Portal Pszczelarski

Ostrzeń pospolity – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ostrzeń pospolity (Cynoglossum officinale L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Cynoglossum_officinale_190506a.jpg i en.wikipedia.org/wiki/Cynoglossum_officinale#/media/File:Cynoglossum_officinale_W.jpg Autorzy: Bernd Haynold i Fornax. Kwitnienie: maj-czerwiec

ostrzeń pospolity Cynoglossum officinale L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa ostrzenia pospolitego wydajność pyłkowa ostrzenia pospolitego cechy charakterystyczne ostrzenia pospolitego występowanie ostrzenia pospolitego uprawa ostrzenia pospolitego

Ostrzeń pospolity (Cynoglossum officinale L.) jest trwałą lub dwuletnią rośliną należącą do rodziny ogórecznikowatych. Nie jest lubiany przez zwierzęta, gdyż jego zapach działa odstraszająco. Pomimo to pszczoły bardzo chętnie korzystają z jego nektaru, dzięki czemu ostrzeń jest popularną wśród pszczelarzy rośliną miododajną.

Ostrzeń pospolity dziko rośnie na glebach suchych, wzgórzach, w przydrożnych rowach czy na rumowiskach. W pszczelarstwie jest nie tylko jako roślina miododajna, ale też do odstraszania myszy z okolic ula. Roślina osiąga wysokość do 90 cm, ma szorstko owłosioną, nieprzyjemną w dotyku łodygę. W pierwszym roku po wysianiu tworzy rozetę złożoną z kilkunastu liści, dopiero w kolejnym roku kwitnie i owocuje. Kwiaty ostrzenia pospolitego mają barwę brudnej czerwieni, są niewielkie i lejkowate. Roślina kwitnie od połowy maja do połowy czerwca. W tym czasie jest regularnie oblatywana przez pszczoły. Wydajność miodowa z jednego hektara pożytku to 100-200 kg, natomiast wydajność pyłkowa określana jest jako średnia. Owoce ostrzenia pospolitego to charakterystyczne rozłupki z kolcami, które bardzo szybko przyczepiają się do sierści zwierząt, dzięki czemu w warunkach naturalnych są roznoszone i rozsiewane na sporych odległościach.

Uprawa ostrzenia pospolitego nie jest skomplikowana, na pewno poradzi sobie z nią bez problemu nawet świeżo upieczony posiadacz pasieki. Nasiona ostrzenia można wysiewać bezpośrednio do ziemi, zarówno wiosną, jak i jesienią. Nasiona wysiewamy w rzędach oddalonych od siebie o około 40 centymetrów, a rośliny w jednym rzędzie powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 cm od siebie. Aby roślina wzeszła jak najlepiej, poletko należy regularnie odchwaszczać. Ostrzeń pospolity nie ma dużych wymagań glebowych, idealnie nadaje się do zwiększenia różnorodności pożytków pszczelich na terenach, na których inne rośliny miododajne rosną słabo lub wcale.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 22

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9080

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Ciasto kukurydziane z wiśniami na miodzie

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski