Portal Pszczelarski

Przegorzan węgierski – roślina miododajna

Na zdjęciu: Przegorzan węgierski (Echinops exaltatus). Źródło zdjęcia: it.wikipedia.org/wiki/Echinops_exaltatus#/media/File:Echinops_exaltatus.jpg Autor zdjęcia: McIntosh Natura Kwitnienie: lipiec-sierpień

przegorzan węgierski Echinops exaltatus roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa przegorzanu węgierskiego wydajność pyłkowa przegorzanu węgierskiego cechy charakterystyczne przegorzanu węgierskiego występowanie przegorzanu węgierskiego uprawa przegorzanu węgierskiego

Przegorzan węgierski – roślina miododajna

Przegorzan węgierski (Echinops exaltatus) doskonale radzi sobie na suchych, mało żyznych glebach. W warunkach naturalnych żyje na terenach położonych na południowy wschód od Polski. U nas uprawiany jest głównie ze względu na wysoka wydajność miodową, ale też z powodu niezwykłego wyglądu.

Przegorzan węgierski to na pierwszy rzut oka efektowne, kolczaste kule górujące nad innymi roślinami na polu czy łące. Łodyga rośliny zwykle ma około metra wysokości, jednak przy sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet dwa metry. Świetnie rośnie zarówno na bogatych w składniki odżywcze i żyznych glebach, jak i na terenach suchych i mało odżywczych. Jest roślina bardzo silną i trwałą, dzięki czemu niestraszny jej ulewny deszcz czy silny wiatr.

Przegorzan węgierski ma liście, które do złudzenia przypominają liście ostu. Są ostre i kolczaste, mają owłosienie zarówno na spodzie, jak i na wierzchu. Kwiaty są rurkowate o barwie fioletowo-niebieskiej, a kwitnące kwiatostany wyglądają naprawdę imponująco. Przegorzan węgierski swoim wyglądem przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady żywiące się nektarem i pyłkiem. Kwitnie mniej więcej przez miesiąc – od końca lipca do końca sierpnia. Jego wydajność miodowa to około 300 kg z jednego hektara pożytku, natomiast wydajność pyłkowa jest średnia. Przy wyjątkowo dobrych warunkach glebowych wydajność miodowa może być nawet o 100 kg większa niż mówią statystyki.

Aby wzbogacić pożytki pszczele wokół pasieki, warto postawić na przegorzan kulisty. Roślina świetnie radzi sobie na każdych glebach, także na nieużytkach. Wysiewanie powinno odbywać się albo późna jesienią, albo wczesną wiosną. Gleba powinna być spulchniona i dobrze odchwaszczona. Wysiewanie należy wykonać w dość dużych odstępach – roślina jest dość duża i potrzebuje miejsca do prawidłowego wzrostu i wegetacji. Najlepszy rozstaw to około metr na metr.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 32

Artykuły powiązane:

Przegorzan kulisty – roślina miododajna

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8380

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.