Portal Pszczelarski

Ostrzeń pospolity – roślina miododajna

Na zdjęciu: Ostrzeń pospolity (Cynoglossum officinale L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Cynoglossum_officinale_190506a.jpg i en.wikipedia.org/wiki/Cynoglossum_officinale#/media/File:Cynoglossum_officinale_W.jpg Autorzy: Bernd Haynold i Fornax. Kwitnienie: maj-czerwiec

ostrzeń pospolity Cynoglossum officinale L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa ostrzenia pospolitego wydajność pyłkowa ostrzenia pospolitego cechy charakterystyczne ostrzenia pospolitego występowanie ostrzenia pospolitego uprawa ostrzenia pospolitego

Ostrzeń pospolity (Cynoglossum officinale L.) jest trwałą lub dwuletnią rośliną należącą do rodziny ogórecznikowatych. Nie jest lubiany przez zwierzęta, gdyż jego zapach działa odstraszająco. Pomimo to pszczoły bardzo chętnie korzystają z jego nektaru, dzięki czemu ostrzeń jest popularną wśród pszczelarzy rośliną miododajną.

Ostrzeń pospolity dziko rośnie na glebach suchych, wzgórzach, w przydrożnych rowach czy na rumowiskach. W pszczelarstwie jest nie tylko jako roślina miododajna, ale też do odstraszania myszy z okolic ula. Roślina osiąga wysokość do 90 cm, ma szorstko owłosioną, nieprzyjemną w dotyku łodygę. W pierwszym roku po wysianiu tworzy rozetę złożoną z kilkunastu liści, dopiero w kolejnym roku kwitnie i owocuje. Kwiaty ostrzenia pospolitego mają barwę brudnej czerwieni, są niewielkie i lejkowate. Roślina kwitnie od połowy maja do połowy czerwca. W tym czasie jest regularnie oblatywana przez pszczoły. Wydajność miodowa z jednego hektara pożytku to 100-200 kg, natomiast wydajność pyłkowa określana jest jako średnia. Owoce ostrzenia pospolitego to charakterystyczne rozłupki z kolcami, które bardzo szybko przyczepiają się do sierści zwierząt, dzięki czemu w warunkach naturalnych są roznoszone i rozsiewane na sporych odległościach.

Uprawa ostrzenia pospolitego nie jest skomplikowana, na pewno poradzi sobie z nią bez problemu nawet świeżo upieczony posiadacz pasieki. Nasiona ostrzenia można wysiewać bezpośrednio do ziemi, zarówno wiosną, jak i jesienią. Nasiona wysiewamy w rzędach oddalonych od siebie o około 40 centymetrów, a rośliny w jednym rzędzie powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 cm od siebie. Aby roślina wzeszła jak najlepiej, poletko należy regularnie odchwaszczać. Ostrzeń pospolity nie ma dużych wymagań glebowych, idealnie nadaje się do zwiększenia różnorodności pożytków pszczelich na terenach, na których inne rośliny miododajne rosną słabo lub wcale.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 22

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7550

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.