Ruta zwyczajna – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.). Źródła zdjęć: da.wikipedia.org/wiki/Almindelig_Rude#/media/File:Ruta_graveolens_001.JPG i gl.wikipedia.org/wiki/Ruda#/media/File:Ruta_graveolens_flowers.JPG Autorzy: H. Zell i Petruss
Ruta zwyczajna – roślina miododajna
Ruta zwyczajna (Ruta graveolens L.) pochodzi z Europy Południowej i najlepiej czuje się w wysokich temperaturach. Jest uprawiana przede wszystkim na wielkich plantacjach jako surowiec dla przemysłu farmaceutycznego. Pszczelarze chętnie wysiewają ją w pobliżu swoich pasiek, gdyż obficie nektaruje i mocno urozmaica pożytek.
Ruta zwyczajna jest przede wszystkim rośliną leczniczą, bywa też w niewielkich ilościach wykorzystywana w kuchni jako przyprawa do różnego rodzaju dań. Przed wiekami rosła na terenach południowo-wschodniej Europy, jednak z biegiem czasu rozprzestrzeniła się tak, że można ją spotkać praktycznie wszędzie. Jako roślina uprawna występuje w Polsce bardzo często.
Ruta zwyczajna osiąga wysokość do jednego metra. Ma wzniesioną łodygę o barwie sinozielonej, drewniejącą tuż przy ziemi. Ma pierzaste, zaokrąglone na końcach liście oraz promieniste kwiaty, zebrane w kwiatostanach w kształcie wiechy. Kwitnie na żółto, czym zapewne przyciąga owady zbierające nektar i pyłek. Jej zapach nie należy do najprzyjemniejszych, jest silny i gorzkawy, podobnie jak i smak. Ruta zwyczajna kwitnie dość długo, bo od czerwca aż do sierpnia. Stanowi doskonały i długotrwały pożytek dla pszczół. Wydajność miodowa ruty zwyczajnej, w zależności od pogody i rodzaju gleby, kształtuje się na poziomie 200-300 kg z jednego hektara. Wydajność pyłkowa ruty określana jest jako średnia.
Najlepsze gleby dla uprawy ruty zwyczajnej to tereny zasadowe, przepuszczalne, znajdujące się na słońcu. Jednak na innych glebach ruta też całkiem nieźle sobie radzi. Choć lubi przede wszystkim ciepło, jest mrozoodporna i bez problemu przetrwa w niskich temperaturach. Nasiona ruty zwyczajnej najlepiej jest wysiewać w rozsadniku, a gdy wykiełkują, przesadzić je na miejsce docelowe w ogródku pszczelarskim. Ruta zwyczajna jest rośliną, która może wywołać silne podrażnienia czy reakcje alergiczne, dlatego prace przy roślinie zawsze warto wykonywać w grubych ogrodowych rękawicach.
Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 213
Artykuły powiązane:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 10190
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa nawłoci kanadyjskiej Anna Celińska

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?
Pewne rośliny mogą być niebezpieczne dla pszczół Edyta Glebocki

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół
Różnorodność jest OK Jakub Wojas

Przegorzan kulisty – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego Anna Celińska

Za rosnącą liczbą rodzin pszczelich nie idzie przyrost bazy pożytkowej 2022
Mała baza pożytkowa to zły znak dla rozwoju pszczelarstwa Jakub Wojas

Szczeć sukiennicza – roślina miododajna
Wydajność miodowa szczeci sukienniczej Anna Celińska
