Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna
Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna
Czereśnia (Prunus avium L.) jest jednym z najpopularniejszych drzewek owocowych w ogrodach, sadach i na działkach. Jej przepyszne owoce świetnie nadają się na domowe przetwory, a kwiaty są doskonałym pożytkiem dla pszczół i innych owadów. Jeśli pasieka zlokalizowana jest w pobliżu sadów czereśniowych, pszczelarz może liczyć na obfite zbiory miodu.
Czereśnia rośnie nie tylko w ogrodach, ale też dziko na terenie całej Polski. Występuje w lasach, na miedzach czy w zadrzewieniach między polami. Nie ma wymagających wymagań glebowych, może rosnąć zarówno na bogatych i żyznych glebach, jak i ubogich i suchych. Na tych drugich jest po prostu mniej bujna i daje mniej owoców.
Jak na drzewko owocowe, czereśnia może osiągać dość spore rozmiary – jeśli rośnie w zwartym drzewostanie, może mieć nawet 25 metrów. Jej pień jest strzelisty i długi, dopiero na górze rozgałęzia się w zwartą koronę. Jeśli czereśnia rośnie samotnie, jest zdecydowanie niższa i ma bardziej rozłożystą koronę. Liście czereśni są eliptyczne, piłkowane i na spodniej stronie owłosione. Kwiaty umiejscowione są na długich szypułkach, są koloru białego i pięknie, aromatycznie pachną. Czereśnia kwitnie od kwietnia do maja, jest więc świetnym pożytkiem wiosennym, zanim inne rośliny miododajne zaczną kwitnienie. Wydajność miodowa z jednego hektara sadu czereśni, w zależności od pogody w danym roku, to od 20 do 40 kg.
Czereśnia w pobliżu pasieki to gwarancja dużego i urozmaiconego pożytku. Z nektaru zbieranego z kwiatów czereśni powstaje jasny, wiosenny miód o aromatycznym aromacie i delikatnym smaku. Najlepszym rozwiązaniem dla pszczelarzy nie jest hodowanie od podstaw drzewek owocowych, tylko takie lokalizowanie pasiek, aby znajdowały się jak najbliżej dużych sadów. Oczywiście, czereśnie i inne drzewka owocowe będą doskonałym pożytkiem dla pszczół tylko wtedy, gdy ich właściciele nie będą stosowali na nich agresywnych środków chemicznych.
Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 29
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 16365
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2017-05-30 19:44:42