Portal Pszczelarski

Linia pszczół M: Norweska (NOR)

Na obrazku: Linia pszczół M: Norweska (NOR). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła środkowo-europejska M Norweska Norweska M NOR NOR program doskonalenia genetycznego pszczół

Linia pszczół M: Norweska (NOR)

Pszczoła linii M Norweskiej ma bardzo silną budowę ciała, dzięki czemu może pracować nawet w takich warunkach pogodowych, gdy inne pszczoły nie wylatują z ula. To bardzo pożądana cecha na terenach, gdzie pogoda nie jest ustabilizowana lub gdzie pożytków jest na tyle mało, że pszczoły muszą pracować także podczas niepogody.

Linia M Norweska to pszczoły o dość krępej budowie ciała i ciemnym, prawie czarnym ubarwieniu. Jedynie matki są nieco wydłużone i od strony brzusznej mogą być trochę jaśniejsze. Dla linii M Norweskiej jest w Polsce realizowany krajowy program doskonalenia genetycznego pszczół. Linia jest chroniona przed krzyżowaniem z innymi liniami pszczół.

Pszczoły linii M Norweskiej są bardzo silne i wytrzymałe. Ich naturalnym siedliskiem są norweskie okolice Trondheim, jednak w polskich warunkach atmosferycznych radzą sobie bardzo dobrze. To dzięki ich północnemu pochodzeniu mogą zbierać pożytki nawet podczas kiepskiej, wietrznej pogody. Świetnie znoszą zimę, nawet wysokie mrozy. Wykorzystują jedynie niewielkie zasoby pokarmu, a na wiosnę osypują się w małym stopniu. Rodzina na wiosnę bardzo szybko odbudowuje siłę i zabiera się do pracy na pożytkach. Nie wymaga praktycznie żadnych stosowanych na wiosnę zabiegów pobudzających. Pszczoły są średnio rojliwe, ale łatwo wpadają w nastrój rojowy i wymagają ograniczania czerwienia. Wykorzystują niemal wszystkie pożytki, nie tylko nektarowe, ale też spadziowe.

Linia M Norweska to pszczoły bardzo pracowite, na pożytki latają od wczesnego poranka aż do wieczora. Nie przeszkadzają im nawet przelotne opady czy bardzo silne wiatry, choć wtedy pracują nieco wolniej. W przypadku braku pożytku pszczoły bardzo szybko wyszukują nowe tereny pożytkowe, nawet w dużym promieniu od ula, dzięki czemu nie trzeba ich zbytnio dokarmiać. Pszczoły omawianej linii mogą być agresywne dopiero przy długotrwałym braku pożytku.

Opracowano na podstawie:
Maria Jaszczyńska, Ochrona zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, "Wiadomości Zootechniczne" nr 4, 2006, s. 59

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10135

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Pszczoły bezżądłowe - melipony

Metody poławiania pyłku pszczelego

Kwas mrówkowy - lek na warrozę