

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9505

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wilanów Miodem Płynący 2020 - kursy pszczelarskie

Kradzież uli w okolicach Kłodzka (woj. dolnośląskie)

V Konferencja Pomóżmy pszczołom - pszczoły pomogą nam

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich