Portal Pszczelarski

Linia pszczół M: Północna (PN)

Na obrazku: Linia pszczół M: Północna (PN). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła środkowo-europejska M Północna Północna M PN PN

Linia pszczół M: Północna (PN)

Linia pszczół M: Północna spotykana jest na terenach północnej Polski. Jest efektem skrzyżowania dwóch innych linii pszczół środkowoeuropejskich – Pomorskiej oraz Mazurki. Łączy w sobie najlepsze cechy obu tych linii, świetnie radzi sobie w trudnych warunkach i dobrze wykorzystuje różne pożytki.

Linia M Północna została wyhodowana podczas wieloletnich prac, rozpoczętych w latach 60-tych ubiegłego wieku w Zootechnicznym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Siejniku. Pszczoły linii M Północnej mają jednolicie ciemne zabarwienie, bez żadnych zażółceń. Matki są zwykle łatwe do rozpoznania, gdyż mają nieco wydłużony kształt. Podczas czerwienia matki stają się nieco jaśniejsze, jest to jednak cecha przejściowa – po zakończeniu czerwienia wraca ciemna barwa. Pszczoły wykazują duża siłę rodziny przez cały okres pożytkowy. Dobrze zimują, bez nadmiernego osypywania. Miód znajdujący się w ulu pszczoły gromadzą wokół czerwiu, zasklepiając go na sucho. Pyłek również znajduje się w pobliżu czerwiu, jednak jest w nieładzie, niepoukładany.

Po zimie pszczoły linii M Północnej bardzo szybko wracają do pełnej siły. Bardzo dobrze zimują i nie wykazują skłonności do nadmiernego osypu. Gotowe do pracy są w okresie kwitnienia rzepaku. Na plastrach są bardzo ruchliwe, a jeśli są nadmiernie poddymione, zrywają się do lotu. Pszczoły linii M Północnej są łagodne, mogą jednak wykazywać skłonności do agresji podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz w okresie bezpożytkowym. Wtedy też wykazują zwiększoną skłonność do rabunków. Bardzo intensywnie bronią swojego gniazda, gdy zostaną zaatakowane przez pszczoły z innych rodzin lub inne zwierzęta.

Pszczoły linii M Północnej doskonale radzą sobie w warunkach klimatycznych i pożytkowych występujących w północnej Polsce. Wykorzystują niemal wszystkie pożytki, jakie pojawiają się od wczesnej wiosny.

Opracowano na podstawie:
Maria Jaszczyńska, Ochrona zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, "Wiadomości Zootechniczne" nr 4, 2006, s. 58

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4617

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.