Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Rezeda żółtawa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Rezeda żółtawa (Reseda luteola L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Reseda_luteola_La_Palma1.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Reseda_luteola_(inflorescense).jpg Autorzy zdjęć: Tigerente i Hans Hillewaert Kwitnienie: maj-wrzesień

rezeda żółtawa Reseda luteola L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa rezedy żółtawej wydajność pyłkowa rezedy żółtawej cechy charakterystyczne rezedy żółtawej występowanie rezedy żółtawej uprawa rezedy żółtawej

Rezeda żółtawa – roślina miododajna

Rezeda żółtawa (Reseda luteola L.) należy do roślin rezedowatych. Najlepiej czuje się w ciepłym klimacie i popularnie występuje na południu Europy i w Afryce. W Polsce uprawiana jest głównie ze względu na właściwości ozdobne oraz jako źródło pożytku dla pszczół.

Rezeda żółtawa jest rośliną dwuletnią, która pełnię swojej wegetacji osiąga dopiero w drugim roku po zasianiu. W pierwszym roku wypuszcza jedynie gruby korzeń. Roślina dorasta do 100-140 cm, ma sztywną, prostą i wzniesioną łodygę oraz lancetowate liście. Kwiaty są niewielkie, ułożone w wąskich gronach. Płatki kwiatów są zielonożółte i bardzo przyciągają zarówno pszczoły, jak i inne owady żywiące się pyłkiem i nektarem. Rezeda żółtawa kwitnie od maja do września. W zależności od stopnia nasłonecznienia i rodzaju gleby jej wydajność miodowa waha się w granicach od 150 do 300 kg z jednego hektara pożytku. Bardzo duża jest również wydajność pyłkowa. Z dobroczynnych właściwości rezedy żółtawej korzystają nie tylko pszczoły, ale też inne owady żywiące się pyłkiem i nektarem.

Choć kiedyś, przede wszystkim w średniowieczu, rezeda żółtawa wykorzystywana była do wytwarzania naturalnego żółtego barwnika, dziś z jej zalet korzystają głównie ogrodnicy, działkowcy i pszczelarze. Najlepsze do uprawy będą stanowiska słoneczne lub położone w półcieniu. Rezeda żółtawa lubi gleby żyzne, przepuszczalne i niezbyt kwaśne. Dziko rośnie w przydrożach, rowach, na suchych wzgórzach czy na rumowiskach. Aby wysiać rezedę, należy lekko spulchnić glebę, gdyż wtedy będzie lepiej kiełkowała. Siać można jesienią lub wczesną wiosną. Wysiewać należy w rzędach oddalonych od siebie o 40 cm. Rośliny w jednym rzędzie powinny znajdować się w odległości około 15 cm od siebie. Jeśli rezeda wzejdzie zbyt gęsto, trzeba będzie ją nieco przerwać, gdyż nadmiar roślin spowoduje, że żadna z nich nie osiągnie maksimum swojej wysokości.

Opracowano na podstawie: 
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 231

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 7159

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2015-10-18 09:34:05

Nie wygląda zbyt pięknie ;) Ja bym jej nie traktował jako ozdobę... ale różne ludzie mają gusta i guściki :)



  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Tosty na słodko

Miód z dziką różą

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom - II edycja

Zmarł pszczelarz - Jan Mrzygłód 2017

Jan Wójcik zwycięzcą konkursu Wzorowa Pasieka Dolnego Śląska