Portal Pszczelarski

Parczelina trójlistkowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata L.). Źródła zdjęć: de.wikipedia.org/wiki/Kleeulme#/media/File:Ptelea_trifoliata_MN_2007.JPG i vi.wikipedia.org/wiki/Ptelea_trifoliata#/media/File:Ptelea_trifoliata_-_Wafer_Ash.jpg Autorzy zdjęć: SEWilco i Fritzflohrreynolds Kwitnienie: czerwiec

parczelina trójlistkowa Ptelea trifoliata L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa parczeliny trójlistkowej wydajność pyłkowa parczeliny trójlistkowej cechy charakterystyczne parczeliny trójlistkowej występowanie parczeliny trójlistkowej uprawa parczeliny trójlistkowej

Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata L.) jest niewielkim drzewem, którego niewielkie, ale intensywnie pachnące kwiaty przyciągają pszczoły oraz inne owady żywiące się nektarem i pyłkiem. Naturalnie rośnie w Kanadzie, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce coraz chętniej jest sadzana przez pszczelarzy, którzy chcą zwiększyć ilość i jakość pożytku wokół pasieki.

Parczelina trójlistkowa bardzo ładnie i orzeźwiająco pachnie, wydzielając cytrynową woń. Co ciekawe, pachną nie tylko kwiaty, ale też liście, kora i korzenie. Drzewko doskonale znosi różne warunki glebowe i atmosferyczne, jednak w zależności od terenu i klimatu może wyglądać nieco inaczej. Na dobrych glebach dorasta do czterech metrów, gdy tymczasem na suchych i ubogich w związki mineralne glebach będzie mieć najwyżej dwa metry. Rosnąc w pełnym słońcu ma regularną i gęstą koronę, w cieniu natomiast korona jest bardziej luźna i ma nieregularny kształt.

Parczelina trójlistkowa dobrze sprawdzi się także jako roślina ozdobna. Ma bardzo ładne liście o regularnym kształcie, które są mocno błyszczące i nie stanowią obiektu zainteresowań dla szkodników drzew. Drzewko kwitnie w czerwcu – ma mnóstwo drobnych, zielono-żółtych kwiatków, które swym aromatem wabia pszczoły i inne owady. Wydajność miodowa parczeliny trójlistkowej to około 40-50 kg z jednego hektara pożytku. Dość dobra, ale niezmierzona, jest też wydajność pyłkowa. Owoce drzewa kiedyś były wykorzystywane do warzenia napoju podobnego do piwa.

Pszczelarze, którzy chcą za pomocą parczeliny trójlistkowej zwiększyć pożytek wokół pasieki, powinni sadzać drzewo w pełnym słońcu i na dobrej glebie. Nasiona w rozsadniku wysiewa się wiosną, także wiosną należy siewki przenieść do szkółki. Parczelina trójlistkowa rośnie bardzo szybko, szybko tez zaczyna kwitnąć i owocować. W krótkim czasie od posadzenia będzie więc świetną rośliną miododajną, można nią także obsadzać mury czy jako ozdobę żywopłotu.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 46

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13437

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Plackowe brownie z cukinią i miodem

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Puchowa owsianka na różanym mleku