Portal Pszczelarski

Parczelina trójlistkowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/Kleeulme#/media/File:Ptelea_trifoliata_MN_2007.JPG i vi.wikipedia.org/wiki/Ptelea_trifoliata#/media/File:Ptelea_trifoliata_-_Wafer_Ash.jpg Autorzy zdjęć: SEWilco i Fritzflohrreynolds Kwitnienie: czerwiec

parczelina trójlistkowa Ptelea trifoliata L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa parczeliny trójlistkowej wydajność pyłkowa parczeliny trójlistkowej cechy charakterystyczne parczeliny trójlistkowej występowanie parczeliny trójlistkowej uprawa parczeliny trójlistkowej

Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata L.) jest niewielkim drzewem, którego niewielkie, ale intensywnie pachnące kwiaty przyciągają pszczoły oraz inne owady żywiące się nektarem i pyłkiem. Naturalnie rośnie w Kanadzie, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce coraz chętniej jest sadzana przez pszczelarzy, którzy chcą zwiększyć ilość i jakość pożytku wokół pasieki.

Parczelina trójlistkowa bardzo ładnie i orzeźwiająco pachnie, wydzielając cytrynową woń. Co ciekawe, pachną nie tylko kwiaty, ale też liście, kora i korzenie. Drzewko doskonale znosi różne warunki glebowe i atmosferyczne, jednak w zależności od terenu i klimatu może wyglądać nieco inaczej. Na dobrych glebach dorasta do czterech metrów, gdy tymczasem na suchych i ubogich w związki mineralne glebach będzie mieć najwyżej dwa metry. Rosnąc w pełnym słońcu ma regularną i gęstą koronę, w cieniu natomiast korona jest bardziej luźna i ma nieregularny kształt.

Parczelina trójlistkowa dobrze sprawdzi się także jako roślina ozdobna. Ma bardzo ładne liście o regularnym kształcie, które są mocno błyszczące i nie stanowią obiektu zainteresowań dla szkodników drzew. Drzewko kwitnie w czerwcu – ma mnóstwo drobnych, zielono-żółtych kwiatków, które swym aromatem wabia pszczoły i inne owady. Wydajność miodowa parczeliny trójlistkowej to około 40-50 kg z jednego hektara pożytku. Dość dobra, ale niezmierzona, jest też wydajność pyłkowa. Owoce drzewa kiedyś były wykorzystywane do warzenia napoju podobnego do piwa.

Pszczelarze, którzy chcą za pomocą parczeliny trójlistkowej zwiększyć pożytek wokół pasieki, powinni sadzać drzewo w pełnym słońcu i na dobrej glebie. Nasiona w rozsadniku wysiewa się wiosną, także wiosną należy siewki przenieść do szkółki. Parczelina trójlistkowa rośnie bardzo szybko, szybko tez zaczyna kwitnąć i owocować. W krótkim czasie od posadzenia będzie więc świetną rośliną miododajną, można nią także obsadzać mury czy jako ozdobę żywopłotu.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 46

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11225

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.