Klon tatarski – roślina miododajna
Klon tatarski – roślina miododajna
Klon tatarski (Acer tataricum L.) pochodzi z Azji oraz południowo-wschodniej Europy. W Polsce występuje dziko na południowym wschodzie kraju. Jest jednym z najbardziej miododajnych drzew, a przy tym świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach.
Klon tatarski jest bardzo doceniany przez pszczelarzy. Jest odporny na trudne warunki klimatyczne, dobrze znosi mrozy i suszę. Wymaga jednak dobrej, żyznej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Jeśli roślina zostanie posadzona w niesprzyjających warunkach glebowych, wyrośnie mniejsza i mniej bujna. Klon tatarski dorasta do 10 metrów wysokości. Jego pień jest dość gruby, średnica może mieć nawet pół metra. Jego pień jest szary, większe konary są koloru brunatnego, a najmłodsze pędy są czerwone, co tworzy na jednym drzewie niezwykłą mieszankę kolorystyczną. Liście są ciemnozielone i lekko klapowane, gdy są młode, mają delikatny meszek. Stare liście są natomiast gładkie i błyszczące, bez włosków.
Kwiaty klonu tatarskiego są niewielkie, ale za to jest ich całkiem sporo. Mają kremowo-zieloną barwę i ładnie pachną. Pod względem dekoracyjnym nie zachwycają, jednak dla pszczelarzy są bardzo cenne – produkują sporo nektaru, który pszczoły chętnie zbierają. Klon tatarski kwitnie przez około dwa tygodnie – od połowy maja do początku czerwca. To krótki okres, ale przypada akurat wtedy, gdy występuje przerwa w pożytkach i pszczoły nie mają z czego zbierać nektaru. Jego wydajność miodowa jest szacowana na 50-80 kg z jednego hektara pożytku. Wydajność pyłkowa również jest spora.
Klon tatarski można posadzić nie tylko w ogródku pasiecznym, ale też jako roślinę, która będzie pełniła rolę żywopłotu. Bez problemu można rozmnażać drzewo z nasion. Muszą być jednak one przed wysianiem przechowywane przez kilka miesięcy w niskich temperaturach. Dzięki temu lepiej i szybciej wykiełkują. Pierwsze kwitnienie odbywa się dopiero po pięciu latach od zasiania.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 43
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 13218
Komentarze z forum pszczelarskiego
Marian.H. 2016-02-23 08:13:54