Lipa japońska – roślina miododajna
Lipa japońska – roślina miododajna
Lipa japońska (Tilia japonica) w warunkach naturalnych rośnie w dalekiej Japonii. U nas jest gatunkiem uprawianym ze względu na właściwości ozdobne. Jest dobrą roślina miododajną, która urozmaica pożytek zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.
Lipa japońska jest drzewem niewysokim, osiągającym wysokość 10-12 metrów. Swoim wyglądem gdy nie kwitnie do złudzenia może przypominać naszą rodzimą lipę drobnolistną. Ma zwartą koronę oraz ostro piłkowane i prawie okrągłe liście, które na czubkach są ostro zakończone. Kwiaty lipy są zebrane w kwiatostany w postaci długich gron. Są jasnożółte, przyciągają pszczoły i inne owady zbierające nektar nie tylko swoim wyglądem, ale też silnym, słodkim zapachem.
Lipa japońska rozpoczyna kwitnienie stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec lipca. Kwitnie przez około 2-3 tygodnie, dostarczając pszczołom bardzo dobrego pożytku. Jej wydajność miodowa szacowana jest na 280 kg z jednego hektara. Pyłek lipy japońskiej nie jest natomiast przez pszczoły zbierany. Późne kwitnienie lipy japońskiej jest korzystne dla pszczelarzy, których pasieki umiejscowione są w pobliżu roślin o wczesnym terminie kwitnienia. Dzięki temu można znacznie przedłużyć okres pożytkowy, a co za tym idzie – zwiększyć ilość miodu produkowanego co roku w gospodarstwie pasiecznym.
Lipę drobnolistną można rozmnażać z nasion. Jeśli wysiane zostaną jesienią, to wzejdą już następnej wiosny. Nasiona wysiewać należy w rozsadniku, gdzie spędzają pierwsze dwa lata, dopiero później przesadzane są do szkółki. Młode lipy rosną w takim kierunku, w jakim chcą, najczęściej niezbyt prosto. Dlatego, gdy sadzonki dobrze przyjmą się w glebie, są przycinane tuż przy ziemi, co powoduje mocny i prosty późniejszy wzrost. Zanim lipa japońska wyrośnie na duże i mocne drzewo, wymaga wielu lat pielęgnacji i starań. Jednak naprawdę warto dla wzrostu jakości pożytków pszczelich.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 44-45
Powiązane artykuły:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 17071
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!