Portal Pszczelarski

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli już za nami!

Na zdjęciu: Słoik miodu z II Forum Pszczelarskiego w Stalowej Woli. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez organizatora.

wydarzenie pszczelarskie wrzesień 2015 2015 Stalowa Wola II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli już za nami!

Gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości zostaną cztery lata życia – te słowa samego Alberta Einsteina obrazują jednocześnie ogromną rolę tych pożytecznych owadów, jak i ogromu czyhających na nie zagrożeń. O tym jak im przeciwdziałać oraz o wielu innych tematach związanych z pszczelarstwem, dyskutowano podczas II Forum Pszczelarskiego, które 18 września 2015 r. odbyło się w Stalowej Woli.

Tak jak w ubiegłym roku, organizatorem konferencji był Powiat Stalowowolski. Nie zmieniło się również jej hasło – "Stalowa pszczoła nie istnieje". – Nieprzypadkowo właśnie to stwierdzenie jest tematem naszego forum. Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak delikatnymi owadami są pszczoły i jak wielką troską o nie muszą wykazywać się hodowcy. Pszczoły są narażone na wiele chorób, ale najgroźniejsze dla nich są środki ochrony roślin nieumiejętnie stosowane przez rolników – tłumaczy Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiada za konferencję zorganizowaną w Bibliotece Międzyuczelnianej. 

W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział aż 160 pszczelarzy. Przybyli na nią nie tylko lokalni hodowcy pszczół, ale też ich koledzy po fachu z południa województwa podkarpackiego, a nawet z województw ościennych – świętokrzyskiego i lubelskiego. – Cieszy nas to zainteresowanie naszym przedsięwzięciem. To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że jest potrzeba aby forum odbywało się regularnie i miało cykliczny charakter. Dla pszczelarzy jest ono doskonałym miejscem i okazją do wymiany doświadczeń i poglądów – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Konferencja została wsparta merytorycznie przez szereg instytucji: Powiatowego Lekarza Weterynarii w Stalowej Woli, Inspektorat Wojewódzki Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie, a także Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Z wykładami wystąpili również naukowcy: dr Krystyna Pohorecka z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, dr Marek Chmielewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a także dr Izabela Jasicka-Misiak z Uniwersytetu Opolskiego. Jej wykład poświęcony charakterystyce wybranych związków chemicznych w miodzie nawłociowym spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. – To chyba jeden z najbardziej niedocenionych, a jednocześnie jeden z najzdrowszych gatunków miodu. Ma bardzo wysoką wartość antybiotyczną, prawie dwukrotnie większą niż miód manuka, którym wszyscy się ostatnio tak zachwycają. Tymczasem po co płacić za produkt z Nowej Zelandii, skoro mamy w Polsce zdrowszy i tańszy miód nawłociowy? Wszystko rozbija się o marketing – konsumenci są zdezorientowani, a niestety nasi pszczelarze nie potrafią się przebić do nich z informacjami o cennych walorach miodów z Polski. Sama badam miód pod kątem chemicznym i wiem, że miód nawłociowy ma nie tylko znakomite właściwości antybiotyczne i przeciwutleniające, ale poleca się go również w dolegliwościach dróg moczowych – przekonuje dr Izabela Jasicka-Misiak.

Konferencji towarzyszył kiermasz, na którym pszczelarze mogli zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt. Były też przygotowane przez nich stoiska, gdzie mieszkańcy mogli spróbować rożnego rodzaju miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele, jak choćby kosmetyki, świece i figurki z wosku. Kolejne forum pszczelarskie w Stalowej Woli już za rok. Już teraz zapraszamy, a tymczasem polecamy galerię zdjęć.

Zobacz również:

 

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli

II Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli (galeria zdjęć)

 Liczba wyświetleń artykułu: 1851

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2015-09-22 20:17:28

stalowa wola za daleko ale jakby byl transport jakis to morze bym i sie wybral bo fajnie posluchac mondrzejszych od siebie

NowakAnia 2017-04-07 15:55:08

Posłuchać mądrzejszych to jest jedno ale drugie to dowiedzieć się istotnych rzeczy. Apropo miodu nawłociowego to znalazłam ostatnio taki miód jakubca - ciekaw jestem czy to dobra pasieka?  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016