Portal Pszczelarski

Linia pszczół M: Norweska (NOR)

Na obrazku: Linia pszczół M: Norweska (NOR). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła środkowo-europejska M Norweska Norweska M NOR NOR program doskonalenia genetycznego pszczół

Linia pszczół M: Norweska (NOR)

Pszczoła linii M Norweskiej ma bardzo silną budowę ciała, dzięki czemu może pracować nawet w takich warunkach pogodowych, gdy inne pszczoły nie wylatują z ula. To bardzo pożądana cecha na terenach, gdzie pogoda nie jest ustabilizowana lub gdzie pożytków jest na tyle mało, że pszczoły muszą pracować także podczas niepogody.

Linia M Norweska to pszczoły o dość krępej budowie ciała i ciemnym, prawie czarnym ubarwieniu. Jedynie matki są nieco wydłużone i od strony brzusznej mogą być trochę jaśniejsze. Dla linii M Norweskiej jest w Polsce realizowany krajowy program doskonalenia genetycznego pszczół. Linia jest chroniona przed krzyżowaniem z innymi liniami pszczół.

Pszczoły linii M Norweskiej są bardzo silne i wytrzymałe. Ich naturalnym siedliskiem są norweskie okolice Trondheim, jednak w polskich warunkach atmosferycznych radzą sobie bardzo dobrze. To dzięki ich północnemu pochodzeniu mogą zbierać pożytki nawet podczas kiepskiej, wietrznej pogody. Świetnie znoszą zimę, nawet wysokie mrozy. Wykorzystują jedynie niewielkie zasoby pokarmu, a na wiosnę osypują się w małym stopniu. Rodzina na wiosnę bardzo szybko odbudowuje siłę i zabiera się do pracy na pożytkach. Nie wymaga praktycznie żadnych stosowanych na wiosnę zabiegów pobudzających. Pszczoły są średnio rojliwe, ale łatwo wpadają w nastrój rojowy i wymagają ograniczania czerwienia. Wykorzystują niemal wszystkie pożytki, nie tylko nektarowe, ale też spadziowe.

Linia M Norweska to pszczoły bardzo pracowite, na pożytki latają od wczesnego poranka aż do wieczora. Nie przeszkadzają im nawet przelotne opady czy bardzo silne wiatry, choć wtedy pracują nieco wolniej. W przypadku braku pożytku pszczoły bardzo szybko wyszukują nowe tereny pożytkowe, nawet w dużym promieniu od ula, dzięki czemu nie trzeba ich zbytnio dokarmiać. Pszczoły omawianej linii mogą być agresywne dopiero przy długotrwałym braku pożytku.

Opracowano na podstawie:
Maria Jaszczyńska, Ochrona zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, "Wiadomości Zootechniczne" nr 4, 2006, s. 59

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9519

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.