Portal Pszczelarski

Lipa japońska – roślina miododajna

Na zdjęciu: lipa. Kwitnienie - lipiec

lipa japońska Tilia japonica roślina miododajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa lipy japońskiej cechy charakterystyczne lipy japońskiej występowanie lipy japońskiej uprawa lipy japońskiej

Lipa japońska – roślina miododajna

Lipa japońska (Tilia japonica) w warunkach naturalnych rośnie w dalekiej Japonii. U nas jest gatunkiem uprawianym ze względu na właściwości ozdobne. Jest dobrą roślina miododajną, która urozmaica pożytek zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.

Lipa japońska jest drzewem niewysokim, osiągającym wysokość 10-12 metrów. Swoim wyglądem gdy nie kwitnie do złudzenia może przypominać naszą rodzimą lipę drobnolistną. Ma zwartą koronę oraz ostro piłkowane i prawie okrągłe liście, które na czubkach są ostro zakończone. Kwiaty lipy są zebrane w kwiatostany w postaci długich gron. Są jasnożółte, przyciągają pszczoły i inne owady zbierające nektar nie tylko swoim wyglądem, ale też silnym, słodkim zapachem.

Lipa japońska rozpoczyna kwitnienie stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec lipca. Kwitnie przez około 2-3 tygodnie, dostarczając pszczołom bardzo dobrego pożytku. Jej wydajność miodowa szacowana jest na 280 kg z jednego hektara. Pyłek lipy japońskiej nie jest natomiast przez pszczoły zbierany. Późne kwitnienie lipy japońskiej jest korzystne dla pszczelarzy, których pasieki umiejscowione są w pobliżu roślin o wczesnym terminie kwitnienia. Dzięki temu można znacznie przedłużyć okres pożytkowy, a co za tym idzie – zwiększyć ilość miodu produkowanego co roku w gospodarstwie pasiecznym.

Lipę drobnolistną można rozmnażać z nasion. Jeśli wysiane zostaną jesienią, to wzejdą już następnej wiosny. Nasiona wysiewać należy w rozsadniku, gdzie spędzają pierwsze dwa lata, dopiero później przesadzane są do szkółki. Młode lipy rosną w takim kierunku, w jakim chcą, najczęściej niezbyt prosto. Dlatego, gdy sadzonki dobrze przyjmą się w glebie, są przycinane tuż przy ziemi, co powoduje mocny i prosty późniejszy wzrost. Zanim lipa japońska wyrośnie na duże i mocne drzewo, wymaga wielu lat pielęgnacji i starań. Jednak naprawdę warto dla wzrostu jakości pożytków pszczelich.

Opracowano na podstawie: 
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 44-45

Powiązane artykuły:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 16952

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Wigilijne łazanki na bogato

Nalewka jaśminowa z miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich