Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: Puławska

Na obrazku: Linia pszczół cau: Puławska. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau Puławska Puławska

Linia pszczół cau: Puławska

Pszczoła kaukaska linii Puławska polecana jest do każdego rodzaju pożytków. Wywodzi się z pszczół populacji Krasna Polana, które zostały importowane do Polski w latach 70-tych ubiegłego wieku. Jest bardzo miodna, łagodna i rzadko się roi. Mogą się jednak zdarzyć rodziny tej linii o zwiększonej złośliwości.

Pszczoła kaukaska linii Puławska najczęściej ma ciemny oskórek i szare owłosienie. Zdarzają się jednak pszczoły tej linii, które mają owłosienie płowe albo brązowe. Można też spotkać osobniki, u których występują nawet trzy jasne paski na odwłoku. Pszczoły tej linii są bardzo miodne na wszystkich pożytkach, a w szczególności na późnych – na przełomie lata i jesieni. W przypadku braku pożytków w pobliżu gniazda, pszczoły linii Puławska szukają źródeł nektaru i pyłku w nieco dalszej odległości. Miód składają w gnieździe i sklepią go na mokro. Bardzo rzadko i niechętnie przechodzą do nadstawek. Charakteryzują się dość dużą dynamiką rozwoju i na wiosnę, po zimowli bardzo szybko wracają do pełnej siły rodziny.

Pszczoły linii Puławska są dość łagodne, dobrze trzymają się plastrów. Są spokojne nawet przy załamaniu pogody czy przy okresowym braku pożytków. Jednak mogą zdarzyć się rodziny, które są złośliwe i agresywne. Pszczoły tej linii wykazują zaawansowane zachowania higieniczne. Utrzymują czystość w całym ulu, szybko też namierzają i usuwają chory czerw z plastrów, nie pozwalając, by zakaził inne osobniki. Dzięki temu choroby rozwijają się u pszczoły Puławskiej dużo rzadziej i wolniej.

Pszczoła kaukaska linii Puławska nie wykazuje tendencji do rojliwości. Nastrój rojowy pojawia się u niej dość rzadko. Jeśli zauważy się jego wczesne stadium, można go uniknąć dzięki wykorzystaniu prostych metod. Pszczoła tej linii bardzo dobrze znosi zimowlę, nawet jeśli zima jest sroga i przedłuża się. Podczas miesięcy zimowych zużywa średnie ilości pokarmu, a po zimie osyp pszczół jest nieduży.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4069

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.