Portal Pszczelarski

Lubczyk ogrodowy – roślina miododajna

Na zdjęciu: Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Levisticum_officinale-planto.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Levisticum_officinale_002.jpg. Autorzy zdjęć: Mikrolit' i H. Zell

lubczyk ogrodowy Levisticum officinale roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa lubczyku ogrodowego wydajność pyłkowa lubczyku ogrodowego cechy charakterystyczne lubczyku ogrodowego występowanie lubczyku ogrodowego uprawa lubczyku ogrodowego

Lubczyk ogrodowy – roślina miododajna

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) znamy przede wszystkim jako przyprawę, którą na co dzień dodajemy do zup, dań mięsnych czy sałatek. Tymczasem lubczyk jest bardzo dobrą rośliną miododajną, która może zwiększyć ilość produkowanego miodu na danym pożytku.

W odróżnieniu od innych roślin miododajnych, lubczyk ogrodowy praktycznie nie występuje w postaci dzikiej. Od stuleci jest uprawiany w ogrodach czy na polach pod różnymi szerokościami geograficznymi. Lubczyk jest rośliną wieloletnią, która najlepiej czuje się na stanowiskach mocno nasłonecznionych lub położonych w półcieniu. Jednak poradzi sobie także na innych stanowiskach i w różnych warunkach glebowych – zarówno na terenach żyznych, jak i suchych. Jest rośliną wyjątkowo trwałą, odporną na kiepską pogodę czy silny wiatr.

Lubczyk ogrodowy rośnie na długiej łodydze dorastającej do półtora metra wysokości. Ma drobne, zielone i bardzo aromatyczne liście. Kwiaty są drobne, ale jest ich bardzo dużo. Są białe z delikatną nutą jasnego różu. Mają równie piękny aromat, jak liście. Wabią nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Lubczyk ogrodowy kwitnie od lipca aż do października, dzięki czemu zapewnia pszczołom naprawdę długotrwały pożytek. Wydajność miodowa lubczyka ogrodowego jest naprawdę spora, w zależności od stanowiska, pogody i stopnia nasłonecznienia z jednego hektara pożytku pszczoły mogą pozyskać od 300 do 500 kg miodu. Wydajność pyłkowa to natomiast 35 kg z hektara. To naprawdę sporo. Warto więc mieć lubczyk na poletku przy pasiece.

Nasiona lubczyka ogrodowego dość szybko tracą zdolność do kiełkowania, dlatego z wysiewaniem nie należy czekać do wiosny, tylko uczynić to już jesienią na rozsadniku. Wiosną młode rośliny należy wysadzać w dość dużym rozstawie – pół metra na pół metra. Dzięki temu lubczyk ogrodowy będzie miał dla siebie sporo przestrzeni i bujnie wyrośnie.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 29

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12032

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski