Portal Pszczelarski

Ostrzeń pospolity – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ostrzeń pospolity (Cynoglossum officinale L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Cynoglossum_officinale_190506a.jpg i en.wikipedia.org/wiki/Cynoglossum_officinale#/media/File:Cynoglossum_officinale_W.jpg Autorzy: Bernd Haynold i Fornax. Kwitnienie: maj-czerwiec

ostrzeń pospolity Cynoglossum officinale L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa ostrzenia pospolitego wydajność pyłkowa ostrzenia pospolitego cechy charakterystyczne ostrzenia pospolitego występowanie ostrzenia pospolitego uprawa ostrzenia pospolitego

Ostrzeń pospolity (Cynoglossum officinale L.) jest trwałą lub dwuletnią rośliną należącą do rodziny ogórecznikowatych. Nie jest lubiany przez zwierzęta, gdyż jego zapach działa odstraszająco. Pomimo to pszczoły bardzo chętnie korzystają z jego nektaru, dzięki czemu ostrzeń jest popularną wśród pszczelarzy rośliną miododajną.

Ostrzeń pospolity dziko rośnie na glebach suchych, wzgórzach, w przydrożnych rowach czy na rumowiskach. W pszczelarstwie jest nie tylko jako roślina miododajna, ale też do odstraszania myszy z okolic ula. Roślina osiąga wysokość do 90 cm, ma szorstko owłosioną, nieprzyjemną w dotyku łodygę. W pierwszym roku po wysianiu tworzy rozetę złożoną z kilkunastu liści, dopiero w kolejnym roku kwitnie i owocuje. Kwiaty ostrzenia pospolitego mają barwę brudnej czerwieni, są niewielkie i lejkowate. Roślina kwitnie od połowy maja do połowy czerwca. W tym czasie jest regularnie oblatywana przez pszczoły. Wydajność miodowa z jednego hektara pożytku to 100-200 kg, natomiast wydajność pyłkowa określana jest jako średnia. Owoce ostrzenia pospolitego to charakterystyczne rozłupki z kolcami, które bardzo szybko przyczepiają się do sierści zwierząt, dzięki czemu w warunkach naturalnych są roznoszone i rozsiewane na sporych odległościach.

Uprawa ostrzenia pospolitego nie jest skomplikowana, na pewno poradzi sobie z nią bez problemu nawet świeżo upieczony posiadacz pasieki. Nasiona ostrzenia można wysiewać bezpośrednio do ziemi, zarówno wiosną, jak i jesienią. Nasiona wysiewamy w rzędach oddalonych od siebie o około 40 centymetrów, a rośliny w jednym rzędzie powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 cm od siebie. Aby roślina wzeszła jak najlepiej, poletko należy regularnie odchwaszczać. Ostrzeń pospolity nie ma dużych wymagań glebowych, idealnie nadaje się do zwiększenia różnorodności pożytków pszczelich na terenach, na których inne rośliny miododajne rosną słabo lub wcale.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 22

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8612

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Piernik sułtański

Nan-e qandi