Portal Pszczelarski

Klon tatarski – roślina miododajna

Na zdjęciach: Klon tatarski (Acer tataricum L.). Źródła zdjęć: be.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D1%91%D0%BD#/media/File:Acer_tataricum0.jpg i es.wikipedia.org/wiki/Acer_tataricum#/media/File:Acer_tataricum_arboretum_Breuil_2.jpg Autorzy zdjęć: Kurt Stüber i Aroche. Kwitnięcie maj-czerwiec.

klon tatarski Acer tataricum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa klonu tatarskiego wydajność pyłkowa klonu tatarskiego cechy charakterystyczne klonu tatarskiego występowanie klonu tatarskiego uprawa klonu tatarskiego

Klon tatarski – roślina miododajna

Klon tatarski (Acer tataricum L.) pochodzi z Azji oraz południowo-wschodniej Europy. W Polsce występuje dziko na południowym wschodzie kraju. Jest jednym z najbardziej miododajnych drzew, a przy tym świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach.

Klon tatarski jest bardzo doceniany przez pszczelarzy. Jest odporny na trudne warunki klimatyczne, dobrze znosi mrozy i suszę. Wymaga jednak dobrej, żyznej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Jeśli roślina zostanie posadzona w niesprzyjających warunkach glebowych, wyrośnie mniejsza i mniej bujna. Klon tatarski dorasta do 10 metrów wysokości. Jego pień jest dość gruby, średnica może mieć nawet pół metra. Jego pień jest szary, większe konary są koloru brunatnego, a najmłodsze pędy są czerwone, co tworzy na jednym drzewie niezwykłą mieszankę kolorystyczną. Liście są ciemnozielone i lekko klapowane, gdy są młode, mają delikatny meszek. Stare liście są natomiast gładkie i błyszczące, bez włosków.

Kwiaty klonu tatarskiego są niewielkie, ale za to jest ich całkiem sporo. Mają kremowo-zieloną barwę i ładnie pachną. Pod względem dekoracyjnym nie zachwycają, jednak dla pszczelarzy są bardzo cenne – produkują sporo nektaru, który pszczoły chętnie zbierają. Klon tatarski kwitnie przez około dwa tygodnie – od połowy maja do początku czerwca. To krótki okres, ale przypada akurat wtedy, gdy występuje przerwa w pożytkach i pszczoły nie mają z czego zbierać nektaru. Jego wydajność miodowa jest szacowana na 50-80 kg z jednego hektara pożytku. Wydajność pyłkowa również jest spora.

Klon tatarski można posadzić nie tylko w ogródku pasiecznym, ale też jako roślinę, która będzie pełniła rolę żywopłotu. Bez problemu można rozmnażać drzewo z nasion. Muszą być jednak one przed wysianiem przechowywane przez kilka miesięcy w niskich temperaturach. Dzięki temu lepiej i szybciej wykiełkują. Pierwsze kwitnienie odbywa się dopiero po pięciu latach od zasiania.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 43

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12476

Komentarze z forum pszczelarskiego

Marian.H. 2016-02-23 08:13:54

Potwierdzam,klon tatarski jest bardzo atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół.  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll