Portal Pszczelarski

Linia pszczół M: Asta

Na obrazku: Linia pszczół M: Asta. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła środkowo-europejska M Asta Asta

Linia pszczół M: Asta

Linia pszczół M Asta była selekcjonowana najdłużej ze wszystkich pszczół środkowoeuropejskich. Jej hodowla rozpoczęła się w 1937 roku. W systemie hodowli zachowawczej znajduje się na terenie powiatów: piotrkowskiego i radomszczańskiego. To linia pszczół świetnie przystosowanych do trudnych warunków.

Rejony występowania pszczół linii M Asta pokrywają się z terenami trudnymi, często wyrobiskami po wydobywaniu węgla. Rośliny na takich obszarach są sadzone i wysiewane po to, by rekultywować teren. Potrzebują jednak silnych i odpornych zapylaczy – a takimi są właśnie pszczoły linii M Asta. Są one wytrzymałe i długowieczne, bardzo dobrze znoszą zimowlę, wykazują dynamiczny rozwój wiosenny i szybki powrót do pełnej siły rodziny. Pszczoły tej linii mają również tendencję do cichej wymiany matek, są odporne na choroby i produkują bardzo duże ilości wosku. Mają sporo zalet, dlatego chętnie są wybierane na terenach ubogich w pożytki.

Pszczoły linii M Asta wykorzystują wszystkie pożytki, zarówno nektarowe, jak i spadziowe. Najlepsze zbiory miodu dotyczą pożytków rzepakowych, akacjowych i gryczanych. Pszczoły na co dzień są spokojne i bardzo dbają o czystość w ulu. Na plastrze są mocno rozbiegane. Gromadzą sporo pyłku, często przechodzą do kolejnych korpusów i nadstawek. Jednak przy kiepskiej pogodzie lub gdy nie ma pożytku, mogą stać się agresywne i nerwowe. Wtedy też może pojawić się nastrój rojowy i skłonność do rabunków. Pszczoły linii M Asta gromadzą bardzo dużo pyłku, szybko odbudowują węzę i bardzo chętnie zabudowują wszelkie wolne przestrzenie.

Podczas przeglądu gniazda charakterystycznym zachowaniem pszczół linii M Asta jest schodzenie z ramek na dennicę. Niektóre robotnice zrywają się w tym czasie do lotu. Bez odpowiedniej dawki dymu praca przy ulu może być trudna. Kolejną charakterystyczną cechą pszczół tej linii jest nieograniczanie matek w czerwieniu.

Opracowano na podstawie: 
Maria Jaszczyńska, Ochrona zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, „Wiadomości Zootechniczne” nr 4, 2006, s. 58

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7061

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.