Parczelina trójlistkowa – roślina miododajna
Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata L.) jest niewielkim drzewem, którego niewielkie, ale intensywnie pachnące kwiaty przyciągają pszczoły oraz inne owady żywiące się nektarem i pyłkiem. Naturalnie rośnie w Kanadzie, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce coraz chętniej jest sadzana przez pszczelarzy, którzy chcą zwiększyć ilość i jakość pożytku wokół pasieki.
Parczelina trójlistkowa bardzo ładnie i orzeźwiająco pachnie, wydzielając cytrynową woń. Co ciekawe, pachną nie tylko kwiaty, ale też liście, kora i korzenie. Drzewko doskonale znosi różne warunki glebowe i atmosferyczne, jednak w zależności od terenu i klimatu może wyglądać nieco inaczej. Na dobrych glebach dorasta do czterech metrów, gdy tymczasem na suchych i ubogich w związki mineralne glebach będzie mieć najwyżej dwa metry. Rosnąc w pełnym słońcu ma regularną i gęstą koronę, w cieniu natomiast korona jest bardziej luźna i ma nieregularny kształt.
Parczelina trójlistkowa dobrze sprawdzi się także jako roślina ozdobna. Ma bardzo ładne liście o regularnym kształcie, które są mocno błyszczące i nie stanowią obiektu zainteresowań dla szkodników drzew. Drzewko kwitnie w czerwcu – ma mnóstwo drobnych, zielono-żółtych kwiatków, które swym aromatem wabia pszczoły i inne owady. Wydajność miodowa parczeliny trójlistkowej to około 40-50 kg z jednego hektara pożytku. Dość dobra, ale niezmierzona, jest też wydajność pyłkowa. Owoce drzewa kiedyś były wykorzystywane do warzenia napoju podobnego do piwa.
Pszczelarze, którzy chcą za pomocą parczeliny trójlistkowej zwiększyć pożytek wokół pasieki, powinni sadzać drzewo w pełnym słońcu i na dobrej glebie. Nasiona w rozsadniku wysiewa się wiosną, także wiosną należy siewki przenieść do szkółki. Parczelina trójlistkowa rośnie bardzo szybko, szybko tez zaczyna kwitnąć i owocować. W krótkim czasie od posadzenia będzie więc świetną rośliną miododajną, można nią także obsadzać mury czy jako ozdobę żywopłotu.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 46
Artykuły powiązane:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 15812
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!