Portal Pszczelarski

Agencja Rynku Rolnego - podsumowanie roku 2013

Na obrazku: pszczoła z tabliczką. Źródło obrazka: kwhi.com/wp-content/uploads/2014/01/2014-spelling-bee.jpg

Agencja Rynku Rolnego ARR Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich sezon pszczelarski 2013

Agencja Rynku Rolnego – podsumowanie roku 2013

Od momentu wejścia do Unii Europejskiej polscy pszczelarze korzystają z programów unijnego wsparcia, które w naszym kraju jest realizowane w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa. Chętnych do skorzystania z pomocy nie brakuje – nie inaczej było w 2013 roku.

Wsparcia finansowego w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” co roku udziela Agencja Rynku Rolnego. Celem realizowanych działań jest poprawa jakości miodu oraz jakości pracy w gospodarstwach pasiecznych, a także wzmocnienie wszystkich ogniw, które są związane z produkcją i sprzedażą miodu oraz innych produktów pszczelich. W 2013 roku Agencja Rynku Rolnego rozliczyła 344 umowy zawarte z podmiotami uprawnionymi do realizacji działań w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” na sezon 2012/2013 oraz udzieliła refundacji na kwotę ponad 19 milionów złotych. Dla wielu gospodarstw pasiecznych dofinansowanie było ogromnym zastrzykiem środków, które umożliwiły dalszy rozwój produkcji. Największym dofinansowaniem zostały objęte działania na rzecz kontroli warrozy (refundacja leków przeciwko warrozie), odbudowy pogłowia rodzin pszczelich (refundacja zakupu pszczół – matek, odkładów i pakietów) oraz zakupu sprzętu pszczelarskiego.

Natomiast do końca października można było składać projekty na działania realizowane w ramach kolejnego sezonu finansowania, czyli na „Wsparcie rynku produktów pszczelich” 2013/2014. Wsparcie w tym okresie zostało rozszerzone i zwiększyła się jego kwota, co sprawiło, że o dofinansowanie na zasadzie refundacji mogło ubiegać się więcej pszczelarzy, szczególnie właścicieli niewielkich pasiek.

Opracowano na podstawie:
Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.raportrolny.pl, 13.11.2014 r.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 1312

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Nan-e qandi

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół