Portal Pszczelarski

Mięta długolistna – roślina miododajna

Na zdjęciu: Mięta długolistna (Mentha longifolia L.). Źródła zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/Mentha_longifolia#/media/File:Mentha_longifolia_2005.08.02_09.53.56.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Mentha_longifolia_01_by-dpc.jpg. Autorzy: Michael Becker i David Perez Kwitnienie: lipiec-sierpień

mięta długolistna Mentha longifolia L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa mięty długolistnej wydajność pyłkowa mięty długolistnej cechy charakterystyczne mięty długolistnej występowanie mięty długolistnej uprawa mięty długolistnej

Mięta długolistna – roślina miododajna

Mięta długolistna (Mentha longifolia L.) ma silny aromatyczny zapach, który przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady. Od stuleci jest wykorzystywana jako lek na wiele dolegliwości, przede wszystkim układu trawienia. Jest też doskonałą rośliną miododajną, wzbogacającą pożytki pszczele.

Mięta długolistna należy do rodziny wargowych. Występuje dość pospolicie na różnych terenach, głównie na wilgotnych, a nawet podmokłych – nad brzegami zbiorników wodnych, w rowach oraz na łąkach, na których długo stoi woda po opadach deszczu. Można ją spotkać na terenie całego kraju. Uprawiana jest głównie ze względu na właściwości prozdrowotne, a także jako roślina wybitnie miododajna.

Mięta długolistna dorasta do metra wysokości, jej łodyga pokryta jest w całości drobnymi włoskami. Pod powierzchnią ziemi tworzy dość duże rozłogi. Liście mięty są długie, lancetowate i ostro zakończone. Liście w większości są siedzące, tylko te przy samej ziemi mają króciutki ogonek. Kwiatostany są w kształcie kłosów o długości nawet 10 cm. Mięta długolistna kwitnie na różowo lub mocno liliowo. Termin kwitnienia przypada na okres od połowy lipca do połowy sierpnia, a czasem nawet do września. Jest doskonałą rośliną miododajną – jej wydajność miodowa, w zależności od pogody i warunków glebowych waha się od 700 do 900 kg z jednego hektara. Wydajność pyłkowa jest niewielka, ale pyłek jest bardzo chętnie zbierany przez pszczoły.

Mięta długolistna lubi gleby bogate w azot i wapń. Przed wysianiem warto pole dobrze oczyścić z chwastów, które zmniejszają wydajność rośliny miododajnej. Najlepsza będzie gleba żyzna i średnio wilgotna. Nasiona mięty należy wywiewać wiosną, jednak jeszcze lepsze efekty daje wyhodowanie rośliny w rozsadniku i późniejsze umiejscowienie jej w glebie. Mięta długolistna świetnie się rozsiewa i z roku na rok na poletku pszczelarskim będzie jej coraz więcej.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 30

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10561

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-03-09 18:52:30

Mięta masakrycznie się "rozkrzewia". Wyjedziesz na wakacje a tu zaraz cały ogródek w mięcie :)

Marian.H.

2016-03-09 19:40:20

Jest wspaniałą rośliną miododajną i leczniczą.Można przedłużyc jej porę kwitnienia ,jeżeli ok. 20 maja zetniemy ją w połowie wysokości.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.