Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: W

Na obrazku: Linia pszczół cau: W. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau W W

Linia pszczół cau: W

Pszczoła kaukaska linii W jest bardzo pracowita i miodna, produkuje duże ilości miodu, które gromadzi w różnych częściach ula. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku intensywnej gospodarki, nastawionej na jak największą produkcję, jak i w niewielkich, amatorsko prowadzonych pasiekach.

Robotnice i matki pszczoły kaukaskiej linii W mają ciemny chitynowy pancerz oraz ciemnoszare owłosienie, które czasem przybiera ołowianą barwę. Pszczoły tej linii uważane są za wybitnie miododajne. Miód gromadzą najczęściej w części gniazdowej ula, dopiero gdy jest go za dużo, zaczynają zagospodarowywać nadstawki. Jeśli pożytki są bardzo obfite, pszczoły ograniczają matki w czerwieniu. Wykorzystują wszystkie rodzaje pożytków, zarówno wczesne, jak i późne. Jeśli w pobliżu nie ma roślin mocno miododajnych, korzystają z wszystkich możliwych pożytków. Są bardzo pracowite. Aby nie dopuścić do zatrzymania produkcji, efektownie wyszukują nawet odległe źródła pożytków. Pszczoły są mało rojliwe i bardzo rzadko wchodzą w nastrój rojowy. Jeśli jednak się pojawi, bardzo łatwo jest je z niego wyprowadzić przy zastosowaniu prostych metod.

Pszczoły kaukaskie linii W mają bardzo łagodne usposobienie. Są spokojne nawet przy chwilowych brakach pożytków oraz podczas kiepskiej pogody. Przeglądy jednak najlepiej wykonywać wtedy, gdy jest ciepło i słonecznie. Wtedy po otwarciu ula spokojnie siedzą na plastrach, nie denerwują się i nie odlatują. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności nie ma potrzeby nawet używania podkurzacza.

Pszczoła kaukaska linii W ma jednak pewne wady – buduje plastry niedokładne i nierówne, bardzo często łączy je ze sobą lub sprawia, że plastry zachodzą jeden na drugi. Wykazuje też zamiłowanie do kitowania, przede wszystkim gniazda oraz wylotu z ula. Ilości kitu pszczelego, jakie można znaleźć w ulu, w którym mieszka pszczoła linii W, mogą być naprawdę zaskakująco duże.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3151

Komentarze z forum pszczelarskiego

slabiak 2016-02-05 10:34:09

Jestem początkującym pszczelarzem i tylko słyszałem od innych pszczelarzy że pszczoły kaukaskie są bardzo agresywne. Na ile to prawda

Marian.H. 2016-02-06 14:13:44

Witam.Pszczoły Kaukaskie na ogół są łagodne,ale dobrze się bronią przed rabunkami,sporadycznie się roją,hodują mało trutni.Pszczoły tej rasy na ogół są pracowite,pożytek wykorzystują średniopóźny,do siły dochodzą później niż krainka,silnie kitują ul i nadmiernie zwężają wylot.Długośc języczka tej pszczoły wynosi ok.6,9 mm,co pozwala im na wykorzystywanie pożytków z koniczyny czerwonej.

oro54 2016-02-06 20:48:15

Są łagodne, pracowite, sklepią plastry na mokro, ale mają jedną wadę - lubią bardzo zaglądać do innych uli :)

michal1972 2016-02-07 11:31:18

Co pszczelarza, to opinia. O rabunkach nie słyszałem, ale dobrze wiedzieć ale potwierdzam, że są łagodne.  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Termin składania projektów do Agencji Rynku Rolnego

Jak rozróżnić czerw?

Higiena w pasiece

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele