Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna

Na zdjęciu: Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.). Źródła zdjęć: sq.wikipedia.org/wiki/Eryngium_planum#/media/File:Eryngium_palmatum1.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajek_p%C5%82askolistny#/media/File:Eryngium_planum_bgiu.jpg Autorzy zdjęć: WayneRay i Bogdan Kwitnienie: lipiec-sierpień

mikołajek płaskolistny Eryngium planum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego wydajność pyłkowa mikołajka płaskolistnego cechy charakterystyczne mikołajka płaskolistnego występowanie mikołajka płaskolistnego uprawa mikołajka płaskolistnego

Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna

Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) należy do roślin baldaszkowatych, które wykazują doskonałe właściwości miododajne. Warto go zasiać w pobliżu pasieki, dzięki temu pszczoły będą miały naprawdę obfity pożytek.

Mikołajek płaskolistny w warunkach naturalnych występuje na łąkach, miedzach, terenach przydrożnych czy dobrze nasłonecznionych stokach wzgórz. Jednak w naszych warunkach klimatycznych w postaci dzikiej można go spotkać stosunkowo rzadko. Dużo częściej pojawia się w ogrodach czy na działkach jako roślina ozdobna.

Mikołajek płaskolistny ma wysoką łodygę, która dorasta nawet do jednego metra. Co ciekawe, w pobliżu ziemi jest ona zielona, natomiast przy kwiatostanie staje się sinoniebieska i woskowana. Liście rośliny również wyglądają interesująco, bo są zupełnie różne w zależności od wysokości. Na dole są jajowate, niepodzielone i mają mocno widoczne unerwienie. Liście na górze są kolczaste i bez ogonków i tak samo, jak łodyga, są niebieskawe i woskowane. Kwiaty mikołajka płaskolistnego są dość duże w stosunku do całej rośliny, mają kształt charakterystycznych główek na samych szczytach pędów. Kwitną na niebiesko. Termin kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego, w zależności od warunków klimatycznych i glebowych, kształtuje się na poziomie 250-88 kg z jednego hektara dobrze utrzymanego pożytku. Wydajność pyłkowa to natomiast 16 kg z jednego hektara. Mikołajek płaskolistny to jedna z najlepszych roślin miododajnych, dlatego warto uprawiać go w pobliżu pasieki dla zwiększenia i urozmaicenia pożytku.

Wysiewanie mikołajka płaskolistnego powinno odbywać się wczesną wiosną. Gleba musi być lekko spulchniona oraz wcześniej uwolniona od chwastów, które mogłyby zaburzać kiełkowanie i późniejszą wegetację. Mikołajek płaskolistny powinien być wysiewany w rzędach o rozstawie około 40 cm, a w jednym rzędzie odległość między roślinami nie może być mniejsza niż 10 cm.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 31

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16442

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Marchewkowe naleśniki z miodem

Puszysty omlet z bananami

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

IV Święto Plonów. Targi Miodów

Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy w zawodzie pszczelarz - ZSBERG 2020

XXVI Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach