Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Woźnica

Na obrazku: Linia pszczół car: Woźnica. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska car Woźnica Woźnica

Linia pszczół car: Woźnica

Pszczoła kaukaska linii Woźnica została wyselekcjonowana z importowanych linii populacji machurskiej. Polecana jest szczególnie na pożytki pojawiające się późno – pod koniec lata lub wczesną jesienią. Pszczoła linii Woźnica dobrze radzi sobie nawet w trudnych warunkach klimatycznych i pożytkowych.

Pszczoły linii Woźnica są ciemne, niemal czarne, dodatkowo pokryte jasnoszarymi gęstymi włoskami. Tworzą niezbyt duże, ale bardzo pracowite i zorganizowane rodziny. Zimowlę znoszą bardzo dobrze, nawet jeśli są utrzymywane w nieocieplonych ulach. Zużycie pokarmu podczas zimowania jest niewielkie, podobnie jak wiosenny osyp.

Pszczoły kaukaskie linii Woźnica są wybitnie miodne, jednak w czystej linii zdarza się, że nie osiągają maksymalnych możliwości produkcyjnych, najczęściej wskutek silnego ograniczania matek w czerwieniu. Po zimie rozwijają się dość wolno, dlatego raczej nie sprawdzą się w zbieraniu wczesnych, wiosennych pożytków. Są natomiast doskonałe w zbieraniu pożytków późnych, zarówno bardzo obfitych, jak i mocno ubogich. Bardzo dobrze wykorzystuje przede wszystkim pożytki wrzosowe oraz spadziowe. Nawet na terenach, gdzie nie występują rośliny wysoce miododajne, pszczoły linii Woźnica produkują duże ilości miodu. Pszczoły omawianej linii sklepią miód na mokro, mają też tendencję do silnego kitowania gniazda, szczególnie przed sezonem zimowym.

Pszczoły linii Woźnica mają tendencje do cichej wymiany matek w rodzinie. Nie są rojliwe, a jeśli nastrój rojowy się pojawi, można bardzo szybko je z niego wyprowadzić. Pszczoły kaukaskie linii Woźnica są niepłochliwe, spokojne i łagodne. Dobrze trzymają się plastrów podczas przeglądów, nie uciekają i nie wzbijają się w powietrze. Mogą być bardziej lub mniej agresywne, gdy podczas sezonu poużytkowego nadmiernie spada temperatura powietrza. Prace przy ulu warto więc wykonywać w te dni, gdy jest ciepło i słonecznie, wtedy nie trzeba obawiać się ataku ze strony pszczół.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9070

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.