Korzyści z pszczelnictwa

Źródło obrazka: muzeum.miechow.pl/wloscianska/wp-content/uploads/2013/10/wybieranie_miodu-z_barci_orginal.jpeg
Treść oryginalna artykułu: "Korzyści z pszczelnictwa"
Pszczelnictwo było pierwotnem zajęciem naszych pradziadów. To też dawniej Rzeczpospolita Polska słynną była z obfitości pasiek, a przez to miodu i wosku. Miód z Polski rozchodził sie po całej Europie i był poszukiwany. Cudzoziemcy nazywali Polskę krajem mlekiem i miodem płynącym. W bardzo odległych czasach, a także już później za królów Piastów, Jagiellonów i później jeszcze, sławną była Polska z wielkiej obfitości miodu przaśnego i pitnego. Jedzono też, miód, leczono się nim, pito go garncami. Miód w Polsce pijali królowie, panowie i chłopi, to też była siła u chłopów, mieszczan i szlachty nie taka, jak dziś! Najlepiej maluje te czasy poniższy wyciąg z książki „Państwo Polskie w XIII wieku"; Ile miodonośnego owadu – pszczół ile! Żaden kraj europejski nie dorównywał w tej mierze okolicom nadbałtyckim. Kwitły tam jakieś szczególnie słodkie kwiaty, pachniały ogromne lasy lipowe, rozkosz pszczół, wywzajemniający się słynnym lipcem.
Wobec takiej roślinności nie potrzebowały pszczoły nadwiślanskie sztuczngo chodowania. Lada wydrążony pień służył za ul, lada bór był pasieką. Całe osady trudniły się wyłącznie pszczelnictwem każdy z takich osadników składał coroczną daninę po 20 baryłek miodu. Uzyskiwano go tyle, że można było nasycić całą Germanje, Brytanje, najodlglejsze grody zachodu. Uchodził też miód, podobnie jak futra kosztowne, za rodzaj monety brzęczącej. Niektóre winy sądowe opłacano przed wiekami miodem. Woskowe krążki, woskowe świece, stanowiły zazwyczaj kary duchowne i ofiary kościelne. Wosk był ważnym artykułem handlowym (...)
Artykuł pochodzi z gazety "Głos Miechowskiej Wsi" wydanej 3. sierpnia 2013 r. przez Muzeum Ziemi Miechowskiej z dotacji Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Wydanie gazety wraz z artykułami w takiej formie było jedną z atrakcji wystawy pt. "Chłop potęgą jest i basta! 110. rocznica Wystawy Włościańskiej Miechów 1903".
Liczba wyświetleń artykułu: 6410
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Uloterapia dla kuracjuszy z Latoszyna Zdroju 2023
Apiterapia w Latoszynie Zdroju Dariusz Buzun

Ule z elektrośmieci i niebieski miód w ZSE w Zielonej Górze 2023
Ciekawe warsztaty dla młodzieży z ZSE w Zielonej Górze Dariusz Buzun

Kradzież ula w Chochołowie 2023
Skradziono ul na granicy polsko-słowackiej Dariusz Buzun

Jarmark pszczelarski w "Pasiece Marzeń” w Ustroniu 2023
Ustroń, 1-2 kwiecień 2023 r. Dariusz Buzun

Kradzież 2 uli w Inwałdzie 2022
Kolejna kradzież uli Jakub Wojas

Przyczyny spadku populacji pszczół w USA w latach 2015-2021
Wyjaśniono spadek liczby pszczół w USA Jakub Wojas

Pasieka ze śmieci stanęła w Poznaniu 2022
Recykling w pszczelarstwie Jakub Wojas
