Portal Pszczelarski

Linia pszczół: Viking

Na obrazku: Linia pszczół: Viking. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół Viking linia pszczół Viking

Linia pszczół Viking

Pszczoły Viking są selekcjonowane na potrzeby pasiek, które funkcjonują na obszarach ze zmiennymi warunkami, wynikającymi z bliskości morza. Mają wysokie właściwości użytkowe i biologiczne, świetnie radzą sobie na terenie województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Pszczoły linii Viking dobrze znoszą zimowlę, bez względu na pogodę. W zimie wykorzystują średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim. Charakteryzują się bardzo wczesnym, dynamicznym rozwojem wiosennym, dzięki czemu mogą szybko wylecieć na pożytki. Bardzo dobrze zbierają pożytki wczesne, takie jak rzepak. Duża siła rodziny (dwa korpusy wielkopolskie lub więcej) utrzymuje się w całym sezonie pożytkowym, co sprawia, że pszczoły Viking świetnie zbierają także pożytki późne, takie jak lipa czy gryka. Pszczoły wykorzystują dobrze zarówno pożytki obfite, jak i słabe. Są bardzo miodne, produkują też spore ilości pyłku, który rozmieszczają na plastrach, także wokół czerwiu. Przy intensywnym pożytku pszczoły mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu. Pszczoła linii Viking doskonale radzi sobie w zmiennych warunkach pogodowych, nie obniżając swojej miodności. 

Pszczoła linii Viking jest nierojliwa. Nastrój rojowy zdarza się u niej bardzo rzadko. Jeśli jednak już się pojawi, można bardzo szybko wyprowadzić rodzinę z niego przy zastosowaniu prostych metod pszczelarskich. Pszczoły omawianej linii są niepłochliwe, spokojne i łagodne. Podczas przeglądów dobrze trzymają się na ramkach, nie atakują pszczelarza i nie rozbiegają się. Nie wykazują oznak agresji podczas gorszej pogody lub przerwy w pożytkach. Linia Viking wykazuje też sporo zachowań higienicznych, dzięki czemu utrzymuje rodziny w pełnej zdrowotności i niweluje ryzyko zachorowań na wiele chorób pszczół. Pszczoły Viking można z powodzeniem wykorzystywać w dużych gospodarstwach pasiecznych, prowadzących intensywną gospodarkę oraz w niewielkich przydomowych pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4415

Komentarze z forum pszczelarskiego

wasacz71

2017-03-06 20:44:07

gdzie mogę kupić ???

tulipan

2017-03-09 13:04:15

mnie te
z interesują te pszczółki chętnie bym nabył

tulipan

2017-03-13 18:56:12

pewien pan z wysokiego kamieńska prowadzi linie krzyżowkową pszczółki viking próbuje się z nim skontaktować lecz nie odpowiada podany numer tel komurkowy na podany stacjonarny też nie odbiera nieznam przyczyny dlaczego nie odbiera

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.