Portal Pszczelarski

Agencja Rynku Rolnego - podsumowanie roku 2013

Na obrazku: pszczoła z tabliczką. Źródło obrazka: kwhi.com/wp-content/uploads/2014/01/2014-spelling-bee.jpg

Agencja Rynku Rolnego ARR Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich sezon pszczelarski 2013

Agencja Rynku Rolnego – podsumowanie roku 2013

Od momentu wejścia do Unii Europejskiej polscy pszczelarze korzystają z programów unijnego wsparcia, które w naszym kraju jest realizowane w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa. Chętnych do skorzystania z pomocy nie brakuje – nie inaczej było w 2013 roku.

Wsparcia finansowego w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” co roku udziela Agencja Rynku Rolnego. Celem realizowanych działań jest poprawa jakości miodu oraz jakości pracy w gospodarstwach pasiecznych, a także wzmocnienie wszystkich ogniw, które są związane z produkcją i sprzedażą miodu oraz innych produktów pszczelich. W 2013 roku Agencja Rynku Rolnego rozliczyła 344 umowy zawarte z podmiotami uprawnionymi do realizacji działań w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” na sezon 2012/2013 oraz udzieliła refundacji na kwotę ponad 19 milionów złotych. Dla wielu gospodarstw pasiecznych dofinansowanie było ogromnym zastrzykiem środków, które umożliwiły dalszy rozwój produkcji. Największym dofinansowaniem zostały objęte działania na rzecz kontroli warrozy (refundacja leków przeciwko warrozie), odbudowy pogłowia rodzin pszczelich (refundacja zakupu pszczół – matek, odkładów i pakietów) oraz zakupu sprzętu pszczelarskiego.

Natomiast do końca października można było składać projekty na działania realizowane w ramach kolejnego sezonu finansowania, czyli na „Wsparcie rynku produktów pszczelich” 2013/2014. Wsparcie w tym okresie zostało rozszerzone i zwiększyła się jego kwota, co sprawiło, że o dofinansowanie na zasadzie refundacji mogło ubiegać się więcej pszczelarzy, szczególnie właścicieli niewielkich pasiek.

Opracowano na podstawie:
Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.raportrolny.pl, 13.11.2014 r.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 1738

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej