Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Linia pszczół MJ

Na obrazku: Linia pszczół MJ. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół MJ linia pszczół MJ

Linia pszczół MJ

Pszczoła linii MJ selekcjonowana jest na terenie województwa lubelskiego, ale rozprowadzana w całym kraju. Odznacza się wysokimi walorami użytkowymi i biologicznymi. Jest długowieczna, pracowita i odporna na choroby.

Pszczoła linii MJ jest szczególnie polecana do gospodarki intensywnej w pasiekach, które nastawione są na produkcję miodu towarowego. Pszczoła MJ jest bardzo wydajna i miodna. Bardzo dobrze zimuje zarówno podczas długich i łagodnych zim, jak i przy wysokich mrozach. W zimie zużywa średnie zapasy pokarmu, a na wiosnę osyp jest niewielki. Pszczoła linii MJ tworzy silne rodziny, które charakteryzują się szybkim, dynamicznym rozwojem wiosennym i powrotem do maksymalnej siły. Ze względu na swoją siłę, miodność oraz pracowitość pszczoła jest bardzo często wykorzystywana w dużych gospodarstwach towarowych.

Pszczoła linii MJ bardzo dobrze pracuje na wszystkich pożytkach, zarówno na wczesnych, jak i późnych. Wykorzystuje pożytki obfite, ale też dobrze radzi sobie na terenach ubogich pożytkowo. Pszczoła MJ jest nierojliwa, a jeśli nastrój rojowy się pojawia, można pszczoły z niego bardzo łatwo wyprowadzić przy wykorzystaniu prostych metod pszczelarskich. Pszczoła MJ wykazuje wysokie właściwości zdrowotne, dzięki swoim zachowaniom higienicznym. Dba o to, by gniazdo było zawsze czyste i uporządkowane, na bieżąco wynosi tez z niego osobniki martwe lub czerw wykazujący objawy porażenia jakąś chorobą.

Pszczoły MJ są niepłochliwe, łagodne i spokojne. Nie wykazują zachowań agresywnych nawet podczas kiepskiej pogody czy w sytuacji chwilowego braku pożytków. Podczas przeglądów bardzo dobrze trzyma się na plastrach i spokojnie pracuje, nie unosi się w powietrze i nie rozbiega. Najlepiej jednak przeglądy wykonywać podczas ciepłych i słonecznych dni. Wtedy nie ma potrzeby używania podkurzacza w celu uspokojenia pszczół. Co więcej – nadmiar dymu może je niepotrzebnie denerwować.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2659

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.