Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L.), nazywana także Drzewkiem Matki Boskiej, to jedna z najbardziej wydajnych roślin miododajnych. Coraz chętniej uprawiają ją pszczelarze w celu zwiększenia ilości i poprawienia jakości pożytków wokół pasiek. Nawłoć kanadyjska często uprawiana jest też w ogrodach i na działkach ze względu na swoją wartość ozdobną.
Nawłoć kanadyjska pochodzi z Ameryki Północnej, ale bardzo dobrze czuje się także w naszych warunkach klimatycznych. Lubi tereny położone w pobliżu zbiorników wodnych oraz wilgotne gleby. W sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Roślina jest byliną o długiej, sztywnej i pustej w środku łodydze. Ma charakterystyczne liście – długie, lancetowate i na końcach zaostrzone. Leżą na łodydze skrętolegle. Kwiatostan w formie wiechy znajduje się na szczycie łodygi. Kwiaty zebrane są z koszyczki, mają intensywnie żółtą barwę.
Nawłoć kanadyjska kwitnie od końca lipca nawet do połowy września. Okres kwitnienia przypada na lukę w innych pożytkach. Jej wydajność miodowa w sprzyjających warunkach glebowych i pogodowych może sięgać nawet 900 kg z jednego hektara pożytku. Miód nawłociowy jest polecany w profilaktyce wielu chorób, ma też szerokie zastosowanie w kuchni. Bardzo duża jest również wydajność pyłkowa nawłoci kanadyjskiej.
Ze względu na wysoką miododajność nawłoć kanadyjska jest idealną rośliną do uprawiania na poletku pszczelarskim i każdym wolnym fragmencie ziemi w pobliżu pasieki. Nawłoć można wysadzać z sadzonek – najlepiej jesienią lub wczesną wiosną. Rozstaw pomiędzy sadzonkami powinien mieć co najmniej 40 na 40 cm. Zbyt gęste rozsadzenie roślin może skutkować ich niepełnym wzrostem. Można też rozmnażać ją z nasion – wystarczy rozrzucić dojrzałe, ścięte kwiatostany w miejscu, w którym ma wykiełkować. Nasion nie trzeba przykrywać, natomiast warto zadbać o to, by gleba była oczyszczona z nadmiaru chwastów i lekko spulchniona.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 31-32
Artykuły powiązane:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 18147
Komentarze z forum pszczelarskiego
PanKarol 2020-01-14 14:36:11
Należałoby wspomnieć w artykule, że nawłoć kanadyjska oraz późna o których są tu informacje, iż są to gatunki silnie inwazyjne i nie należy ich siać ani w przydomowych ogródkach ani na terenach otwartych. Dotyczy to również przegorzanu kulistego i węgierskiego. Moją wielką prośbą byłoby nie zachęcanie Pszczelarzy do jeszcze większego poszerzania inwazji tych gatunków w naszej florze, mamy przecież inne gatunki również wysoce miododajne. Pozdrawiam serdecznie.