Portal Pszczelarski

Lubczyk ogrodowy – roślina miododajna

Na zdjęciu: Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Levisticum_officinale-planto.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Levisticum_officinale_002.jpg. Autorzy zdjęć: Mikrolit' i H. Zell

lubczyk ogrodowy Levisticum officinale roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa lubczyku ogrodowego wydajność pyłkowa lubczyku ogrodowego cechy charakterystyczne lubczyku ogrodowego występowanie lubczyku ogrodowego uprawa lubczyku ogrodowego

Lubczyk ogrodowy – roślina miododajna

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) znamy przede wszystkim jako przyprawę, którą na co dzień dodajemy do zup, dań mięsnych czy sałatek. Tymczasem lubczyk jest bardzo dobrą rośliną miododajną, która może zwiększyć ilość produkowanego miodu na danym pożytku.

W odróżnieniu od innych roślin miododajnych, lubczyk ogrodowy praktycznie nie występuje w postaci dzikiej. Od stuleci jest uprawiany w ogrodach czy na polach pod różnymi szerokościami geograficznymi. Lubczyk jest rośliną wieloletnią, która najlepiej czuje się na stanowiskach mocno nasłonecznionych lub położonych w półcieniu. Jednak poradzi sobie także na innych stanowiskach i w różnych warunkach glebowych – zarówno na terenach żyznych, jak i suchych. Jest rośliną wyjątkowo trwałą, odporną na kiepską pogodę czy silny wiatr.

Lubczyk ogrodowy rośnie na długiej łodydze dorastającej do półtora metra wysokości. Ma drobne, zielone i bardzo aromatyczne liście. Kwiaty są drobne, ale jest ich bardzo dużo. Są białe z delikatną nutą jasnego różu. Mają równie piękny aromat, jak liście. Wabią nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Lubczyk ogrodowy kwitnie od lipca aż do października, dzięki czemu zapewnia pszczołom naprawdę długotrwały pożytek. Wydajność miodowa lubczyka ogrodowego jest naprawdę spora, w zależności od stanowiska, pogody i stopnia nasłonecznienia z jednego hektara pożytku pszczoły mogą pozyskać od 300 do 500 kg miodu. Wydajność pyłkowa to natomiast 35 kg z hektara. To naprawdę sporo. Warto więc mieć lubczyk na poletku przy pasiece.

Nasiona lubczyka ogrodowego dość szybko tracą zdolność do kiełkowania, dlatego z wysiewaniem nie należy czekać do wiosny, tylko uczynić to już jesienią na rozsadniku. Wiosną młode rośliny należy wysadzać w dość dużym rozstawie – pół metra na pół metra. Dzięki temu lubczyk ogrodowy będzie miał dla siebie sporo przestrzeni i bujnie wyrośnie.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 29

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9570

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.