Historia pszczelarstwa w kilku słowach
Treść oryginalna artykułu: "O historii słów kilka"
Pszczoły już istniały w czasach pierwotnych. W stanie skamieniałym znalezione były w złożach kamiennych nad Bałtyckiem morzem i w Szwajcarji, co jest dowodem istnienia pszczół w trzeciorzędnej epoce.
Przyrodnicy Buttel-Repen i Hir, tych przodków rodu pszczelego nazwali pszczołą Adamową (Apis Adamitica). Bezwątpienia miód pszczół, był ważnym życiowym produktem prapraojców. Lecz wtedy człowiek nie hodował pszczół; żyły one w dzikim stanie i gdy je znalazł – niszczył ogniem i zabierał miód.
Mimo to, pszczół były tak duże gromady, że nie zniszczono ich i przetrwały one do czasów dzisiejszych, przechodząc różne stadja rozwoju, w zależności od warunków klimatycznych i florystycznych.
Gdyby nie to, że pszczoły boleśnie żądlą, broniąc zapasów i rodziny, to z pewnością nie pozostałby z nich żaden ślad na ziemi – tak, jak z wielu pożytecznych stworzeń.
Już w starożytności ceniono miód i opiekowano się pszczołami (w Egipcie, Rzymie i Grecji).
Przed 4.000 lat Egipcjanie, uznawali pszczołę za symbol przemysłu. Przed 2 000 lat mędrzec grecki Arystoteles (urodzony w roku 384 przed Chrystusem), szczegółowo opisał pszczoły; chociaż przyznać należy, że niektóre jego zapatrywania okazały się błędnemi w porównaniu z tegoczesnemi odkryciami, n. p. Arystoteles pisał, że rój pszczół ma króla wydającego rozkazy, uważał za niego matkę.
Okazuje się jednak, że rodzina pszczela nie jest monarchistyczną, nie jest też komunistyczną, jak dowodzą pszczelarze rosyjscy i prof. Gródecki z Krakowa; rodzina pszczela, jest raczej patryarchalną. (...)
Artykuł pochodzi z gazety "Głos Miechowskiej Wsi" wydanej 3. sierpnia 2013 r. przez Muzeum Ziemi Miechowskiej z dotacji Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Wydanie gazety wraz z artykułami w takiej formie było jedną z atrakcji wystawy pt. "Chłop potęgą jest i basta! 110. rocznica Wystawy Włościańskiej Miechów 1903".
Liczba wyświetleń artykułu: 6703
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!