Portal Pszczelarski

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna

Na zdjęciach: Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia (Prunus avium L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Czere%C5%9Bnia#/media/File:20130505_Maastricht_24_Blossoming_tree_in_Borgharen.JPG i en.wikipedia.org/wiki/Prunus_avium#/media/File:Kirschblueten-2011-ffm-075.jpg Autorzy zdjęć: Mark Ahsmann i Dontworry

czereśnia wiśnia ptasia trześnia Prunus avium L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa czereśni wydajność miodowa wiśni ptasiej wydajność miodowa trześni cechy charakterystyczne czereśni cechy charakterystyczne wiśni ptasiej cechy charakterystyczne trześni występowanie czereśni występowanie wiśni ptasiej występowanie trześni uprawa czereśni uprawa wiśni ptasiej uprawa trześni

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna 

Czereśnia (Prunus avium L.) jest jednym z najpopularniejszych drzewek owocowych w ogrodach, sadach i na działkach. Jej przepyszne owoce świetnie nadają się na domowe przetwory, a kwiaty są doskonałym pożytkiem dla pszczół i innych owadów. Jeśli pasieka zlokalizowana jest w pobliżu sadów czereśniowych, pszczelarz może liczyć na obfite zbiory miodu. 

Czereśnia rośnie nie tylko w ogrodach, ale też dziko na terenie całej Polski. Występuje w lasach, na miedzach czy w zadrzewieniach między polami. Nie ma wymagających wymagań glebowych, może rosnąć zarówno na bogatych i żyznych glebach, jak i ubogich i suchych. Na tych drugich jest po prostu mniej bujna i daje mniej owoców. 

Jak na drzewko owocowe, czereśnia może osiągać dość spore rozmiary – jeśli rośnie w zwartym drzewostanie, może mieć nawet 25 metrów. Jej pień jest strzelisty i długi, dopiero na górze rozgałęzia się w zwartą koronę. Jeśli czereśnia rośnie samotnie, jest zdecydowanie niższa i ma bardziej rozłożystą koronę. Liście czereśni są eliptyczne, piłkowane i na spodniej stronie owłosione. Kwiaty umiejscowione są na długich szypułkach, są koloru białego i pięknie, aromatycznie pachną. Czereśnia kwitnie od kwietnia do maja, jest więc świetnym pożytkiem wiosennym, zanim inne rośliny miododajne zaczną kwitnienie. Wydajność miodowa z jednego hektara sadu czereśni, w zależności od pogody w danym roku, to od 20 do 40 kg.

Czereśnia w pobliżu pasieki to gwarancja dużego i urozmaiconego pożytku. Z nektaru zbieranego z kwiatów czereśni powstaje jasny, wiosenny miód o aromatycznym aromacie i delikatnym smaku. Najlepszym rozwiązaniem dla pszczelarzy nie jest hodowanie od podstaw drzewek owocowych, tylko takie lokalizowanie pasiek, aby znajdowały się jak najbliżej dużych sadów. Oczywiście, czereśnie i inne drzewka owocowe będą doskonałym pożytkiem dla pszczół tylko wtedy, gdy ich właściciele nie będą stosowali na nich agresywnych środków chemicznych.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 29 

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 16365

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-05-30 19:44:42

W tym roku czereśni i wiśni jak kot napłakał...



  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Powałka czy beleczki – co wybrać?

Suchodrzew pospolity, wiciokrzew pospolity, wiciokrzew suchodrzew – roślina miododajna

Linia pszczół car: Bałtycka

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie