Portal Pszczelarski

Rezeda żółtawa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Rezeda żółtawa (Reseda luteola L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Reseda_luteola_La_Palma1.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Reseda_luteola_(inflorescense).jpg Autorzy zdjęć: Tigerente i Hans Hillewaert Kwitnienie: maj-wrzesień

rezeda żółtawa Reseda luteola L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa rezedy żółtawej wydajność pyłkowa rezedy żółtawej cechy charakterystyczne rezedy żółtawej występowanie rezedy żółtawej uprawa rezedy żółtawej

Rezeda żółtawa – roślina miododajna

Rezeda żółtawa (Reseda luteola L.) należy do roślin rezedowatych. Najlepiej czuje się w ciepłym klimacie i popularnie występuje na południu Europy i w Afryce. W Polsce uprawiana jest głównie ze względu na właściwości ozdobne oraz jako źródło pożytku dla pszczół.

Rezeda żółtawa jest rośliną dwuletnią, która pełnię swojej wegetacji osiąga dopiero w drugim roku po zasianiu. W pierwszym roku wypuszcza jedynie gruby korzeń. Roślina dorasta do 100-140 cm, ma sztywną, prostą i wzniesioną łodygę oraz lancetowate liście. Kwiaty są niewielkie, ułożone w wąskich gronach. Płatki kwiatów są zielonożółte i bardzo przyciągają zarówno pszczoły, jak i inne owady żywiące się pyłkiem i nektarem. Rezeda żółtawa kwitnie od maja do września. W zależności od stopnia nasłonecznienia i rodzaju gleby jej wydajność miodowa waha się w granicach od 150 do 300 kg z jednego hektara pożytku. Bardzo duża jest również wydajność pyłkowa. Z dobroczynnych właściwości rezedy żółtawej korzystają nie tylko pszczoły, ale też inne owady żywiące się pyłkiem i nektarem.

Choć kiedyś, przede wszystkim w średniowieczu, rezeda żółtawa wykorzystywana była do wytwarzania naturalnego żółtego barwnika, dziś z jej zalet korzystają głównie ogrodnicy, działkowcy i pszczelarze. Najlepsze do uprawy będą stanowiska słoneczne lub położone w półcieniu. Rezeda żółtawa lubi gleby żyzne, przepuszczalne i niezbyt kwaśne. Dziko rośnie w przydrożach, rowach, na suchych wzgórzach czy na rumowiskach. Aby wysiać rezedę, należy lekko spulchnić glebę, gdyż wtedy będzie lepiej kiełkowała. Siać można jesienią lub wczesną wiosną. Wysiewać należy w rzędach oddalonych od siebie o 40 cm. Rośliny w jednym rzędzie powinny znajdować się w odległości około 15 cm od siebie. Jeśli rezeda wzejdzie zbyt gęsto, trzeba będzie ją nieco przerwać, gdyż nadmiar roślin spowoduje, że żadna z nich nie osiągnie maksimum swojej wysokości.

Opracowano na podstawie: 
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 231

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8065

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2015-10-18 09:34:05

Nie wygląda zbyt pięknie ;) Ja bym jej nie traktował jako ozdobę... ale różne ludzie mają gusta i guściki :)



  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim