Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Jak zakupić pszczoły na prezent?

Na zdjęciu: pszczoły na ramce. Źródło zdjęcia: neilhennessyvass.com/wp-content/uploads/2013/09/Bees-on-Frame-2.jpg

zakup pszczół prezent dla młodego pszczelarza pasieka hodowlana transport pszczół cena pszczół zimowla pszczół koszty zimowli pszczół odkład pszczeli

Gdzie dokonać zakupu pszczół i na co zwrócić uwagę?

Prezent w postaci pszczół to idealny pomysł na prezent dla młodego pszczelarza, któremu każda ilość dobrych gatunkowo pszczół się przyda. Doświadczeni hodowcy raczej pszczół nie potrzebują – tworzą sobie własne odkłady z tych rodzin, które już w pasiece mają. Na co zwracać uwagę przy zakupie pszczół i gdzie je kupować?

Pszczoły jako prezent dla młodego pszczelarza to doskonały pomysł. Zaczyna on bowiem od jednego czy dwóch uli, a koszt sprzętu i wyposażenia jest dla niego zapewne spory. Choć koszt zakupu samych pszczół jest niewielki wobec całości wyposażenia, świeżo upieczony pszczelarz na pewno z wielką radością przyjmie w prezencie nową, młodą rodzinę pszczelą.

Gdzie szukać sprzedawców?
Aby kupić pszczoły trzeba przede wszystkim wiedzieć, od kogo. W tym celu można wybrać się do pasieki w pobliżu miejsca zamieszkania i zapytać o konkretne wskazówki oraz adresy pasiek, które zajmują się sprzedażą całych rodzin lub tworzeniem odkładów. Najlepiej jest znaleźć punkt sprzedaży w pobliżu, dzięki czemu unikniemy kosztów i niedogodności związanych z transportem pszczół. Nie ma sensu kupować pszczół na drugim końcu kraju, skoro na pewno w niewielkiej odległości znajdziemy co najmniej kilka pasiek hodowlanych. Warto tez pamiętać, że długi i niepotrzebny transport nie służy sile rodziny.

Wiosną drożej, jesienią taniej
Kupując pszczoły warto pamiętać, że ich ceny mogą być zróżnicowane w zależności od pory roku. Najtańsze są pszczoły sprzedawane jesienią. Najdrożej natomiast kosztują rodziny, które kupujemy wiosną. Jest to w zasadzie oczywiste – właściciel pasieki hodowlanej poniósł przecież koszty przezimowania pszczół. Muszą mu się one zwrócić po sprzedaży przezimowanej rodziny. Jeśli już jesteśmy w temacie ceny, warto dobrze zorientować się w temacie kosztów zakupu pszczół. Dzięki temu nie damy się oszukać sprzedawcy, który po mocno obniżonej kwocie zechce nam sprzedać rodzinę pszczelą. Zapewne będą to pszczoły słabe lub coś innego będzie z nimi nie w porządku. Oczywiście, nie zakładajmy z góry oszustwa, jednak w przypadku pszczół działają zwykłe prawa rynku. Jeśli coś jest zbyt tanie, nie oczekujmy, że otrzymamy produkt wysokiej jakości. Średnia cena rodziny pszczelej to około 150 zł. Może ona rosnąć w zależności od wartości hodowlanej pszczół.

Młode pszczoły dla młodego pszczelarza
Jeśli kupujemy pszczoły na prezent dla świeżo upieczonego pszczelarza, warto postawić na zakup nowo utworzonych rodzin (odkładów). Takie pszczele zakupy najlepiej jest robić w trakcie sezonu pszczelarskiego, mniej więcej w połowie czerwca. Rodzina powinna pochodzić z dobrego materiału hodowlanego i być łagodnie usposobiona. Kupno starszej rodziny może być dla początkującego pszczelarza problemowe. Pszczoły nieco starsze trudniej się aklimatyzują w warunkach, są mniej spokojne, za to częściej wykazują się agresją. Niezbyt doświadczony pszczelarz może sobie z nimi nie poradzić i będzie miał z nimi więcej kłopotów niż korzyści. Najlepiej podczas zakupu od razu poprosić o rodzinę pszczelą dla młodego pszczelarza – właściciel pasieki hodowlanej z pewnością wybierze takie pszczoły, które spełnią oczekiwania najpierw kupujących, a potem samego obdarowanego.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 149-151

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6653

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.