Portal Pszczelarski

Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna

Na zdjęciu: Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.). Źródła zdjęć: sq.wikipedia.org/wiki/Eryngium_planum#/media/File:Eryngium_palmatum1.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajek_p%C5%82askolistny#/media/File:Eryngium_planum_bgiu.jpg Autorzy zdjęć: WayneRay i Bogdan Kwitnienie: lipiec-sierpień

mikołajek płaskolistny Eryngium planum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego wydajność pyłkowa mikołajka płaskolistnego cechy charakterystyczne mikołajka płaskolistnego występowanie mikołajka płaskolistnego uprawa mikołajka płaskolistnego

Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna

Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) należy do roślin baldaszkowatych, które wykazują doskonałe właściwości miododajne. Warto go zasiać w pobliżu pasieki, dzięki temu pszczoły będą miały naprawdę obfity pożytek.

Mikołajek płaskolistny w warunkach naturalnych występuje na łąkach, miedzach, terenach przydrożnych czy dobrze nasłonecznionych stokach wzgórz. Jednak w naszych warunkach klimatycznych w postaci dzikiej można go spotkać stosunkowo rzadko. Dużo częściej pojawia się w ogrodach czy na działkach jako roślina ozdobna.

Mikołajek płaskolistny ma wysoką łodygę, która dorasta nawet do jednego metra. Co ciekawe, w pobliżu ziemi jest ona zielona, natomiast przy kwiatostanie staje się sinoniebieska i woskowana. Liście rośliny również wyglądają interesująco, bo są zupełnie różne w zależności od wysokości. Na dole są jajowate, niepodzielone i mają mocno widoczne unerwienie. Liście na górze są kolczaste i bez ogonków i tak samo, jak łodyga, są niebieskawe i woskowane. Kwiaty mikołajka płaskolistnego są dość duże w stosunku do całej rośliny, mają kształt charakterystycznych główek na samych szczytach pędów. Kwitną na niebiesko. Termin kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego, w zależności od warunków klimatycznych i glebowych, kształtuje się na poziomie 250-88 kg z jednego hektara dobrze utrzymanego pożytku. Wydajność pyłkowa to natomiast 16 kg z jednego hektara. Mikołajek płaskolistny to jedna z najlepszych roślin miododajnych, dlatego warto uprawiać go w pobliżu pasieki dla zwiększenia i urozmaicenia pożytku.

Wysiewanie mikołajka płaskolistnego powinno odbywać się wczesną wiosną. Gleba musi być lekko spulchniona oraz wcześniej uwolniona od chwastów, które mogłyby zaburzać kiełkowanie i późniejszą wegetację. Mikołajek płaskolistny powinien być wysiewany w rzędach o rozstawie około 40 cm, a w jednym rzędzie odległość między roślinami nie może być mniejsza niż 10 cm.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 31

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13263

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.