Portal Pszczelarski

Linia pszczół Iwonka

Na obrazku: Linia pszczół Iwonka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół Iwonka linia pszczół Iwonka

Linia pszczół Iwonka

Pszczoła linii Iwonka została specjalnie wyselekcjonowana, by doskonale radzić sobie na trudnych górzystych terenach Beskidu Niskiego. Ma świetne właściwości użytkowe i biologiczne, dzięki czemu radzi sobie dobrze nawet w trudnych warunkach pożytkowych i klimatycznych.

Pszczoła Iwonka jest przystosowana do zbierania wszystkich pożytków, zarówno wczesnych, jak i późnych, nektarowych i spadziowych. Aby skutecznie zbierać spadź, rodziny utrzymywane są w dużej sile przez cały okres pożytkowy. Linia Iwonka świetnie radzi sobie nie tylko na bardzo obfitych pożytkach – także na ubogich pożytkowo terenach wykazuje się bardzo dużą miodnością. Pszczoła tej linii może być utrzymywana zarówno w dużych gospodarstwach pasiecznych, produkujących miód towarowy, jak i w niewielkich przydomowych pasiekach. W obu przypadkach będzie tak samo użyteczna i wydajna.

Linia Iwonka zimuje bardzo dobrze, bez większych przygotowań do zimowli. Jako zapasy pokarmu na zimę można jej podać miód z domieszką spadzi – to odróżnia ją od wielu innych linii, które kiepsko zimują na pokarmie spadziowym. Na wiosnę pszczoły Iwonka szybko powracają do pełnej siły, charakteryzuje je bardzo dynamiczny rozwój wiosenny. Dzięki temu intensywnie wykorzystują już najwcześniejsze pożytki.

Pszczoły linii Iwonka nie mają skłonności do rojliwości – jeśli nastrój rojowy się pojawi, można je z niego bardzo łatwo wyprowadzić za pomocą prostych technik pszczelarskich. Pszczoły omawianej linii są niepłochliwe, spokojne i łagodne. Nie wykazują oznak agresji ani niepokoju. Zachowują spokój nawet podczas kiepskiej pogody lub w okresie przerwy w pożytkach. Podczas przeglądu ula bardzo dobrze trzymają się plastrów, nie rozbiegają się i nie uciekają w powietrze. Jedynie nadmierne użycie podkurzacza może je zdenerwować. Przy ładnej, słonecznej pogodzie można jednak wykonywać przeglądy bez konieczności odymiania ula.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt 

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2502

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.