Portal Pszczelarski

Adoptuj Pszczołę 3 - Wielki Spis Zapylaczy

Na obrazku: baner promujący akcję Adoptuj Pszczołę 3. Źródło informacji i obrazka: adoptujpszczole.pl

wydarzenie pszczelarskie akcja pszczelarska Adoptuj Pszczołę Greenpeace Wielki Spis Zapylaczy

Adoptuj Pszczołę 3 - Wielki Spis Zapylaczy

"Pszczoła, trzmiel i murarka to zaledwie kilka owadów zapylających warzywa i owoce. Ze 100 najważniejszych roślin uprawnych w Europie, aż 71 jest zapylanych przez owady. Zapylaczom zawdzięczamy 1/3 tego co jemy." [1] Wiemy dlaczego są aż tak ważne. Nie wiemy jednak, jak im pomóc i skutecznie chronić. Potrzebujemy badań. Z tą inicjatywą wychodzi Greenpeace, który w tegorocznej edycji, a trzeciej w kolejności, planuje stworzyć Wielki Spis Zapylaczy.

Wraz z naukowcami przeanalizowane zostaną miejsca, w których bytują zapylacze oraz co jedzą i co na nie dobrze wpływa. Sprawdzona zostanie ich liczebność i stan.

Akcja podzielona jest na 3 etapy.

Pierwszy z nich "Policzmy pszczoły!" zakłada adopcję 30 tys. pszczół. Zebrane środki zostaną wydatkowane na uruchomienie programu monitoringu polskich zapylaczy. Do owego programu badawczego będzie można przyłączyć się za pomocą specjalnej aplikacji na komórki i tablety.

"Jak się pszczoły mają?" to nazwa drugiego etapu akcji Adoptuj Pszczołę 3. Będzie on realizowany po zakończeniu pierwszego etapu i po wirtualnej adopcji kolejnych 60 tys. pszczół. Zakłada budowę wraz z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego kilkunastu stacji badawczych w całej Polsce. Każda ze stacji będzie wyposażona w kamery i specjalne czujniki, tak aby móc z bliska obserwować codzienność zapylaczy. 

Trzeci etap "Co pszczoły czują?" zakłada przeprowadzenie szeregu testów różnego rodzaju czynników mających wpływ na polskie zapylacze. Analizie zostaną poddane pyłek i nektar, którymi zapylacze się odżywiają, jak również substancje wprowadzane do środowiska przez człowieka. Wynik badań ma dać odpowiedź na pytanie, jak ludzie powinni prowadzić swoją działalność, aby pszczoły na tym nie cierpiały. Wysokość środków potrzebnych na realizację tego etapu jest równa adopcji 90 tys. pszczół.

Nie zwlekaj! Adoptuj pszczołę już dziś. W końcu "każda adoptowana pszczoła się liczy, a pszczoły liczą na nas!"

 

Adoptuj Pszczołę 3 - film promocyjny

 

Netografia:

[1] Youtube.com, Adoptuj Pszczołę 3 (2015) - Wielki Spis Zapylaczy

Zobacz również:

Adoptuj pszczołę - wszystko o akcji Greenpeace

Akcja "Adoptuj Pszczołę" zakończona sukcesem 

Spalone hotele dla dzikich zapylaczy i stanowisko Greenpeace

Adoptuj pszczołę 2 - wszystko o akcji Greenpeace

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1997

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2015-09-10 20:23:50

Podobno już pierwszy etap został osiągnięty. Nieźle!  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie