Rezeda żółtawa – roślina miododajna
Rezeda żółtawa – roślina miododajna
Rezeda żółtawa (Reseda luteola L.) należy do roślin rezedowatych. Najlepiej czuje się w ciepłym klimacie i popularnie występuje na południu Europy i w Afryce. W Polsce uprawiana jest głównie ze względu na właściwości ozdobne oraz jako źródło pożytku dla pszczół.
Rezeda żółtawa jest rośliną dwuletnią, która pełnię swojej wegetacji osiąga dopiero w drugim roku po zasianiu. W pierwszym roku wypuszcza jedynie gruby korzeń. Roślina dorasta do 100-140 cm, ma sztywną, prostą i wzniesioną łodygę oraz lancetowate liście. Kwiaty są niewielkie, ułożone w wąskich gronach. Płatki kwiatów są zielonożółte i bardzo przyciągają zarówno pszczoły, jak i inne owady żywiące się pyłkiem i nektarem. Rezeda żółtawa kwitnie od maja do września. W zależności od stopnia nasłonecznienia i rodzaju gleby jej wydajność miodowa waha się w granicach od 150 do 300 kg z jednego hektara pożytku. Bardzo duża jest również wydajność pyłkowa. Z dobroczynnych właściwości rezedy żółtawej korzystają nie tylko pszczoły, ale też inne owady żywiące się pyłkiem i nektarem.
Choć kiedyś, przede wszystkim w średniowieczu, rezeda żółtawa wykorzystywana była do wytwarzania naturalnego żółtego barwnika, dziś z jej zalet korzystają głównie ogrodnicy, działkowcy i pszczelarze. Najlepsze do uprawy będą stanowiska słoneczne lub położone w półcieniu. Rezeda żółtawa lubi gleby żyzne, przepuszczalne i niezbyt kwaśne. Dziko rośnie w przydrożach, rowach, na suchych wzgórzach czy na rumowiskach. Aby wysiać rezedę, należy lekko spulchnić glebę, gdyż wtedy będzie lepiej kiełkowała. Siać można jesienią lub wczesną wiosną. Wysiewać należy w rzędach oddalonych od siebie o 40 cm. Rośliny w jednym rzędzie powinny znajdować się w odległości około 15 cm od siebie. Jeśli rezeda wzejdzie zbyt gęsto, trzeba będzie ją nieco przerwać, gdyż nadmiar roślin spowoduje, że żadna z nich nie osiągnie maksimum swojej wysokości.
Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 231
Artykuły powiązane:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 8065
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2015-10-18 09:34:05