Mięta długolistna – roślina miododajna
Mięta długolistna – roślina miododajna
Mięta długolistna (Mentha longifolia L.) ma silny aromatyczny zapach, który przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady. Od stuleci jest wykorzystywana jako lek na wiele dolegliwości, przede wszystkim układu trawienia. Jest też doskonałą rośliną miododajną, wzbogacającą pożytki pszczele.
Mięta długolistna należy do rodziny wargowych. Występuje dość pospolicie na różnych terenach, głównie na wilgotnych, a nawet podmokłych – nad brzegami zbiorników wodnych, w rowach oraz na łąkach, na których długo stoi woda po opadach deszczu. Można ją spotkać na terenie całego kraju. Uprawiana jest głównie ze względu na właściwości prozdrowotne, a także jako roślina wybitnie miododajna.
Mięta długolistna dorasta do metra wysokości, jej łodyga pokryta jest w całości drobnymi włoskami. Pod powierzchnią ziemi tworzy dość duże rozłogi. Liście mięty są długie, lancetowate i ostro zakończone. Liście w większości są siedzące, tylko te przy samej ziemi mają króciutki ogonek. Kwiatostany są w kształcie kłosów o długości nawet 10 cm. Mięta długolistna kwitnie na różowo lub mocno liliowo. Termin kwitnienia przypada na okres od połowy lipca do połowy sierpnia, a czasem nawet do września. Jest doskonałą rośliną miododajną – jej wydajność miodowa, w zależności od pogody i warunków glebowych waha się od 700 do 900 kg z jednego hektara. Wydajność pyłkowa jest niewielka, ale pyłek jest bardzo chętnie zbierany przez pszczoły.
Mięta długolistna lubi gleby bogate w azot i wapń. Przed wysianiem warto pole dobrze oczyścić z chwastów, które zmniejszają wydajność rośliny miododajnej. Najlepsza będzie gleba żyzna i średnio wilgotna. Nasiona mięty należy wywiewać wiosną, jednak jeszcze lepsze efekty daje wyhodowanie rośliny w rozsadniku i późniejsze umiejscowienie jej w glebie. Mięta długolistna świetnie się rozsiewa i z roku na rok na poletku pszczelarskim będzie jej coraz więcej.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 30
Powiązane artykuły:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 16312
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2016-03-09 18:52:30
Marian.H. 2016-03-09 19:40:20