Portal Pszczelarski

Adoptuj Pszczołę 3 - Wielki Spis Zapylaczy

Na obrazku: baner promujący akcję Adoptuj Pszczołę 3. Źródło informacji i obrazka: adoptujpszczole.pl

wydarzenie pszczelarskie akcja pszczelarska Adoptuj Pszczołę Greenpeace Wielki Spis Zapylaczy

Adoptuj Pszczołę 3 - Wielki Spis Zapylaczy

"Pszczoła, trzmiel i murarka to zaledwie kilka owadów zapylających warzywa i owoce. Ze 100 najważniejszych roślin uprawnych w Europie, aż 71 jest zapylanych przez owady. Zapylaczom zawdzięczamy 1/3 tego co jemy." [1] Wiemy dlaczego są aż tak ważne. Nie wiemy jednak, jak im pomóc i skutecznie chronić. Potrzebujemy badań. Z tą inicjatywą wychodzi Greenpeace, który w tegorocznej edycji, a trzeciej w kolejności, planuje stworzyć Wielki Spis Zapylaczy.

Wraz z naukowcami przeanalizowane zostaną miejsca, w których bytują zapylacze oraz co jedzą i co na nie dobrze wpływa. Sprawdzona zostanie ich liczebność i stan.

Akcja podzielona jest na 3 etapy.

Pierwszy z nich "Policzmy pszczoły!" zakłada adopcję 30 tys. pszczół. Zebrane środki zostaną wydatkowane na uruchomienie programu monitoringu polskich zapylaczy. Do owego programu badawczego będzie można przyłączyć się za pomocą specjalnej aplikacji na komórki i tablety.

"Jak się pszczoły mają?" to nazwa drugiego etapu akcji Adoptuj Pszczołę 3. Będzie on realizowany po zakończeniu pierwszego etapu i po wirtualnej adopcji kolejnych 60 tys. pszczół. Zakłada budowę wraz z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego kilkunastu stacji badawczych w całej Polsce. Każda ze stacji będzie wyposażona w kamery i specjalne czujniki, tak aby móc z bliska obserwować codzienność zapylaczy. 

Trzeci etap "Co pszczoły czują?" zakłada przeprowadzenie szeregu testów różnego rodzaju czynników mających wpływ na polskie zapylacze. Analizie zostaną poddane pyłek i nektar, którymi zapylacze się odżywiają, jak również substancje wprowadzane do środowiska przez człowieka. Wynik badań ma dać odpowiedź na pytanie, jak ludzie powinni prowadzić swoją działalność, aby pszczoły na tym nie cierpiały. Wysokość środków potrzebnych na realizację tego etapu jest równa adopcji 90 tys. pszczół.

Nie zwlekaj! Adoptuj pszczołę już dziś. W końcu "każda adoptowana pszczoła się liczy, a pszczoły liczą na nas!"

 

Adoptuj Pszczołę 3 - film promocyjny

 

Netografia:

[1] Youtube.com, Adoptuj Pszczołę 3 (2015) - Wielki Spis Zapylaczy

Zobacz również:

Adoptuj pszczołę - wszystko o akcji Greenpeace

Akcja "Adoptuj Pszczołę" zakończona sukcesem 

Spalone hotele dla dzikich zapylaczy i stanowisko Greenpeace

Adoptuj pszczołę 2 - wszystko o akcji Greenpeace

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2464

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2015-09-10 20:23:50

Podobno już pierwszy etap został osiągnięty. Nieźle!



  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu