Portal Pszczelarski

Domek dla pszczół - zrób go sam!

Na zdjęciu: domek dla pszczół

domek dla pszczół murarka ogrodowa

Hodowla pszczół nie tylko jest ciekawym zjawiskiem do obserwacji, ale również sposobem na stworzenie własnego miodu wysokiej jakości. Czy da się go zrobić samodzielnie? Obecnie bardzo wiele kampanii oraz firm zachęca do hodowli tych pracowitych owadów, które mają olbrzymie znaczenie w ekosystemie. Domki dla pszczół mogą stać w dowolnym miejscu – owady same znajdą sobie odpowiednie kwiaty z których będą produkować miód.

 

SPIS TREŚCI:

1. Z czego zbudowany jest domek dla pszczół?

2. Jak zbudować domek dla pszczół?

3. Domek dla pszczół samotnic, czyli których?

4. Domek dla pszczół w ogrodzie to sposób na pomoc pszczołom

5. Domek dla pszczół - artykuły powiązane

 

1. Z czego zbudowany jest domek dla pszczół?
Dom dla pszczół nie jest skomplikowany jeśli chodzi o materiały. Przede wszystkim zbudowany jest z drewna (tutaj drewno sosnowe jest najczęściej wykorzystywane). Korpus jest obudową ula w którym mieścimy ramki. To jak wielki będzie korpus będzie znaczyć ile ramek zmieści nam się do środka. Ule wielkokorpusowe mają kilka takich samych korpusów. Ule umieszczone jeden na drugim są ulami nadstawkowymi. Ul dla pszczół musi posiadać dno, czyli wylotkę przez którą pszczoły wlatują do środka oraz wylatują. Oczka siatki muszą być na tyle małe, by pszczoła nie mogła przez nie przelecieć. Siatka zastosowana w ulu wykonana jest z aluminium. Na samej górze mamy otwierany/ruchomy daszek, od góry jest umieszczona nadstawka, rodnia, ramka na miód oraz pyłek, mostek przedwylotowy, dennica oraz stojak. Nowoczesne ule zdecydowanie różnią się od tych, które możemy wykonać samodzielnie. Nie ma jednak znaczenia to, jaki ul postawimy u siebie w ogrodzie. Pszczoły w każdym będą dzielnie i sumienne pracować.

2. Jak zbudować domek dla pszczół?
Pszczoły jak inne owady potrzebują schronienia. Wiele osób nie wie jak skonstruować domek dla pszczół – nie mówimy tutaj o swoistym ulu, ale schronieniu. Sam ul jest wymagający pod wieloma względami, chociażby narzędziowymi.
Najmniej skomplikowany domek dla pszczół możemy wykonać wykorzystując trzcinę, bambus, rurkowate łodygi, kawałki suchego drewna, deseczki, słomę, mech oraz glinę i słomianą sieczkę. Wszystkie elementy możemy ułożyć w drewnianej skrzyni lub domku.
Budowa ula nie jest tak trudna jak się wydaje. Do wyboru mamy ul wielkopolski, ul warszawski oraz całą masę różnych uli. Ul warszawski jest jednym z najmniej skomplikowanych uli. Potrzebne są deski z których stworzone są ściany – ułożone pionowo. Deski ułożone poziomo przykręcone są do górnej i dolnej krawędzi, a także na samym jego środku. Deski te znajdują się po zewnętrznej stronie ula. Nie zapominamy o wejściu, czyli małej przerwie nad dolnym brzegiem. Po zewnętrzu ula, pomiędzy poziomymi listwami umieszczamy styropian będący ociepleniem ula. Ściana wykańczana jest boazerią. Do wykonania ramki konieczna jest drobna siatka oraz listwy – dzięki którym miód będzie gromadził się podczas pracy owadów.

3. Domek dla pszczół samotnic, czyli których?
Murarka ogrodowa oraz inne dzikie pszczoły również potrzebują ludzkiego wsparcia. Murarka ogrodowa nie jest wymagająca. Domek dla owadów o którym wspomniane zostało w poprzednim akapicie, wymaga jedynie zebrania suchych łodyg malin, dzikiego bzu, trzciny. Gałęzie tniemy na mniejsze i równe – do 15 cm długości, starając się o naturalne zamknięcia łodyg. Układamy z nich poziomą wiązkę i zawiązujemy sznurkiem. Stosik zawiązujemy pod daszkiem. Jeśli nie mamy równych, naturalnych zakończeń układamy je w skrzyni lub glinianej doniczce. W suchym drewnie wykonujemy otwory (najlepiej wiertarką). Grubsze kawałki drewna będą najlepsze – o głębokości do 12 cm, biegnące pod różnymi kątami. Glinę mieszamy ze słomianą sieczką i formujemy z masy bryłę – tu również drążymy tuneliki w różnych kierunkach po jednej stronie. Domek koniecznie trzeba wysuszyć. Jeśli nie mamy dostępu do gliny, wybierzmy cegłę z dziurami i stawiamy ją pionowo w domu. Skrzynki wykonamy z desek, a tył wykańczamy pionowymi listwami. Ciężkie elementy kładziemy na dole, zaś najlżejsze ustawiamy ku górze. Taki domek nie tylko posłuży dzikim pszczołom, ale również żukom.

4. Domek dla pszczół w ogrodzie to sposób na pomoc pszczołom
Pszczoły w dzisiejszych czasach narażone są na ginięcie z wielu powodów. Coraz więcej ludzi niszczy naturalne siedliska tych owadów, wycinki lasów i rozbudowa miast również nie sprzyja ich życiu. Pszczoły mają ogromne znaczenie dla ekosystemu. Pozwalają na wzrost roślin oraz równowagę w przyrodzie. Budowanie pszczelich domów pozwala na zapewnienie im życia oraz pracę, która jest konieczna. Każdy dom dla pszczół jest wielkim krokiem w kierunku natury.

5. Domek dla pszczół - artykuły powiązaneLiczba wyświetleń artykułu: 5667

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
Pasieki Skiba
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.