Portal Pszczelarski

Historia pszczelarstwa w kilku słowach

Ludwik Szopiński, prezes Jutrzeki z synami. Źródło zdjęcia: muzeum.miechow.pl/wloscianska/wp-content/uploads/2013/10/ludwik_szopinski_prezes_jutrzenki_z_synami_orginal.jpg

historia pszczelarstwa apis adamitica pszczoła Adamowa Buttel-Repen Hir Wystawa Włościańska Głos Miechowskiej Wsi Patriotyzm Jutra

Treść oryginalna artykułu: "O historii słów kilka"

Pszczoły już istniały w czasach pierwotnych. W stanie skamieniałym znalezione były w złożach kamiennych nad Bałtyckiem morzem i w Szwajcarji, co jest dowodem istnienia pszczół w trzeciorzędnej epoce.

Przyrodnicy Buttel-Repen i Hir, tych przodków rodu pszczelego nazwali pszczołą Adamową (Apis Adamitica). Bezwątpienia miód pszczół, był ważnym życiowym produktem prapraojców. Lecz wtedy człowiek nie hodował pszczół; żyły one w dzikim stanie i gdy je znalazł – niszczył ogniem i zabierał miód.

Mimo to, pszczół były tak duże gromady, że nie zniszczono ich i przetrwały one do czasów dzisiejszych, przechodząc różne stadja rozwoju, w zależności od warunków klimatycznych i florystycznych.

Gdyby nie to, że pszczoły boleśnie żądlą, broniąc zapasów i rodziny, to z pewnością nie pozostałby z nich żaden ślad na ziemi – tak, jak z wielu pożytecznych stworzeń.

Już w starożytności ceniono miód i opiekowano się pszczołami (w Egipcie, Rzymie i Grecji).

Przed 4.000 lat Egipcjanie, uznawali pszczołę za symbol przemysłu. Przed 2 000 lat mędrzec grecki Arystoteles (urodzony w roku 384 przed Chrystusem), szczegółowo opisał pszczoły; chociaż przyznać należy, że niektóre jego zapatrywania okazały się błędnemi w porównaniu z tegoczesnemi odkryciami, n. p. Arystoteles pisał, że rój pszczół ma króla wydającego rozkazy, uważał za niego matkę.

Okazuje się jednak, że rodzina pszczela nie jest monarchistyczną, nie jest też komunistyczną, jak dowodzą pszczelarze rosyjscy i prof. Gródecki z Krakowa; rodzina pszczela, jest raczej patryarchalną. (...)

Artykuł pochodzi z gazety "Głos Miechowskiej Wsi" wydanej 3. sierpnia 2013 r. przez Muzeum Ziemi Miechowskiej z dotacji Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Wydanie gazety wraz z artykułami w takiej formie było jedną z atrakcji wystawy pt. "Chłop potęgą jest i basta! 110. rocznica Wystawy Włościańskiej Miechów 1903".

Muzeum Ziemi Miechowskiej

Muzeum Ziemi Miechowskiej

www.muzeum.miechow.pl

ul. Warszawska 1, 32-200 Miechów

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5615

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie