Portal Pszczelarski

Lubczyk ogrodowy – roślina miododajna

Na zdjęciu: Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Levisticum_officinale-planto.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Levisticum_officinale_002.jpg. Autorzy zdjęć: Mikrolit' i H. Zell

lubczyk ogrodowy Levisticum officinale roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa lubczyku ogrodowego wydajność pyłkowa lubczyku ogrodowego cechy charakterystyczne lubczyku ogrodowego występowanie lubczyku ogrodowego uprawa lubczyku ogrodowego

Lubczyk ogrodowy – roślina miododajna

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) znamy przede wszystkim jako przyprawę, którą na co dzień dodajemy do zup, dań mięsnych czy sałatek. Tymczasem lubczyk jest bardzo dobrą rośliną miododajną, która może zwiększyć ilość produkowanego miodu na danym pożytku.

W odróżnieniu od innych roślin miododajnych, lubczyk ogrodowy praktycznie nie występuje w postaci dzikiej. Od stuleci jest uprawiany w ogrodach czy na polach pod różnymi szerokościami geograficznymi. Lubczyk jest rośliną wieloletnią, która najlepiej czuje się na stanowiskach mocno nasłonecznionych lub położonych w półcieniu. Jednak poradzi sobie także na innych stanowiskach i w różnych warunkach glebowych – zarówno na terenach żyznych, jak i suchych. Jest rośliną wyjątkowo trwałą, odporną na kiepską pogodę czy silny wiatr.

Lubczyk ogrodowy rośnie na długiej łodydze dorastającej do półtora metra wysokości. Ma drobne, zielone i bardzo aromatyczne liście. Kwiaty są drobne, ale jest ich bardzo dużo. Są białe z delikatną nutą jasnego różu. Mają równie piękny aromat, jak liście. Wabią nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Lubczyk ogrodowy kwitnie od lipca aż do października, dzięki czemu zapewnia pszczołom naprawdę długotrwały pożytek. Wydajność miodowa lubczyka ogrodowego jest naprawdę spora, w zależności od stanowiska, pogody i stopnia nasłonecznienia z jednego hektara pożytku pszczoły mogą pozyskać od 300 do 500 kg miodu. Wydajność pyłkowa to natomiast 35 kg z hektara. To naprawdę sporo. Warto więc mieć lubczyk na poletku przy pasiece.

Nasiona lubczyka ogrodowego dość szybko tracą zdolność do kiełkowania, dlatego z wysiewaniem nie należy czekać do wiosny, tylko uczynić to już jesienią na rozsadniku. Wiosną młode rośliny należy wysadzać w dość dużym rozstawie – pół metra na pół metra. Dzięki temu lubczyk ogrodowy będzie miał dla siebie sporo przestrzeni i bujnie wyrośnie.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 29

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14449

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy