Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna
Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) należy do roślin baldaszkowatych, które wykazują doskonałe właściwości miododajne. Warto go zasiać w pobliżu pasieki, dzięki temu pszczoły będą miały naprawdę obfity pożytek.
Mikołajek płaskolistny w warunkach naturalnych występuje na łąkach, miedzach, terenach przydrożnych czy dobrze nasłonecznionych stokach wzgórz. Jednak w naszych warunkach klimatycznych w postaci dzikiej można go spotkać stosunkowo rzadko. Dużo częściej pojawia się w ogrodach czy na działkach jako roślina ozdobna.
Mikołajek płaskolistny ma wysoką łodygę, która dorasta nawet do jednego metra. Co ciekawe, w pobliżu ziemi jest ona zielona, natomiast przy kwiatostanie staje się sinoniebieska i woskowana. Liście rośliny również wyglądają interesująco, bo są zupełnie różne w zależności od wysokości. Na dole są jajowate, niepodzielone i mają mocno widoczne unerwienie. Liście na górze są kolczaste i bez ogonków i tak samo, jak łodyga, są niebieskawe i woskowane. Kwiaty mikołajka płaskolistnego są dość duże w stosunku do całej rośliny, mają kształt charakterystycznych główek na samych szczytach pędów. Kwitną na niebiesko. Termin kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego, w zależności od warunków klimatycznych i glebowych, kształtuje się na poziomie 250-88 kg z jednego hektara dobrze utrzymanego pożytku. Wydajność pyłkowa to natomiast 16 kg z jednego hektara. Mikołajek płaskolistny to jedna z najlepszych roślin miododajnych, dlatego warto uprawiać go w pobliżu pasieki dla zwiększenia i urozmaicenia pożytku.
Wysiewanie mikołajka płaskolistnego powinno odbywać się wczesną wiosną. Gleba musi być lekko spulchniona oraz wcześniej uwolniona od chwastów, które mogłyby zaburzać kiełkowanie i późniejszą wegetację. Mikołajek płaskolistny powinien być wysiewany w rzędach o rozstawie około 40 cm, a w jednym rzędzie odległość między roślinami nie może być mniejsza niż 10 cm.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 31
Powiązane artykuły:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 18475
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!