Portal Pszczelarski

Chaber górski – roślina miododajna

Na zdjęciach: Chaber górski (Centaurea montana L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Berg-Flockenblume01.jpg i pl.wikipedia.org/wiki/Plik:0_Centaurea_montana_-_Centaur%C3%A9e_des_montagnes_(1).JPG. Autorzy zdjęć: Rotatebot i Jean-Pol GRANDMONT

chaber górski Centaurea montana L. roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina ozdobna wydajność miodowa pożytki wydajność miodowa chabra górskiego wydajność pyłkowa chabra górskiego cechy charakterystyczne chabra górskiego występowanie chabra górskiego uprawa chabra górskiego

Chaber górski – roślina miododajna

Chaber górski (Centaurea montana L.) jest bardzo popularną rośliną ozdobną. W warunkach naturalnych występuje głównie na terenach górskich. Jako roślina uprawna jest spotykana w ogrodach, na działkach oraz na poletkach przy pasiekach jako roślina miododajna.

Ciekawym zjawiskiem u chabra górskiego jest dwukrotne kwitnienie w jednym sezonie, dzięki czemu jest podwójnym pożytkiem dla pszczół i innych owadów żywiących się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Lubi stanowiska ciepłe, ale nie do końca słoneczne – najlepiej czuje się w półcieniu. Jednak w naszych warunkach klimatycznych dobrze rośnie praktycznie wszędzie – zarówno na glebach żyznych i wilgotnych, jak i bardziej suchych.

Jako klasyczny kwiat, chaber górski nie osiąga imponujących rozmiarów, dorasta zaledwie do pół metra wysokości. Jego łodyga jest sztywna, wzniesiona i owłosiona filcowato. Liście są barwy jasnozielonej, podłużnie lancetowate. Kwiaty chabru górskiego są zebrane w koszyczki. Maja barwę niebieską lub fioletowo-niebieską. Przyciągają pszczoły swoim intensywnym kolorem oraz delikatnym, słodkim aromatem. Chaber górski kwitnie dość wcześnie, bo w maju i w czerwcu. Drugie kwitnienie odbywa się natomiast w sierpniu. Świetnie uzupełnia pożytki w sytuacji, gdy inne rośliny pożytkowe rozpoczynają kwitnienie dużo później. Wydajność miodowa chabru górskiego, w zależności od środowiska i rodzaju gleby, kształtuje się na poziomie od 200 do 400 kg z jednego hektara pożytku. Wydajność pyłkowa też jest bardzo duża. Nic więc dziwnego, że pszczelarze coraz chętniej wysiewają chaber górski w pobliżu swoich pasiek.

Nasiona chabru górskiego można wysiewać zarówno w rozsadniku, jak i bezpośrednio na miejscu docelowym na poletku pszczelarskim. Chaber powinien być wysiewany w rzędach oddalonych od siebie o co najmniej 40 cm. Roślina bardzo dobrze kiełkuje i wegetuje nie tylko na dobrych glebach, ale też na nieużytkach.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 26

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5166

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.