Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: PwK

Na obrazku: Linia pszczół cau: PwK. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau PwK PwK

Linia pszczół cau: PwK

Pszczoła kaukaska linii PwK jest bardzo miodna i pracowita – wykorzystuje zarówno bardzo dobre pożytki, jak i takie, które odznaczają się średnią miododajnością. Niestety, w naszych warunkach klimatycznych ich zimowanie jest dość problemowe.

Matki i robotnice pszczoły kaukaskiej linii PwK są średniej wielkości. Mają powłoki chitynowe w szarym, ziemistym kolorze, bez połysku. Niektóre pszczoły mogą mieć jasnobrązowe paski na odwłokach, jednak nie jest to cecha dziedziczna – robotnice pochodzące od matek z pasiastymi odwłokami niekoniecznie muszą mieć taką samą cechę.

Pszczoły omawianej linii są bardzo łagodne i nie wykazują zachowań agresywnych zarówno przy braku pożytków, jak i podczas nieciekawej pogody. Gdy jest ciepło i słonecznie, można dokonywać przeglądów nawet bez używania podkurzacza. Pszczoły po otwarciu ula bardzo dobrze trzymają się ramek i nie spływają z nich, ani nie odlatują. Pszczoła kaukaska linii PwK jest bardzo pracowita i wykorzystuje pożytki o różnych stopniach nasilenia. Jeśli akurat w pobliżu nie ma roślin wysoce miododajnych lub nie ma ich pory kwitnienia, pszczoły zbierają nektar z innych roślin, także tych wytwarzających niewielkie ilości nektaru.

W sezonie, gdy pożytek jest bardzo obfity, pszczoła linii PwK znacznie ogranicza czerwienie matek. Produkuje bardzo dużo miodu i chętnie do jego gromadzenia wykorzystuje nadstawki. Pszczoły tej linii wykazują dość silną tendencję do cichej wymiany matek. Rzadko natomiast zdarza się nastrój rojowy, a gdy już się pojawi, bardzo łatwo można rodzinę z niego wyprowadzić.

Pszczoła PwK ma sporo zalet podczas sezonu pszczelarskiego, nieco gorzej radzą sobie poza sezonem. Zimują średnio dobrze – źle znoszą przedłużające się zimy, a na wiosnę osyp pszczół z rodziny również kształtuje się na średnim poziomie. Wymagają odpowiednich przygotowań do zimowania, przede wszystkim zapewnienia im właściwej ilości pokarmu.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 6383

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Ryż cytrynowy z miodem

Marlenka - ciasto z miodem

Herbatka z miodem na przeziębienie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem