Portal Pszczelarski

Linia pszczół: Karolinka

Na obrazku: Linia pszczół: Karolinka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół Karolinka linia pszczół Karolinka

Linia pszczół: Karolinka

Linia pszczół Karolinka jest selekcjonowana w celu wykorzystania jej w intensywnej gospodarce pasiecznej, nastawionej na dużą produkcje miodu i produktów pszczelarskich. Linia występuje i najlepiej się czuje w warunkach klimatycznych i pożytkowych południowej Polski.

Linia pszczół Karolinka występuje w naszym kraju w dwóch typach użytkowych – nizinnym oraz spadziowym, które różnią się między sobą.

Typ użytkowy nizinny jest bardzo łagodny, bez względu na warunki klimatyczne i pożytkowe. Pszczoły nie wykazują agresji nawet podczas gwałtownych załamań pogody czy w okresie braku pożytków. Pszczoły Karolinka typu nizinnego wykazują bardzo dobrą miodność w warunkach gospodarki intensywnej. Bardzo dobrze trzymają się plastrów, zapasy miodu gromadzą w nadstawkach, świetnie czują się w ulach wielokorpusowych. Pszczoły dobrze znoszą zimowlę i szybko na wiosnę wracają do pełnej siły. Można je wykorzystywać do zbierania wczesnych pożytków, zwłaszcza rzepakowych. Wysoka siła rodzin utrzymuje się przez cały sezon – pszczoły nie mają skłonności do rojenia, nie uciekają z uli.

Typ użytkowy spadziowy wykazuje bardzo dobrą miodność w całym sezonie, jest jednak nastawiony na zbieranie i wykorzystywanie spadzi. Pszczoły dobrze zimują nawet podczas długiej i intensywnej zimy, są odporne na pozostałości spadzi w zimowych zapasach. Wiosną szybko wracają do pełnej siły, zbierając nektar i pyłek z wczesnych, wiosennych pożytków. Zapasy miodu gromadzą w nadstawkach. Pszczoły linii Karolinka typu spadziowego są mało rojliwe i wykazują niską skłonność do ograniczania czerwienia matek. Dzięki temu duża siła rodziny utrzymuje się w całym sezonie, co pozwala na pełne wykorzystanie także pożytków spadziowych na przełomie sierpnia i września. Pszczoły omawianego typu są bardzo łagodne, nie wykazują zachowań agresywnych nawet w trudnych warunkach pogodowych czy w przypadku braku pożytków.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14699

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.