Mniszek lekarski, mniszek pospolity – roślina miododajna
Mniszek lekarski, mniszek pospolity – roślina miododajna
Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale) jest bardzo dobrą rośliną miododajną i jeszcze lepszą pyłkodajną. Występuje pospolicie na terenie całego kraju. Gdy kwitnie koło pasieki, urozmaica pożytki pszczele i przyczynia się do powstawania jasnego, wiosennego miodu.
Mniszek lekarski nie ma dużych wymagań glebowych ani pogodowych. Świetnie rośnie także podczas niezbyt ciepłych i mało słonecznych wiosen. Jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin, dzięki temu pszczoły mają zapewniony pożytek także wtedy, gdy inne rośliny miododajne dopiero przygotowują się do rozpoczęcia wegetacji. Wygląd mniszka lekarskiego zna praktycznie każdy i raczej nie da się pomylić go z żadną inną rośliną. Dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. Ma szeroką, pustą w środku szypułę. Charakterystyczne liście są zebrane w rozetę i mogą mieć nawet 40 cm długości. Mają pierzastą, porozcinana blaszkę i mogą mieć różny kształt w zależności od wieku mniszka. Kwiaty znajdują się na szczytach szypuł, są intensywnie żółte i ładnie pachną. Podczas kwitnienia masowo przyciągają pszczoły oraz inne owady żywiące się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Mniszek lekarski rośnie praktycznie wszędzie, dzięki czemu pszczoły raczej nie mają problemu z odnalezieniem jego widocznych z daleka kwiatów.
Mniszek lekarski kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Jeśli latem są sprzyjające warunki pogodowe, może kwitnąć także po raz drugi na przełomie sierpnia i września. Wydajność miodowa mniszka lekarskiego to około 20 kg z jednego hektara zwartego pożytku. Imponująca jest natomiast wydajność pyłkowa – aż 260 kg pyłku z jednego hektara. Oprócz właściwości miododajnych, mniszek lekarski ma też zastosowanie w medycynie naturalnej oraz w kuchni. Ma sporo soli mineralnych, obniża cholesterol, wspiera leczenie reumatyzmu, przeciwdziała miażdżycy czy działa kojąco na skórę. Wszystkie te właściwości prozdrowotne można tez znaleźć w miodzie wytworzonym z dużym udziałem nektaru z mniszka lekarskiego.
Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 19
Artykuły powiązane:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 21804
Komentarze z forum pszczelarskiego
eryk16 2016-01-10 12:25:03