Portal Pszczelarski

Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna

Na zdjęciu: Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.). Źródła zdjęć: sq.wikipedia.org/wiki/Eryngium_planum#/media/File:Eryngium_palmatum1.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajek_p%C5%82askolistny#/media/File:Eryngium_planum_bgiu.jpg Autorzy zdjęć: WayneRay i Bogdan Kwitnienie: lipiec-sierpień

mikołajek płaskolistny Eryngium planum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego wydajność pyłkowa mikołajka płaskolistnego cechy charakterystyczne mikołajka płaskolistnego występowanie mikołajka płaskolistnego uprawa mikołajka płaskolistnego

Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna

Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) należy do roślin baldaszkowatych, które wykazują doskonałe właściwości miododajne. Warto go zasiać w pobliżu pasieki, dzięki temu pszczoły będą miały naprawdę obfity pożytek.

Mikołajek płaskolistny w warunkach naturalnych występuje na łąkach, miedzach, terenach przydrożnych czy dobrze nasłonecznionych stokach wzgórz. Jednak w naszych warunkach klimatycznych w postaci dzikiej można go spotkać stosunkowo rzadko. Dużo częściej pojawia się w ogrodach czy na działkach jako roślina ozdobna.

Mikołajek płaskolistny ma wysoką łodygę, która dorasta nawet do jednego metra. Co ciekawe, w pobliżu ziemi jest ona zielona, natomiast przy kwiatostanie staje się sinoniebieska i woskowana. Liście rośliny również wyglądają interesująco, bo są zupełnie różne w zależności od wysokości. Na dole są jajowate, niepodzielone i mają mocno widoczne unerwienie. Liście na górze są kolczaste i bez ogonków i tak samo, jak łodyga, są niebieskawe i woskowane. Kwiaty mikołajka płaskolistnego są dość duże w stosunku do całej rośliny, mają kształt charakterystycznych główek na samych szczytach pędów. Kwitną na niebiesko. Termin kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego, w zależności od warunków klimatycznych i glebowych, kształtuje się na poziomie 250-88 kg z jednego hektara dobrze utrzymanego pożytku. Wydajność pyłkowa to natomiast 16 kg z jednego hektara. Mikołajek płaskolistny to jedna z najlepszych roślin miododajnych, dlatego warto uprawiać go w pobliżu pasieki dla zwiększenia i urozmaicenia pożytku.

Wysiewanie mikołajka płaskolistnego powinno odbywać się wczesną wiosną. Gleba musi być lekko spulchniona oraz wcześniej uwolniona od chwastów, które mogłyby zaburzać kiełkowanie i późniejszą wegetację. Mikołajek płaskolistny powinien być wysiewany w rzędach o rozstawie około 40 cm, a w jednym rzędzie odległość między roślinami nie może być mniejsza niż 10 cm.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 31

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 17755

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kaczka po mazursku

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kradzież uli w miejscowości Pietrasze koło Olecka 2020

Pasieka w Krakowie? Jest zgoda radnych!

Alicja Gadziałowska i nagroda ministra rolnictwa i rozwoju wsi w konkursie "Teraz Polska Promocja"

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży