Portal Pszczelarski

Lubczyk ogrodowy – roślina miododajna

Na zdjęciu: Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Levisticum_officinale-planto.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Levisticum_officinale_002.jpg. Autorzy zdjęć: Mikrolit' i H. Zell

lubczyk ogrodowy Levisticum officinale roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa lubczyku ogrodowego wydajność pyłkowa lubczyku ogrodowego cechy charakterystyczne lubczyku ogrodowego występowanie lubczyku ogrodowego uprawa lubczyku ogrodowego

Lubczyk ogrodowy – roślina miododajna

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) znamy przede wszystkim jako przyprawę, którą na co dzień dodajemy do zup, dań mięsnych czy sałatek. Tymczasem lubczyk jest bardzo dobrą rośliną miododajną, która może zwiększyć ilość produkowanego miodu na danym pożytku.

W odróżnieniu od innych roślin miododajnych, lubczyk ogrodowy praktycznie nie występuje w postaci dzikiej. Od stuleci jest uprawiany w ogrodach czy na polach pod różnymi szerokościami geograficznymi. Lubczyk jest rośliną wieloletnią, która najlepiej czuje się na stanowiskach mocno nasłonecznionych lub położonych w półcieniu. Jednak poradzi sobie także na innych stanowiskach i w różnych warunkach glebowych – zarówno na terenach żyznych, jak i suchych. Jest rośliną wyjątkowo trwałą, odporną na kiepską pogodę czy silny wiatr.

Lubczyk ogrodowy rośnie na długiej łodydze dorastającej do półtora metra wysokości. Ma drobne, zielone i bardzo aromatyczne liście. Kwiaty są drobne, ale jest ich bardzo dużo. Są białe z delikatną nutą jasnego różu. Mają równie piękny aromat, jak liście. Wabią nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Lubczyk ogrodowy kwitnie od lipca aż do października, dzięki czemu zapewnia pszczołom naprawdę długotrwały pożytek. Wydajność miodowa lubczyka ogrodowego jest naprawdę spora, w zależności od stanowiska, pogody i stopnia nasłonecznienia z jednego hektara pożytku pszczoły mogą pozyskać od 300 do 500 kg miodu. Wydajność pyłkowa to natomiast 35 kg z hektara. To naprawdę sporo. Warto więc mieć lubczyk na poletku przy pasiece.

Nasiona lubczyka ogrodowego dość szybko tracą zdolność do kiełkowania, dlatego z wysiewaniem nie należy czekać do wiosny, tylko uczynić to już jesienią na rozsadniku. Wiosną młode rośliny należy wysadzać w dość dużym rozstawie – pół metra na pół metra. Dzięki temu lubczyk ogrodowy będzie miał dla siebie sporo przestrzeni i bujnie wyrośnie.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 29

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11503

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kurczak teriyaki z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół