Portal Pszczelarski

Linia pszczół M: Asta

Na obrazku: Linia pszczół M: Asta. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła środkowo-europejska M Asta Asta

Linia pszczół M: Asta

Linia pszczół M Asta była selekcjonowana najdłużej ze wszystkich pszczół środkowoeuropejskich. Jej hodowla rozpoczęła się w 1937 roku. W systemie hodowli zachowawczej znajduje się na terenie powiatów: piotrkowskiego i radomszczańskiego. To linia pszczół świetnie przystosowanych do trudnych warunków.

Rejony występowania pszczół linii M Asta pokrywają się z terenami trudnymi, często wyrobiskami po wydobywaniu węgla. Rośliny na takich obszarach są sadzone i wysiewane po to, by rekultywować teren. Potrzebują jednak silnych i odpornych zapylaczy – a takimi są właśnie pszczoły linii M Asta. Są one wytrzymałe i długowieczne, bardzo dobrze znoszą zimowlę, wykazują dynamiczny rozwój wiosenny i szybki powrót do pełnej siły rodziny. Pszczoły tej linii mają również tendencję do cichej wymiany matek, są odporne na choroby i produkują bardzo duże ilości wosku. Mają sporo zalet, dlatego chętnie są wybierane na terenach ubogich w pożytki.

Pszczoły linii M Asta wykorzystują wszystkie pożytki, zarówno nektarowe, jak i spadziowe. Najlepsze zbiory miodu dotyczą pożytków rzepakowych, akacjowych i gryczanych. Pszczoły na co dzień są spokojne i bardzo dbają o czystość w ulu. Na plastrze są mocno rozbiegane. Gromadzą sporo pyłku, często przechodzą do kolejnych korpusów i nadstawek. Jednak przy kiepskiej pogodzie lub gdy nie ma pożytku, mogą stać się agresywne i nerwowe. Wtedy też może pojawić się nastrój rojowy i skłonność do rabunków. Pszczoły linii M Asta gromadzą bardzo dużo pyłku, szybko odbudowują węzę i bardzo chętnie zabudowują wszelkie wolne przestrzenie.

Podczas przeglądu gniazda charakterystycznym zachowaniem pszczół linii M Asta jest schodzenie z ramek na dennicę. Niektóre robotnice zrywają się w tym czasie do lotu. Bez odpowiedniej dawki dymu praca przy ulu może być trudna. Kolejną charakterystyczną cechą pszczół tej linii jest nieograniczanie matek w czerwieniu.

Opracowano na podstawie: 
Maria Jaszczyńska, Ochrona zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, „Wiadomości Zootechniczne” nr 4, 2006, s. 58

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 10079

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Tofu smażone w ziołach z miodem

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1