Portal Pszczelarski

Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna

Na zdjęciu: Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.). Źródła zdjęć: sq.wikipedia.org/wiki/Eryngium_planum#/media/File:Eryngium_palmatum1.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajek_p%C5%82askolistny#/media/File:Eryngium_planum_bgiu.jpg Autorzy zdjęć: WayneRay i Bogdan Kwitnienie: lipiec-sierpień

mikołajek płaskolistny Eryngium planum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego wydajność pyłkowa mikołajka płaskolistnego cechy charakterystyczne mikołajka płaskolistnego występowanie mikołajka płaskolistnego uprawa mikołajka płaskolistnego

Mikołajek płaskolistny – roślina miododajna

Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) należy do roślin baldaszkowatych, które wykazują doskonałe właściwości miododajne. Warto go zasiać w pobliżu pasieki, dzięki temu pszczoły będą miały naprawdę obfity pożytek.

Mikołajek płaskolistny w warunkach naturalnych występuje na łąkach, miedzach, terenach przydrożnych czy dobrze nasłonecznionych stokach wzgórz. Jednak w naszych warunkach klimatycznych w postaci dzikiej można go spotkać stosunkowo rzadko. Dużo częściej pojawia się w ogrodach czy na działkach jako roślina ozdobna.

Mikołajek płaskolistny ma wysoką łodygę, która dorasta nawet do jednego metra. Co ciekawe, w pobliżu ziemi jest ona zielona, natomiast przy kwiatostanie staje się sinoniebieska i woskowana. Liście rośliny również wyglądają interesująco, bo są zupełnie różne w zależności od wysokości. Na dole są jajowate, niepodzielone i mają mocno widoczne unerwienie. Liście na górze są kolczaste i bez ogonków i tak samo, jak łodyga, są niebieskawe i woskowane. Kwiaty mikołajka płaskolistnego są dość duże w stosunku do całej rośliny, mają kształt charakterystycznych główek na samych szczytach pędów. Kwitną na niebiesko. Termin kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Wydajność miodowa mikołajka płaskolistnego, w zależności od warunków klimatycznych i glebowych, kształtuje się na poziomie 250-88 kg z jednego hektara dobrze utrzymanego pożytku. Wydajność pyłkowa to natomiast 16 kg z jednego hektara. Mikołajek płaskolistny to jedna z najlepszych roślin miododajnych, dlatego warto uprawiać go w pobliżu pasieki dla zwiększenia i urozmaicenia pożytku.

Wysiewanie mikołajka płaskolistnego powinno odbywać się wczesną wiosną. Gleba musi być lekko spulchniona oraz wcześniej uwolniona od chwastów, które mogłyby zaburzać kiełkowanie i późniejszą wegetację. Mikołajek płaskolistny powinien być wysiewany w rzędach o rozstawie około 40 cm, a w jednym rzędzie odległość między roślinami nie może być mniejsza niż 10 cm.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 31

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 18475

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski