Portal Pszczelarski

Mięta długolistna – roślina miododajna

Na zdjęciu: Mięta długolistna (Mentha longifolia L.). Źródła zdjęć: en.wikipedia.org/wiki/Mentha_longifolia#/media/File:Mentha_longifolia_2005.08.02_09.53.56.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Mentha_longifolia_01_by-dpc.jpg. Autorzy: Michael Becker i David Perez Kwitnienie: lipiec-sierpień

mięta długolistna Mentha longifolia L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa mięty długolistnej wydajność pyłkowa mięty długolistnej cechy charakterystyczne mięty długolistnej występowanie mięty długolistnej uprawa mięty długolistnej

Mięta długolistna – roślina miododajna

Mięta długolistna (Mentha longifolia L.) ma silny aromatyczny zapach, który przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne owady. Od stuleci jest wykorzystywana jako lek na wiele dolegliwości, przede wszystkim układu trawienia. Jest też doskonałą rośliną miododajną, wzbogacającą pożytki pszczele.

Mięta długolistna należy do rodziny wargowych. Występuje dość pospolicie na różnych terenach, głównie na wilgotnych, a nawet podmokłych – nad brzegami zbiorników wodnych, w rowach oraz na łąkach, na których długo stoi woda po opadach deszczu. Można ją spotkać na terenie całego kraju. Uprawiana jest głównie ze względu na właściwości prozdrowotne, a także jako roślina wybitnie miododajna.

Mięta długolistna dorasta do metra wysokości, jej łodyga pokryta jest w całości drobnymi włoskami. Pod powierzchnią ziemi tworzy dość duże rozłogi. Liście mięty są długie, lancetowate i ostro zakończone. Liście w większości są siedzące, tylko te przy samej ziemi mają króciutki ogonek. Kwiatostany są w kształcie kłosów o długości nawet 10 cm. Mięta długolistna kwitnie na różowo lub mocno liliowo. Termin kwitnienia przypada na okres od połowy lipca do połowy sierpnia, a czasem nawet do września. Jest doskonałą rośliną miododajną – jej wydajność miodowa, w zależności od pogody i warunków glebowych waha się od 700 do 900 kg z jednego hektara. Wydajność pyłkowa jest niewielka, ale pyłek jest bardzo chętnie zbierany przez pszczoły.

Mięta długolistna lubi gleby bogate w azot i wapń. Przed wysianiem warto pole dobrze oczyścić z chwastów, które zmniejszają wydajność rośliny miododajnej. Najlepsza będzie gleba żyzna i średnio wilgotna. Nasiona mięty należy wywiewać wiosną, jednak jeszcze lepsze efekty daje wyhodowanie rośliny w rozsadniku i późniejsze umiejscowienie jej w glebie. Mięta długolistna świetnie się rozsiewa i z roku na rok na poletku pszczelarskim będzie jej coraz więcej.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 30

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 16451

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-03-09 18:52:30

Mięta masakrycznie się "rozkrzewia". Wyjedziesz na wakacje a tu zaraz cały ogródek w mięcie :)

Marian.H. 2016-03-09 19:40:20

Jest wspaniałą rośliną miododajną i leczniczą.Można przedłużyc jej porę kwitnienia ,jeżeli ok. 20 maja zetniemy ją w połowie wysokości.



  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem