Portal Pszczelarski

Ruta zwyczajna – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.). Źródła zdjęć: da.wikipedia.org/wiki/Almindelig_Rude#/media/File:Ruta_graveolens_001.JPG i gl.wikipedia.org/wiki/Ruda#/media/File:Ruta_graveolens_flowers.JPG Autorzy: H. Zell i Petruss

ruta zwyczajna Ruta graveolens L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa ruty zwyczajnej wydajność pyłkowa ruty zwyczajnej cechy charakterystyczne ruty zwyczajnej występowanie ruty zwyczajnej uprawa ruty zwyczajnej

Ruta zwyczajna – roślina miododajna

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.) pochodzi z Europy Południowej i najlepiej czuje się w wysokich temperaturach. Jest uprawiana przede wszystkim na wielkich plantacjach jako surowiec dla przemysłu farmaceutycznego. Pszczelarze chętnie wysiewają ją w pobliżu swoich pasiek, gdyż obficie nektaruje i mocno urozmaica pożytek.

Ruta zwyczajna jest przede wszystkim rośliną leczniczą, bywa też w niewielkich ilościach wykorzystywana w kuchni jako przyprawa do różnego rodzaju dań. Przed wiekami rosła na terenach południowo-wschodniej Europy, jednak z biegiem czasu rozprzestrzeniła się tak, że można ją spotkać praktycznie wszędzie. Jako roślina uprawna występuje w Polsce bardzo często.

Ruta zwyczajna osiąga wysokość do jednego metra. Ma wzniesioną łodygę o barwie sinozielonej, drewniejącą tuż przy ziemi. Ma pierzaste, zaokrąglone na końcach liście oraz promieniste kwiaty, zebrane w kwiatostanach w kształcie wiechy. Kwitnie na żółto, czym zapewne przyciąga owady zbierające nektar i pyłek. Jej zapach nie należy do najprzyjemniejszych, jest silny i gorzkawy, podobnie jak i smak. Ruta zwyczajna kwitnie dość długo, bo od czerwca aż do sierpnia. Stanowi doskonały i długotrwały pożytek dla pszczół. Wydajność miodowa ruty zwyczajnej, w zależności od pogody i rodzaju gleby, kształtuje się na poziomie 200-300 kg z jednego hektara. Wydajność pyłkowa ruty określana jest jako średnia.

Najlepsze gleby dla uprawy ruty zwyczajnej to tereny zasadowe, przepuszczalne, znajdujące się na słońcu. Jednak na innych glebach ruta też całkiem nieźle sobie radzi. Choć lubi przede wszystkim ciepło, jest mrozoodporna i bez problemu przetrwa w niskich temperaturach. Nasiona ruty zwyczajnej najlepiej jest wysiewać w rozsadniku, a gdy wykiełkują, przesadzić je na miejsce docelowe w ogródku pszczelarskim. Ruta zwyczajna jest rośliną, która może wywołać silne podrażnienia czy reakcje alergiczne, dlatego prace przy roślinie zawsze warto wykonywać w grubych ogrodowych rękawicach.

Opracowano na podstawie: 
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 213

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8383

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.