Portal Pszczelarski

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna

Na zdjęciu: Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea L.). Źródła zdjęć: https://pl.wikipedia.org/wiki/Naparstnica_purpurowa#/media/File:Digitalis_03.JPG i https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Digitalis_Purpurea.jpg. Autorzy: Miaow Miaow i Jensflorian Kwitnienie: czerwiec-lipiec

naparstnica purpurowa Digitalis purpurea L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa naparstnicy purpurowej wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej cechy charakterystyczne naparstnicy purpurowej występowanie naparstnicy purpurowej uprawa naparstnicy purpurowej

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea L.) jest bardzo znana głównie ze względu na swoje właściwości lecznicze. W warunkach naturalnych rośnie w środkowej Europie, w Alpach i w Karpatach. Naparstnica uprawiana jest przede wszystkim dla liści, z których produkowane są środki farmakologiczne. Często występuje też na działkach i w przydomowych ogródkach, a pszczelarze doceniają jej właściwości miododajne.

Naparstnica purpurowa lubi jasne, przejrzyste lasy, polany leśne, stoki gór. Najlepiej wegetuje na żyznych glebach, ale nie ma znaczenia, czy są one bardzo bogate w składniki odżywcze, czy też bardziej ubogie. Roślina może osiągać wysokość do półtora metra. Łodygę ma grubą i pojedynczą. Liście ułożone są skrętolegle i są dość długie – do 25 cm. Na spodzie są pokryte delikatnym meszkiem. Kwiaty wyrastają w górnej części łodygi. Mają charakterystyczny kształt naparstków (stąd nazwa rośliny) i mocno purpurową barwę. Na pewno nie da się pomylić naparstnicy purpurowej z żadną inną rośliną. Bywają też naparstnice z bladoróżowymi kwiatami. Co ciekawe, roślina jest uważana za trującą, ale z jej nektaru powstaje zdrowy i całkowicie bezpieczny dla organizmu miód. Oprócz właściwości miododajnych, naparstnica jest uprawiana ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Bywa stosowana w leczeniu chorób serca i nerwic.

Naparstnica purpurowa kwitnie od połowy czerwca do połowy lipca. Jej wydajność miodowa sięga 200 kg z jednego hektara pożytku. Wydajność pyłkowa jest średnia. Naparstnica jest świetną rośliną miododajną i z roku na rok coraz częściej pszczelarze decydują się na jej uprawianie na poletkach czy w ogródkach pasiecznych. Uprawa naparstnicy purpurowej jest dosyć prosta i bez problemu poradzą sobie z nią pszczelarze bez większego zamiłowania ogrodniczego. Nasiona najlepiej wysiewać w rozsadniku, a gdy wzejdą – wtedy można je przenieść na miejsce docelowe. Wysadzanie roślin powinno odbywać się pod koniec lata lub wiosną następnego roku.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 21

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14241

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Wigilijne łazanki na bogato

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół